6 września 2024 roku Rada Gminy w Nowym Żmigrodzie przyjęła uchwałę ws. utworzenia Żłobka Gminnego w Nowym Żmigrodzie i nadania mu Statutu. Procedowanie tej uchwały, niczym w soczewce, oddaje sposób kierowania i funkcjonowania Rady Gminy.
W projekcie uchwały w §2 zostało zapisane: Żłobkowi Gminnemu w Nowym Żmigrodzie nadaje się statut stanowiący załącznik do niniejszej uchwały. Przechodzimy zatem do statutu i czytamy jego poszczególne zapisy. W §3.1 tegoż statutu znajduje się zapis: Do żłobka przyjmowane są dzieci zamieszkałe na terenie Gminy Nowy Żmigród, z zastrzeżeniem postanowień ust. 12, który brzmi: Szczegółowe zasady przyprowadzania i odbierania dzieci ze Żłobka: 1. dzieci powinny być przyprowadzane i odbierane ze Żłobka osobiście przez rodziców/opiekunów prawnych bądź przez inne osoby (pełnoletnie) upoważnione przez obydwoje rodziców/opiekunów prawnych; 2. pisemne upoważnienie powinno zawierać numer i serię dowodu osobistego osoby wskazanej przez rodziców/opiekunów prawnych; 3. dziecko może być odbierane przez osobę upoważnioną tylko za okazaniem dokumentu tożsamości; 4. rodzice/opiekunowie prawni przejmują odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka odbieranego ze Żłobka przez upoważnioną przez nich osobę; 5. Żłobek może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby odbierającej dziecko wskazuje na spożycie alkoholu lub innych środków odurzających; 6. życzenie rodzica/opiekuna prawnego dotyczące zakazu odbierania dziecka przez drugiego z rodziców/opiekunów prawnych musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe. Naprawdę nie trzeba być żadnym geniuszem, by dostrzec, że ustęp 12 w żaden sposób nie reguluje zasad przyjmowania do Żłobka dzieci spoza gminy Nowy Żmigród. Wystarczy przeczytać tekst statutu, by zauważyć, że nastąpiła pomyłka w numeracji, gdyż te zasady określa ustęp 11: Dzieci zamieszkałe poza terenem Gminy Nowy Żmigród będą przyjmowane do Żłobka tylko w sytuacji zaspokojenia potrzeb rodziców zamieszkujących na terenie Gminy Nowy Żmigród i posiadania wolnych miejsc w Żłobku. Tyle tytułem wstępu a teraz przejdziemy do meritum, by pokazać, jak w gminie Nowy Żmigród w praktyce wygląda stanowienie prawa…
6 września 2024 roku odbywa się sesja Rady Gminy podczas której głos zabrał przewodniczący Komisji Przestrzegania Prawa, Zdrowia i Opieki Społecznej, Oświaty i Młodzieży Rady Gminy radny Andrzej Głodziak: /…/ W okresie międzysesyjnym Komisja Przestrzegania Prawa, Zdrowia i Opieki Społecznej, Oświaty i Młodzieży (Jan Głodziak, Jan Parylak, Dawid Kmiecik, Henryk Strzelec, Krzysztof Janusz – przyp. red.) obradowała dwukrotnie: 28 sierpnia oraz 3 września. W obu posiedzeniach wzięła udział pani Jolanta Brojek, dyrektor Centrum Usług Wspólnych. Radni na tych posiedzeniach mieli możliwość zapoznania się zarówno z sytuacją w szkolnictwie Gminy przed rozpoczynającym się rokiem szkolnym 24 na 25 a także z projektem statutu nowej jednostki budżetowej, jaką jest właśnie powstający Żłobek. Cieszy fakt realizacji ważnych zadań, którymi są na pewno remonty i rozbudowa infrastruktury szkół czy tworzenie nowych rozwiązań wynikających z potrzeb mieszkańców takich jak na przykład Żłobek. Z drugiej jednak strony, Gmina staje przed niezwykle trudnym zadaniem, które generuje nie tylko niż demograficzny ale także zmiany bieżące mające bezpośredni wpływ na funkcjonowanie jednostek oświatowych, dlatego mimo starań podejmowanych na bieżąco, dobrych i skutecznych, konieczne będzie wypracowanie odpowiedniej strategii. I taki był główny wniosek obrad komisji, która była bardzo rzeczowa, było dużo pytań, były merytoryczne odpowiedzi. I tak to chyba powinno wyglądać. Potem, na drugim spotkaniu zapoznaliśmy się z projektem statutu Żłobka, który jest jeszcze na etapie procedowania, no ale takie są, takie jest obligo, i musimy poczekać na opinię wyższych instancji. Komisja wobec powyższego pozytywnie zaopiniowała zarówno informację o sytuacji w szkołach gminy jak i statut Żłobka.
Podsumujmy zatem: komisja Rady Gminy kierowana przez radnego Andrzeja Głodziaka nie mając informacji o tym, czy statut żmigrodzkiego Żłobka jest zgodny z prawem, rekomenduje Radzie Gminy w Nowym Żmigrodzie jego przyjęcie! Powtórzę: chłopaki nie wiedzą, czy jest to zgodne z prawem czy nie, ale mówią: przyjmijcie i stwórzcie obowiązujące prawo! Brawo dla pana panie radny Głodziak i brawa dla pańskiej komisji! Swoją drogą, gdybyście nie utajniali posiedzeń komisji Rady Gminy to może czasami pojawiłby się ktoś, kto umie czytać? A tak to to tylko sami radni i pracownicy Urzędu Gminy… Skoro zatem komisja, a nazywajmy rzeczy po imieniu, radnych-półanalfabetów zarekomendowała przyjęcie projektu statutu, to przecież pozostali półanalfabeci projekt przyjęli. Jednogłośnie! Bo przecież też tego nie czytali. Sądzę, że wielki popłoch uczynił się w tym momencie, gdy parę minut później, poinformowałem – przez wrodzoną życzliwość - radnych, że przyjęty statut zawiera istotny błąd… A potem zaczęło się robić już wcale nie śmiesznie a wręcz przerażająco… Kontynuujmy zatem opowieść…
20 września 2024 roku w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego w pozycji 4007 została opublikowana uchwała Rady Gminy w Nowym Żmigrodzie nr VI/32/2024 ws. utworzenia Żłobka gminnego w Nowym Żmigrodzie i nadania mu statutu. Najbardziej interesujący nas fragment brzmi: § 3.1. Do żłobka przyjmowane są dzieci zamieszkałe na terenie Gminy Nowy Żmigród, z zastrzeżeniem postanowień ust. 11. Z kolei ów ustęp 11 ma treść: Dzieci zamieszkałe poza terenem Gminy Nowy Żmigród będą przyjmowane do Żłobka tylko w sytuacji zaspokojenia potrzeb rodziców zamieszkujących na terenie Gminy Nowy Żmigród i posiadania wolnych miejsc w Żłobku.
Przypomnę: 6 września 2024 roku Rada Gminy przyjęła statut Żłobka w innym brzmieniu, zatem treść uchwały przegłosowanej przez Radę Gminy została zmieniona! Nazywając rzecz po imieniu: została sfałszowana. I teraz pozostaje pytanie, kto tego dokonał? Są dwie opcje.
1. Zmianę w uchwale Rady Gminy dokonał pracownik Urzędu Gminy w Nowym Żmigrodzie, odpowiadający za obsługę Rady Gminy, który postanowił z własnej inicjatywy poprawić przyjętą przez Radę Gminy uchwałę a Przewodniczący Rady Gminy Henryk Strzelec tego nie zauważył i wysłał uchwałę do publikacji. Oczywiście, jeżeli zrobił to pracownik, powinien zostać dyscyplinarnie wyrzucony z pracy. I to na wniosek Przewodniczącego RG Henryka Strzelca.
2. Zmiana została dokonana na polecenie Przewodniczącego Rady Gminy Henryka Strzelca, który - po przeczytaniu komentarza zamieszczonego na ngrod.pl – uznał, że trzeba uchwałę poprawić.
Jeżeli miał miejsce przypadek pierwszy to grzecznie poinformuję, że za fałszerstwo grozi kara do lat 5 a Przewodniczący RG, który nie kontroluje tego, co podpisuje powinien natychmiast podać się do dymisji.
Jeżeli zaś miał miejsce przypadek drugi, to Przewodniczący RG powinien zostać natychmiast odwołany przez Radę Gminy ze względu na uzurpację sobie praw Rady Gminy. Nie sądzę, że dopuszczalna jest sytuacja, gdy co innego Rada Gminy przyjmuje w formie uchwały a co innego Przewodniczący RG wysyła do publikacji.
Oczywiście, Przewodniczący Rady Gminy ma prawo do tzw. rektyfikacji, czyli poprawek tzw. oczywistych błędów w uchwale, ale wymaga to poinformowania m.in. w Biuletynie Informacji Publicznej w formie obwieszczenia wydanego przez Przewodniczącego Rady Gminy. Pytanie, czy pan radny Strzelec to zrobił należy do kategorii pytań retorycznych.
I teraz wypada zadać to pytanie: czy ktokolwiek z radnych w gminie Nowy Żmigród kontroluje czy to, co zostało przegłosowane jest zgodne z tym, co zostało opublikowane? Komisję Rewizyjną Rady Gminy sobie darujmy… Bo wiecie, to akurat jest sprawa taka bardziej porządkowa a co będzie, jeżeli będzie to dotyczyło czegoś naprawdę ważnego np. kredytu, planu zagospodarowania przestrzennego czy czegoś jeszcze bardziej istotnego?
Czy mieszkaniec gminy Nowy Żmigród w świetle tego, co zostało opublikowane, a co ma pokrycie w dokumentach, może mieć zaufanie do władz gminy Nowy Żmigród?
Nie mam złudzeń, że cokolwiek z tego co napisałem zostanie zrealizowane: radny Andrzej Głodziak dalej będzie przewodniczącym komisji, pracownik odpowiadający za obsługę Rady Gminy najwyżej wkrótce dostanie nagrodę od Wójta, a radny Strzelec dalej będzie Przewodniczącym Rady Gminy a żaden z radnych nawet się o sprawie nie zająknie. To wszystko przez to, że żaden z radnych nie czyta portalu Obserwator Żmigrodzki, dlatego mam prośbę: jeżeli macie jakiegoś znajomego radnego to podrzucie mu ten tekst… 😊