There was a problem loading image 'images/bip_zmiany_w_uchwaach_20170223.JPG'
There was a problem loading image 'images/bip_zmiany_w_uchwaach_20170223.JPG'
There was a problem loading image 'images/bip_zmiany_w_uchwaach_20170327.JPG'
There was a problem loading image 'images/bip_zmiany_w_uchwaach_20170327.JPG'
Zdradzę tajemnicę powszechnie znaną: każde sołectwo jest jednostką pomocniczą gminy. Wiem, że to może być zaskoczenie dla niektórych (zwłaszcza radnych), ale taka jest po prostu prawda! Jednostką pomocniczą jest zarówno sołectwo Desznica, Toki, Kąty jak i Nienaszów-Sośniny.
W naszej Gminie mamy 19 sołectw. Generalnie w gminie Nowy Żmigród słowo „sołectwo” jest tożsame z miejscowością, oprócz jednego przypadku, jakim jest Nienaszów. Otóż na terenie tej miejscowości mamy do czynienia z dwoma sołectwami: jednym z nich jest Nienaszów a drugim Nienaszów-Sośniny. Każde z tych 19 sołectw posiada własny statut oraz sołtysa. Ten nieco przydługi wstęp jest potrzebny, by zrozumieć dyskusję, jaka miała miejsce na XXX sesji Rady Gminy, która odbyła się 29 marca 2017 roku i w sporej części była poświęcona portalowi „Obserwator Żmigrodzki”, a dokładniej mówiąc, tekstom tam zamieszczonym. Wprawdzie osobiście na tej sesji nie mogłem być (czego naprawdę bardzo żałuję) ale na podstawie nagrania postaram się odtworzyć klimat tych obrad. Uprzedzając zarzuty, że nie byłem a opisuję, przypomnę, że Jan Matejko pod Grunwaldem też nie był a jaki piękny obraz bitwy nam pozostawił :)
Ale – jak mawiał gen. Wieniawa-Długoszowski - koniec żartów, zaczynają się schody! Zaczęło się od analizy fragmentu relacji z poprzedniej sesji: /…/ Jestem przekonany, że radni przeczytali projekt, więc mam tylko jedno pytanie: jaki obwód szkolny obejmuje sołectwo Nienaszów-Sośniny? Przypomnę tylko, że zgodnie z obowiązującym Statutem, Gmina Nowy Żmigród liczy sobie 19 sołectw (§ 7), a uchwała o obwodach szkolnych (opublikowana w BIP) o sołectwie Nienaszów-Sośniny nie wspomina. Do jakiego zatem obwodu szkolnego to sołectwo jest przypisane? Czy jego pominięcie to: błąd? wielbłąd? nieistotne przeoczenie nie mające wpływu na cokolwiek? /…/. Wójt Grzegorz Bara uznał, czemu dał wyraz w swojej wypowiedzi, że publiczne zadawanie pytań o prawidłowość przyjętej uchwały jest „niesprawiedliwe” i „tworzy zły obraz gminy”. Następnie Sekretarz Gminy Czesława Żarnowska przedstawiła historię tworzenia sołectwa Nienaszów-Sośniny, poinformowała, że to sołectwo nie figuruje w Systemie Informacji Oświatowej, więc nie było potrzeby wymieniania go w uchwale. Kilkakrotnie powtarzane sugestie wydawcy portalu Jerzego Bożętki, by Gmina, jeżeli uważa, że nastąpiło przekłamanie z naszej strony, napisała sprostowanie, które – oczywiście - zamieścimy nie znalazły odzewu, bo – ależ jestem zaskoczony :) – nikt nie ma na to czasu. Cóż… słowa są ulotne, a pisma pozostają. Zwłaszcza opublikowane w Internecie, gdzie, jak powszechnie wiadomo, nic nie ginie. Przy okazji się okazało, że to właściwie dziennikarze portalu powinni zwracać uwagę na niuanse przyjmowanych uchwał i prosić o wyjaśnienia w czasie tzw. „wolnych wniosków”. Całkiem niezły pomysł, ale od tego, by pytać i wyjaśniać to jednak są radni. Wiem, wiem… To by wymagało przeczytania projektów uchwał, które radni – gwoli przypomnienia – otrzymują 7 dni przed terminem sesji (jeżeli jest to sesja zwyczajna) i zwracania uwagi na szczegóły. A obywatele, nawet dziennikarze „Obserwatora Żmigrodzkiego”, jeżeli nie wystąpią w odpowiednim czasie do Urzędu Gminy o udzielenie informacji publicznej, to tych materiałów po prostu nie mają. Ot, taki drobny szczegół. Później radny S. Piwowarczyk „wyjaśniał”, że sołectwo Nienaszów-Sośniny „jest jednostką pomocniczą”. Z całym szacunkiem dla radnego, ale każde sołectwo jest jednostką pomocniczą! Gmina ma prawo tworzyć nowe sołectwa, jeżeli, po konsultacjach z mieszkańcami, uzna to za niezbędne do swego lepszego funkcjonowania. Problem jednak nie dotyczy historii tworzenia sołectwa Nienaszów-Sośniny nad czym z zapałem godnym lepszej sprawy się skupiono a uchwały o obwodach szkolnych. Ale dzięki skupieniu się na przeszłości, można było pominąć teraźniejszość i przy okazji każdy kto chciał mógł się wypowiedzieć. Niekoniecznie na temat…
Wracając zaś do meritum sporu, czyli owej nieszczęsnej uchwały… Po przeanalizowaniu kilkudziesięciu uchwał z całej Polski dotyczących tworzenia obwodów szkolnych można zauważyć pewną prawidłowość: wymienia się albo miejscowości albo sołectwa. Tertium non datur… W przypadku zaś uchwały przyjętej przez Radę Gminy Nowy Żmigród wymieniono sołectwa, oprócz jednego. Wystarczyło w uchwale nie używać słowa „sołectwo” i pozostawić nazwy miejscowości i problemu by nie było albo, jeżeli już użyto tego słowa, to należało być konsekwentnym i wymienić wszystkie sołectwa. A tak to stworzono hybrydę w rodzaju ni pies ni wydra budzącą wątpliwości formalno-prawne. Ktoś powie: niuans niegodny uwagi. Być może. Ale proszę zrobić sobie test i wstawić „kropkę” między zbiór wyrazów „rozstrzelać nie wolno ułaskawić”. Jak można zauważyć, w zależności od tego gdzie postawimy „kropkę” wyjdzie nam: rozstrzelać. nie wolno ułaskawić albo: rozstrzelać nie wolno. ułaskawić! Jedna „kropka” a tyle możliwości. Mam nadzieję, że wystarczająco wytłumaczyłem subtelną różnicę. Prawo, a uchwała o obwodach szkolnych jest aktem prawa, musi być precyzyjne! A radni są od tego, by projekty uchwał analizować i precyzować a nie tylko przeczytać i podnieść rękę. Ech, człowiek z wiekiem to ma coraz większe wymagania od bliźnich, zwłaszcza tych, na diety których przekazywane są jego podatki… Ale dość już dygresji, wracamy na salę obrad…
W pewnym momencie zaczęło się robić naprawdę śmieszno-strasznie, zwłaszcza, gdy Wójt zaczął zadawać pytania o uchwały publikowane w BIP-ie zarzucając nam przekłamania. Problem dotyczył tego, że w Biuletynie Informacji Publicznej opublikowano przyjętą 15 lutego uchwałę o obwodach szkolnych, które wymieniały szkoły w Desznicy, Łysej Górze i Makowiskach jako 8-klasowe, ale nie opublikowano uchwał o zamiarze obniżenia stopnia organizacyjnego tych szkół do poziomu 4 klas. Każdy, kto skorzystał z BIP-u mógł odnieść wrażenie, że cały protest rodziców o którym wówczas zaczęły pisać lokalne media jest całkowicie bez sensu. O co bowiem protestować, skoro szkoły będą 8 klasowe? W tej Gminie mieszkają sami idioci, którzy czytać nie umieją? Jako, że znajomy zadał mi to pytanie, musiałem zadzwonić do znajomej radnej i wyjaśnić, o co w tym wszystkim chodzi. I ten właśnie szczegół zdecydował o tym, że podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu działalności portalu! Gwoli wyjaśnienia, te 3 uchwały w BIP-ie zostały opublikowane 27 marca 2017 roku – poniżej zrzuty ekranów z BIP. Nasz portal opublikował je zaś 25 marca, czyli dwa dni wcześniej…
Uchwały opublikowane 27 marca 2017 r.: |
I tak przy okazji, to nie my (naprawdę nie my!) odpowiadamy za publikację uchwał w BIP-ie, nie odpowiadamy za niepublikowane protokoły, niepublikowane terminy posiedzeń Komisji Rady Gminy, niepublikowane materiały dotyczące tematu najbliższych sesji! Gdyby to wszystko było – tak jak jest w wielu gminach – publikowane, to kto wie? Może nasz portal byłby zupełnie niepotrzebny? :) A tak to musimy tę lukę informacyjną wypełniać. I chcąc, by mieszkańcy o swojej Gminie wiedzieli jak najwięcej, będziemy to robić dalej.
p.s. Jak poinformował Wójt Grzegorz Bara 3 kwietnia br. odbędzie się spotkanie z udziałem dyrektorów szkół, radnych z komisji oświaty oraz wszystkich zainteresowanych w sprawie projektów organizacyjnych szkół na przyszły rok szkolny! Godzina i miejsce spotkania nie zostało podane…
p.s. Radni przyjęli projekty uchwał, które publikowaliśmy w artykule „Nagła sesja Rady Gminy”.