test


Podwyżka dla sołtysów

O pomyśle podniesienia sołtysom diety z 460 do 600 (słownie: sześćset) złotych miesięcznie pisaliśmy w lipcu tego roku. Z pewną nieśmiałością pragniemy poinformować, że nasze informacje znalazły potwierdzenie, bo na najbliższej sesji Rady Gminy, która odbędzie się 20 listopada radni, jak zawsze z ogromną troską i w poczuciu odpowiedzialności, pochylą się nad tą propozycją i – jak to się ładnie mówi – znakomitą większością głosów uchwałę przegłosują. A na następnej, tym razem grudniowej sesji, z tym samym poczuciem odpowiedzialności sobie podwyższą diety a nam opłaty za wywóz odpadów. Jeżeli ktoś nie wierzy w takie rozwiązanie, to uprzejmie informujemy, że coś takiego w ubiegłym roku zrobili radni gminy Chorkówka, więc nie ma powodu, by radni z Nowego Żmigrodu nie poszli w ich ślady.

SP_READ_MORE

101 lat niepodległości

Być może wolność i niepodległość jest już dla nas czymś tak banalnym i oczywistym, że nie widzimy jakiejś szczególnej potrzeby świętowania rocznicy tego wydarzenia. Ot, kolejny wolny dzień od pracy, który można poświęcić na zrobienie w domu tego, czego nie zdążyliśmy zrobić w sobotę. Być może jest też tak, że jeszcze nie przyzwyczailiśmy się do tego, by dni naszych świąt narodowych przeżywać wspólnie w grupie. By czuć się częścią Narodu.

SP_READ_MORE

Żmigrodzki akwedukt

Jaki jest związek Nowego Żmigrodu z Krakowem? Taki, że w herbach obu miast widnieje smok. A jaki jest związek Nowego Żmigrodu ze starożytnym Rzymem? Otóż taki, że do obu tych miast woda dostarczana była za pomocą akweduktu!

 

W największym skrócie, akwedukt to kanał wodociągowy, rurociąg podziemny lub nadziemny doprowadzający wodę z odległych źródeł do miast z wykorzystaniem siły ciążenia ziemskiego. Akwedukty były przykładem geniuszu technicznego ich konstruktorów oraz budowniczych, którzy na odcinku, czasami nawet kilkuset kilometrów, potrafili osiągnąć taki spadek, by woda prosto ze źródła mogła dopłynąć do celu, jakim było miasto.

SP_READ_MORE

Takie małe znalezisko

Piotr Figura historią Nowego Żmigrodu interesuje się od 10 lat...

 

Wszystko zaczęło w 2017 roku od tego, co dzisiaj w wolnym czasie robi większość ludzi… od przeglądania stron internetowych. Wpisałem w przeglądarkę frazę „Żmigród” i wchodziłem na kolejne witryny, które podrzucił mi „wujek Google”. Na jednej z nich natknąłem się na katalog wystawy Sto lat malarstwa polskiego z 1929 roku, gdzie pod nr 45 podany był obraz Stanisława Dębickiego pt. KRAJOBRAZ ZE SZCZYTAMI WIEŻ z adnotacjami, że to praca wykonana techniką olejną na płótnie, sygnowana w prawym dolnym rogu podpisem «Żmigród, St.D». Jako właściciel obrazu wpisany był zamieszkały w Krakowie dr Zygmunt Ehrenpreis.

SP_READ_MORE

Idźcie na wybory!

Oczywiście, nikt nie ma obowiązku brać udział w wyborach. Jest to tylko nasz przywilej ale nie obowiązek. Możemy zostać w domu i uznać, że lepiej by nasz los i los naszych bliskich powierzyć innym. Możemy uznać, że to, co dzieje się w naszym kraju nas nie dotyczy, gdyż zawsze jakoś sobie damy radę. A jak sobie nie damy, to zawsze możemy powiedzieć: to ONI tak wybrali. Wprawdzie nic to w naszym położeniu nie zmieni, ale może poczujemy się lepiej? Może… Możemy uznać, że jeden głos niczego nie zmienia ale warto pamiętać, że wielkie liczby składają się z małych cząsteczek. Dlatego, idźmy na wybory, skorzystajmy z przywileju i dokonajmy wyboru. Bo to będą ważne wybory. Wybory, które będą decydować o tym w jakim kierunku będzie zmierzał nasz kraj. Po raz pierwszy od 30 lat będziemy mieć wybór, między partiami, które miały program wyborczy i powyborczy oraz partią, która – jako pierwsza w najnowszej historii – swój program przedwyborczy zrealizowała.

SP_READ_MORE

© 2019 Obserwator Żmigrodzki