• Bądź aktywny w społeczeństwie. Działanie w grupie przynosi wiele korzyści i radości.
 • Masz prawo mieć swoje zdanie i wyrażać je ale uszanuj poglądy innych, oni też mają do tego prawo.
 • Czasem warto zatrzymać się, popatrzeć w dal ...
 • aby żyć pełnią życia.

11 Listopada 2018 r. - 100 lat odzyskania niepodległości

100 lat Niepodległejbukowina.png

Wypełniona do ostatniego miejsca sala GOK w Nowym Żmigrodzie owacją na stojąco podsumowała występ zespołu Wolna Grupa Bukowina, który w niedzielne popołudnie 17 marca br. gościł w naszej Gminie. Mimo, że zespół przybył osłabiony brakiem Wojciecha Jarocińskiego, którego zmogła grypa, blisko półtoragodzinny koncert spełnił oczekiwania swoich fanów.

Wspaniałe, poetyckie teksty Wojciech Bellona i Jerzego Harasymowicza w świetnym wykonaniu Grażyny Kulawik i Wacława Juszczyszyna przeniosły nas wszystkich w klimat Bieszczadów i Beskidu Niskiego. W świat nieco odrealniony, świat tajemniczych gór i zapomnianych dolin. Świat ludzi rodem z "Bazy ludzi umarłych", gdy w Bieszczady czy Beskid Niski ruszało się z plecakiem i namiotem chłonąc klimat tych gór i pagórków. Okazuje się, że w Nowym Żmigrodzie można zorganizować koncert podczas którego można się nie tylko świetnie bawić ale też przenieść w ów klimat „omszałych kamieni”, czując zapach ścian domu o „bukowych ścianach”. Koncert dla ludzi, którzy cenią sobie nie tylko dobrą muzykę, ale też ciekawe teksty. Bo nie każdy jest fanem wykonawców dla których podstawą występu są „ręce w górze” małoletniej publiczności. Na tym występie, na który przyjechali ludzie z całej okolicy, nikt nie wzywał do falowania rękami, ale uczestnicy sami, z potrzeby ducha, brawami identyfikowali się z wykonawcami. Może dlatego, że publiczność w której średnia wieku przekraczała „pięćdziesiątkę” inaczej reagują na muzykę i są też bardziej świadomi swoich potrzeb i oczekiwań.

Rozmawiając po koncercie ze znajomymi, oczekiwanie było tylko jedno: takie koncerty w GOK-u powinny się odbywać znacznie, znacznie częściej. Bo jak widać było, jest też zapotrzebowanie na kulturę znacznie wyższych lotów niż prezentują to zespoły „disco-polo”. I pozwalam sobie sądzić (patrząc na aspekt ekonomiczny), że ludzie są w stanie zaakceptować ceny biletów na poziomie dwukrotnie wyższym niż te 10 zł. A, że mnie zawsze się marzyło, by Nowy Żmigród stał się kulturalną stolicą Beskidu Niskiego, dlatego gratulując pomysłu, proszę o więcej :)

 

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj o najważniejszej zasadzie Regulaminu forum i komentarzy: (...) nie obrażaj nikogo ani nie groź nikomu – naruszasz w ten sposób dobra osobiste osób trzecich (...)
Publikując swój komentarz wyrażasz zgodę na przestrzeganie zasad Regulaminu.
Pełna treść Regulaminu forum i komentarzy znajduje się tutaj.


Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

Katja
+8 # Katja 2019-03-18 09:00
Bardzo klimatyczny koncert: ciekawe teksty, choć muzyka bardzo do siebie podobna. A dyrektor FOK mógłby sie na przyszłość lepiej przygotować z zapowiedzią. Chyba, że to efekt tremy :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
PioPioPio
+7 # PioPioPio 2019-03-18 09:24
Nie mogłem być na koncercie :( Bardzo żałuję.
Nie sądziłem, że dożyję czasów gdy w NŻ zagra taka kapela, chociaż zdaję sobie sprawę, że do biletu (10 zł) GOK ze swojego budżetu sporo dopłacił... Tak jednak być musi, gdy kultura nie ma sponsorów.

Wyobraźcie sobie Państwo koncert SDM w Żmigrodzie! Zapłacicie za bilet 50 zł?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
kermit
+6 # kermit 2019-03-18 09:32
Raz w miesiącu 50 zł za bilet na występ dobrego zespołu grającego muzykę, którą lubię? Żaden problem! :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
+6 # redaktor 2019-03-18 22:57
Bilety na koncerty w Browarze Dukla kosztują od 20 do 50 zł; najtańszy bilet na koncert Andre Rieu and his Johann Strauss Orchestra w Krakowie kosztuje 320 zł. Sądzę, że znakomitą większość mieszkańców naszej Gminy stać 2 czy 3 razy w roku na wydanie 50 zł na występ dobrego zespołu. To nie jest zresztą - jak sądzę - kwestia pieniędzy tylko wykreowania pozytywnego snobizmu w rodzaju: są imprezy w GOK-u na których wypada bywać :) Sądzę też, że na koncert SDM bilety by się rozeszły błyskawicznie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
szeptal
+11 # szeptal 2019-03-18 10:01
Da się?
Da się!
trzeba tylko chcieć.
Teraz jest pytanie, czy to było jednorazowe by w podsumowaniu rocznym było co wpisać, czy też zmieni się w coś częstszego (może nawet cyklicznego)
Dobrym pomysłem była videorelacja.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
znaffca
+5 # znaffca 2019-03-18 13:45
Po Żmijgrodzie krążą wieści, że do p. Dębca zgłosił się menedżer WGB z ofertą, to dyrektor GOK skorzystał, bo toć przecie kadencja się kończy i trzeba coś pokazać. Nie ma zatem co liczyć na jakieś cykliczne imprezy. Zresztą p. Dębiec mówiąc, że 80% widowni to mieszkańcy spoza gminy dał jasno do zrozumienia, że robienie takich imprez dla "obcych" za pieniądze GOK-u nie ma sensu!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
PioPioPio
+4 # PioPioPio 2019-03-18 18:05
Panie Jaka kadencja? Nie wypowiadaj Pan tego słowa, bo jeszcze kto usłyszy ;D !
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
+8 # redaktor 2019-03-18 22:32
Gwoli wyjaśnienia... Przyjęty 28 sierpnia 2014 roku i obowiązujący Statut Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Żmigrodzie nie przewiduje kadencyjności dyrektora tej placówki, co oznacza, że p. J. Dębiec może pełnić swoją funkcję do uzyskania stosownych uprawnień emerytalnych. Albo i dłużej. Odwołanie dyrektora GOK-u jest możliwe po uzyskaniu opinii związków zawodowych oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych. W praktyce zapisy statutu oznaczają, że dyrektor GOK jest nieusuwalny. No, chyba, żeby ktoś naprawdę bardzo chciał :) Statut przewiduje możliwość powołania Społecznej Rady Programowej złożonej z "twórców, artystów oraz osób zajmujących się organizowaniem i prowadzeniem działalności kulturalnej z terenu gminy", co znowu w praktyce oznacza, że wszystko powinno się zamknąć w obszarze gminy. Powiem, że gdybym pisał dla samego siebie dokument, który miałby mi maksymalnie zabezpieczyć stanowisko to użyłbym podobnych sformułowań :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
znaffca
+5 # znaffca 2019-03-19 13:08
To skąd te krążące po Żmijgrodzie plotki o końcu kadencji wiecznego dyrektora GOK???
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Kernit
-10 # Kernit 2019-03-19 15:16
Z [censored]
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
+8 # redaktor 2019-03-19 21:46
Cytuję znaffca:
To skąd te krążące po Żmijgrodzie plotki o końcu kadencji wiecznego dyrektora GOK???


Komisja Rewizyjna Rady Gminy przeprowadza kontrolę działalności GOK-u...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Katja
+5 # Katja 2019-03-20 08:12
To wiele tłumaczy. I koncert WGB i panikę Kernita :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
PioPioPio
+8 # PioPioPio 2019-03-20 08:23
To jest temat na poważny artykuł redaktorze ! A przynajmniej na porównanie jak to działa w innych gminach... Poza tym czy to Statut GOK stanowi najważniejsze rozporządzenie w tej sprawie? A co ze sprawą braku odpowiedniego wykształcenia dyr. Dębca? To naprawdę nie ma nic do rzeczy?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
kermit
+2 # kermit 2019-03-20 13:28
Rozporządzenie z 2004 roku nie dotyczy GOK-u w Nowym Żmigrodzie, więc nie ma obowiązku organizowania konkursu. A takie zestawienie kwalifikacji dyrektorów gminnych ośrodków kultury mogłoby być bardzo interesujące :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
PioPioPio
+7 # PioPioPio 2019-03-20 15:51
A to dobre.

1. Rozporządzenie dotyczy wszystkich innych GOKów, ale żmigrodzkiego nie...

2.Nie ma obowiązku organizowania konkursu, więc broń Boże nie wolno go organizować.

3. Zróbmy zestawienie kwalifikacji dyrektorów GOKów i zobaczmy, że nasz dyr. nie wyróżnia się w tłumie niewykształconych.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
+1 # redaktor 2019-03-20 20:56
Gwoli wyjaśnienia: konkurs na stanowisko dyrektora jest obowiązkowy wyłącznie wtedy, gdy instytucja kultury została wymieniona w Rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 3 września 2015 roku w sprawie wykazu samorządowych instytucji kultury. GOK w Nowym Żmigrodzie nie został wymieniony w tym wykazie, więc konkurs nie jest obowiązkowy, co, oczywiście, nie oznacza, że nie można go przeprowadzić. Po drugie: ustawa o działalności kulturalnej nie wymienia kwalifikacji wymaganych od osoby mającej pełnić funkcję dyrektora, co oznacza, że wójt (burmistrz, prezydent) posiada uprawnienia do określenia kryteriów, jakie powinna spełniać osoba ubiegająca się o to stanowisko. Po trzecie: zestawienie kwalifikacji formalnych dyrektorów ośrodków kultury na terenie powiatu jasielskiego jest bardzo ciekawym pomysłem i zostanie wkrótce zrealizowany :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
PioPioPio
+11 # PioPioPio 2019-03-21 08:01
Wie Pan, ciekawe, że dopiero po 4 latach od wejścia w życie rozporządzenia, mówi to wprost. w 2004 r. radny Bara, wtedy kandydat na wójta zarzekał się, że z Dębcem zrobi porządek - jeśli zostanie wybrany... a potem były 4 lata zbiorowej amnezji.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
kermit
+6 # kermit 2019-03-21 09:59
Konkursy na stanowiska dyrektora były wymagane w niektórych placówkach kultury od wielu lat. W przypadku GOK w Nowym Zmigrodzie sugerowałbym jednak zwrócenie uwagi na zapis w Statucie GOK, ktory mówi, że dyrektora powołuje wójt na czas określony i zapytanie UG w którym roku i na ile lat został powołany p. Dębiec :)

p.s.

Sugerowałbym, by zapytał o to portal, bo w odwagę radnych jakoś nie wierzę :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
PioPioPio
+5 # PioPioPio 2019-03-21 11:38
Nie rozumiem sytuacji, w której to Statut GOK reguluje zatrudnienie dyrektora GOK. Skoro GOK jest jednostką podległą gminie, wójtowi, to chyba on może decydować o zatrudnieniu i Statut GOK nie ma nic do tego.

Analogicznie: czy statut Przedszkola określa zatrudnienie dyrektora i nauczycieli? Jakieś tam zapisy pewnie są, ale nie one decydują czy ma być konkurs na dyrektora.

Jeśli ktoś mi powie, że Statut GOK to podstawa prawna zatrudnienia dyrektora GOK, to się uśmiechnę ;) bo kto ten statut pisze i zmienia?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
+2 # redaktor 2019-03-21 22:47
Statut GOK, przyjęty uchwałą Rady Gminy, określa zasady funkcjonowania placówki. Wystąpiliśmy do Urzędu Gminy z pytaniem w którym roku i na jaki okres p. Jerzy Dębiec został powołany na stanowisko dyrektora GOK. Jako ciekawostkę mogę podać, że wśród analizowanych przeze mnie zarządzeń wójta za okres 2004-2019 informacji o powołaniu dyrektora GOK nie ma...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
kermit
+4 # kermit 2019-03-22 08:47
Jeżeli pan redaktor się nie pomylił to "czas określony" trwa sporo lat. Chyba, że był jakiś inny dokument powołujący dyrektora GOK?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
PioPioPio
+5 # PioPioPio 2019-03-22 11:22
Brak zarządzenia o powołaniu jest przedłużeniem umowy?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
znaffca
+5 # znaffca 2019-03-22 14:50
Czuję problem :) Tylko kogo: dyrektora GOK czy wójta?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Janio
+2 # Janio 2019-03-22 16:00
A co ma obecny wojt do tego jak statut zotsal przyjety w 2014 roku gdy wojt nie byl wojtem?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
PioPioPio
+5 # PioPioPio 2019-03-23 11:40
Pewnie nic, jeśli zbadał sprawę na początku kadencji i uznał, że wszystko jest ok (być może to o czym tu piszemy to takie zwykłe ludzkie gadanie)...

Gorzej, jeśli zbadał sprawę i uznał, że lepiej jej nie ruszać, bo trzeba by obnażyć "błędy i wypaczenia" poprzedniej ekipy ;)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
+1 # redaktor 2019-03-25 00:18
Sprawa wydaje się być niezmiernie interesująca. Po otrzymaniu stosownych informacji z Urzędu Gminy opublikujemy - moim zdaniem - bardzo ciekawy materiał :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
43377634_s_200.jpg

To inaczej powinno być

Jedna z tzw. prawd objawionych głosi, że każdy człowiek, niezależnie od tego ile zarabia, chciałby zarabiać więcej. Zaak....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_beskid.jpg

Śladem nieistniejących wsi i legend

  Piękna, słoneczna pogoda towarzyszyła uczestnikom wycieczki, która w sobotę 23 marca wyruszyła na trasę....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_absurd.jpg

Nasza mała kraina absurdu

  Działalność żmigrodzkiego GOK-u od lat budzi mniejsze czy większe kontrowersje. I to kontrowersje ze wszech mi....

Czytaj więcej:
bukowina.png

Szukam, szukania mi trzeba…

Wypełniona do ostatniego miejsca sala GOK w Nowym Żmigrodzie owacją na stojąco podsumowała występ zespołu Wolna Grupa ....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_kobieta.png

Matriarchat w wersji bardzo light

Według danych GUS z 31 grudnia 2017 roku, kobiety stanowią nieznaczną większość (50,2%) mieszkańców gminy Nowy ....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_DSC03000.jpg

Żmigrodzki Klub Górski proponuje…

  18 października 2018 roku w Nowym Żmigrodzie został powołany Żmigrodzki Klub Górski, którego cel....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_sotys.png

Przed wyborami sołtysów

  W lutym 2015 roku Rada Gminy przyjęła Statuty Sołectw. Zgodnie z tym dokumentem, wybory sołtysów przeprow....

Czytaj więcej:
phoca_thumb.jpg

Koszty i zyski

  Otwarcie w 2018 roku – po ponad 9 latach budowy – Hali Sportowej w Nowym Żmigrodzie niemalże od ra....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_interpelacja.jpg

Kategoria: niedopowiedzenia…

    24 stycznia br. portal jaslo4u.pl poinformował, iż radny powiatowy Grzegorz Pers złożył na ręce Staros....

Czytaj więcej:

Najnowsze komentarze

 • Między powołaniem a wyborem
  • redaktor redaktor 17.04.2019 20:30
   Powołanie sołtysów bez głosowania; możliwość głosowania przez ludzi, którzy ...

   Czytaj więcej...

    
  • redaktor redaktor 17.04.2019 20:22
   Z całym szacunkiem ale publikowane przez nas teksty wymagają "nieco" więcej pracy ...

   Czytaj więcej...

    
  • kermit kermit 16.04.2019 14:23
   Statuty sołectw mówią, że "prawo wybierania ma każdy mieszkaniec sołectwa, ktory ...

   Czytaj więcej...

    
  • Kasiek Kasiek 16.04.2019 14:03
   Przecież sytuacja, gdy ktoś nie mieszka w miejscowości od lat a tylko przyjeżdża ...

   Czytaj więcej...

 • To inaczej powinno być
  • redaktor redaktor 17.04.2019 20:25
   Strajk zorganizowany przez ZNP i FZZ stracił jakikolwiek sens w momencie w którym ...

   Czytaj więcej...