• Bądź aktywny w społeczeństwie. Działanie w grupie przynosi wiele korzyści i radości.
 • Masz prawo mieć swoje zdanie i wyrażać je ale uszanuj poglądy innych, oni też mają do tego prawo.
 • Czasem warto zatrzymać się, popatrzeć w dal ...
 • aby żyć pełnią życia.

11 Listopada 2018 r. - 100 lat odzyskania niepodległości

100 lat Niepodległej43377634_s_200.jpg

Jedna z tzw. prawd objawionych głosi, że każdy człowiek, niezależnie od tego ile zarabia, chciałby zarabiać więcej. Zaakceptowanie tego oczywistego faktu pozwoli na bardziej wyważoną ocenę strajku w oświacie, który na 8 kwietnia zapowiedział Związek Nauczycielstwa Polskiego. Biorąc pod uwagę fakt, iż 10 kwietnia rozpoczynają się egzaminy gimnazjalistów, termin jest wybrany sensownie. Nieco gorzej z postulatami.

Każdy strajk jest strajkiem politycznym, bo wbrew temu, co się powszechnie przyjęło uważać, płace każdej grupy zawodowej i każdego z nas wynikają z polityki. Klasycznym takim przykładem jest choćby wysokość płacy minimalnej ustalanej przez rząd (w porozumieniu ze związkami zawodowymi lub bez). Możemy wszem i wobec deklarować, że polityką się nie interesujemy, ale polityka interesuje się nami i ma wpływ na poziom życia każdego z nas. W przypadku nauczycieli, bo ta grupa zawodowa zamierza strajkować, począwszy od 2018 roku rozpoczęto wdrażanie rządowego planu podwyższenia wynagrodzeń. Od kwietnia ubiegłego roku średnie wynagrodzenia nauczycieli wzrosły o 5,35% (w tym wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatki do wynagrodzenia). Od stycznia 2019 roku wynagrodzenia nauczycieli wzrosły o 5%. Kolejna, też 5% podwyżka, planowana była od stycznia 2020 roku ale zostanie wdrożona od dnia 1 września 2019 r. (swoją drogą przeciwko tym podwyżkom – jak podaje portalsamorzadowy.pl - podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu protestuje strona samorządowa, która uważa, że w budżecie Państwa nie ma na to pieniędzy, co w świetle wypowiedzi prominentnych przedstawicieli samorządów np. prezydenta Wrocławia czy Warszawy zakrawa na hipokryzję). Tym samym, w stosunku do marca 2018 roku, pensje nauczycieli wzrosną o 16,1%. Oczywiście, wzrost wynagrodzeń liczony w procentach oznacza, że w przeliczeniu na złotówki znacznie więcej dostanie nauczyciel dyplomowany niż nauczyciel stażysta. Bo inna jest podstawa od której wynagrodzenie jest naliczane. By nie być gołosłownym, przedstawiamy wysokość minimalnej płacy zasadniczej brutto nauczyciela, magistra z przygotowaniem pedagogicznym (96% nauczycieli w Polsce):


          stopień awansu zawodowego

  2017

 2018

 2019

nauczyciel stażysta

 2 294

 2 417

 2 538

nauczyciel kontraktowy

 2 361

 2 487

 2 611

nauczyciel mianowany

 2 681

 2 824

 2 965

nauczyciel dyplomowany

 3 149

 3 317

 3 483


Oczywiście, płaca zasadnicza nie stanowi wynagrodzenia całkowitego nauczyciela, bo oprócz niej nauczyciel ma prawo do kilku dodatków: stażowego, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy czy dodatku za nadgodziny. Warto zauważyć, że słowa „ma prawo” mają znaczenie kluczowe, bo jedyny dodatek, który nauczyciel na pewno dostanie to dodatek za staż pracy (1% płacy zasadniczej za każdy rok pracy). W przypadku nauczyciela stażysty 1% to oszałamiająca kwota 25,38 zł, co oznacza, że taki nauczyciel zarabia 2 563,38 zł miesięcznie. Brutto… Dużo? Za wysokość niektórych dodatków (np. motywacyjny, za trudne warunki pracy czy dodatku dla opiekuna stażu) odpowiadają samorządy i tu już mamy do czynienia z zupełną dowolnością, bo są samorządy, które płacą nauczycielom za wychowawstwo 450 zł, ale są też takie, które za to samo płacą 20 czy 30 zł…

Warto pamiętać o tych dodatkach, których wysokość ustalają samorządy, bo w przyszłym roku – jak wynika z nowelizacji Karty Nauczyciela – regulamin ustalający wysokość tych dodatków będzie uzgadniany przez władze gminy z nauczycielskimi związkami zawodowymi. Skończy się więc sytuacja, gdy wójt przedstawia projekt, a niewiele wiedząca Rada Gminy, projekt bez zbędnych pytań i jakiejkolwiek dyskusji, przegłosowuje.

ZNP zapowiedział strajk na 8 kwietnia, dwa dni przed rozpoczęciem egzaminów gimnazjalnych. Termin jest dobrany bardzo dobrze: każdy strajk ma być na tyle uciążliwy, by strona przeciwko której jest skierowany zdawała sobie sprawę z konsekwencji. Istotną rolą w każdym strajku jest maksymalne wykorzystanie opinii publicznej dla poparcia swoich celów. Robią tak zawsze obie strony i sztuką jest, nazywając rzecz po imieniu, takie manipulowanie opinią publiczną, by bardziej popierała nas, a nie tych drugich :) Gdy już zapadnie decyzja o strajku, to informowanie opinii publicznej o postulatach jest warunkiem sine qua non. Śledząc doniesienia medialne bardzo łatwo dostrzec ślady tej manipulacji stosowanej przez obie strony. Jedna strona podkreśla, że 8 kwietnia jest złym terminem, bo „dzieci będą stanowić zakładników protestów dorosłych”, a druga kreuje atmosferę determinacji nauczycieli. Ani jedno, ani drugie nie odpowiada faktom (ale też kto się nimi przejmuje?). Bo z pewnością strajk nauczycieli zorganizowany w czasie wakacji miałby niesamowitą siłę oddziaływania i wszyscy by się nim przejęli a z drugiej strony ta determinacja wcale nie jest aż tak wielka, co widać choćby po ilości sporów zbiorowych (dla przypomnienia: zanim rozpocznie się strajk, to organizacja związkowa musi wejść w spór zbiorowy, przeprowadzić negocjacje z pracodawcą, przejść przez etap mediacji, zorganizować referendum i dopiero wtedy można ogłosić strajk, który nie jest przecież celem samym w sobie).

Postulat podwyżki płacy zasadniczej o 1 000 zł brutto dla każdego pracownika oświaty, niestety, jest jednak postulatem głupim. Po pierwsze, taka kwota podwyżki w świadomości przeciętnego pracownika zarabiającego płacę minimalną jest czymś niewyobrażalnym, a biorąc pod uwagę, że takich pracowników w Polsce jest ok. 13%, mamy pierwszą grupę ludzi, którzy z pewnością protestu nauczycieli nie poprą. Do tej grupy możemy doliczyć emerytów, rencistów, bezrobotnych, itp. Zwłaszcza poza dużymi miastami, gdzie płace są znacznie wyższe. Po drugie: gdy człowiek słyszy, że związek zawodowy chce podwyżki o tysiąc złotych, niejako automatycznie tę kwotę dopisuje sobie do swojego wynagrodzenia i jego rozczarowanie jest tym większe, im ta końcowa kwota jest niższa. Po trzecie: błędem jest „wyskakiwanie” z taką kwotą w myśl zasady: zażądamy dużo, po to by w czasie negocjacji sukcesywnie oczekiwania zmniejszać. Przypomina to trochę sytuację, jak jeden z bohaterów „Rancza” chciał sprzedać „ziemię na której odkrył ropę”: zaczął od 5 mln euro, a skończył na oczekiwaniu 10 tys. Od żądania „tysiąca” do zejścia na poziom „stówki” naprawdę nie trzeba dużo czasu. Po czwarte: 1 000 zł dla każdego pracownika oświaty dla ludzi z drugiej strony stołu negocjacji może mieć charakter postulatu zaporowego nad którym nawet nie ma sensu się pochylać – my wiemy, że tyle nie dostaniecie, wy wiecie, że tyle nie dostaniecie, więc albo przedstawiacie realne żądania albo sobie strajkujcie. Każdy dzień zbliżającego się strajku, wbrew pozorom, w gorszej sytuacji stawia ZNP, bo co się stanie, gdy nie zastrajkuje kilkadziesiąt procent placówek tylko kilkanaście, a rząd, gdyż w tym przypadku stroną jest rząd a nie dyrektorzy szkół, z którymi formalnie organizacje związkowe są w sporze zbiorowym, postanowi poczekać? Wszystko wtedy będzie zależało od faktycznego poparcia, czyli ilości strajkujących placówek. Może się tak zdarzyć, że zamiast wielkiego „buum” będziemy mieć małe „pyk”.

b_250_250_16777215_00_images_20190401.jpgW gminie Nowy Żmigród, w której jest 9 placówek oświatowych (Niepubliczną Szkołę Podstawową w Skalniku pomijamy) w spór zbiorowy weszło 4 z nich: Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie; Szkoła Podstawowa w Łężynach; Szkoła Podstawowa w Kątach i Szkoła Podstawowa w Desznicy. Podkreślę: 4 na 9… Albo w tych pięciu pozostałych nie ma ani jednego związkowca z ZNP, albo uznano, że jest dobrze i nie ma o co i po co protestować. Po przeprowadzonych referendum, zdecydowano, że strajk się nie odbędzie co oznacza, że gimnazjaliści w naszej Gminie mogą przygotowywać się do egzaminów. Cóż… Mając w swej karierze zawodowej kilka sporów zbiorowych i strajków, mogę napisać, że uważam, że to jest nie błąd tylko wielbłąd. Bo nawet nie chodzi o to, by koniecznie utrudniać dzieciom zdawanie egzaminów gimnazjalnych, gdyż form strajku jest mniej więcej tyle, ile ludzki umysł jest w stanie sobie wyobrazić. Można zorganizować godzinny strajk, można sobie ubrać koszulki z napisem „akcja strajkowa” czy plakietki. Można nawet tylko wywiesić transparent czy rozdać rodzicom ulotki. Można zrobić wszystko. Ale, z całym szacunkiem, niezależnie od tego co każdy z nas sądzi o panu Broniarzu czy ZNP, w drodze solidarności ze swoją grupą zawodową, należało wejść w spór zbiorowy i przeprowadzić referendum. Nawet po to, a może przede wszystkim po to, by w przyszłym roku negocjując z Wójtem regulamin wynagradzania mieć jeden argument więcej: protestowaliśmy, więc możemy to zrobić jeszcze raz! Ale cóż… taka była decyzja…

p.s.

Informacja, że w placówkach oświatowych naszej Gminie nie będzie strajku, bo Wójt się nie zgodził to plotka jest, prawda?

Dodaj komentarz

Pamiętaj o najważniejszej zasadzie Regulaminu forum i komentarzy: (...) nie obrażaj nikogo ani nie groź nikomu – naruszasz w ten sposób dobra osobiste osób trzecich (...)
Publikując swój komentarz wyrażasz zgodę na przestrzeganie zasad Regulaminu.
Pełna treść Regulaminu forum i komentarzy znajduje się tutaj.


Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

Katja
-1 # Katja 2019-04-01 08:57
https://wpolityce.pl/polityka/440484-chcesz-wiecej-daj-wiecej

To gwoli odpowiedzi...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
PioPioPio
-2 # PioPioPio 2019-04-01 09:49
Oj redaktorze, jedzie Pan po bandzie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Związkowiec MZKPOiW
-2 # Związkowiec MZKPOiW 2019-04-01 10:03
W sporze zbiorowym jest także NSZZ SOLIDARNOŚĆ PRACOWNIKÓW OŚWIATY I WYCHOWANIA. Tak jest w SP NIENASZÓW
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
kermit
-4 # kermit 2019-04-01 14:10
Ale postulat "S" jest nieco inny: 15% podwyżki od 2019 i 15% od następnego roku. Skrócenie ścieżki awansu zawodowego i zmiana przepisów dotyczących ocen to taki średnio trafny postulat...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
rodzic
+11 # rodzic 2019-04-01 12:30
Najważniejsze, że odbędą sie egzaminy!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
kermit
-4 # kermit 2019-04-01 13:53
Mogę się zgodzić z tym, że w perspektywie brak akcji protestacyjnej w naszych lokalnych szkołach to błąd. Ale warto też zadać pytanie, dlaczego ZNP nie strajkował w tym czasie, gdy rządziła koalicja PO-PSL, która zamroziła wynagrodzenia nauczycielom? Wtedy nauczyciele zarabiali dużo czy zdecydowały jakieś inne względy?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
PioPioPio
-4 # PioPioPio 2019-04-01 21:30
Bo PO/PSL dawał podwyżki. 5% co roku :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
-9 # redaktor 2019-04-01 22:02
Ech ta złośliwość :) Od września 2011 do września 2016 roku nauczycielom zamiast podwyżek płacy zasadniczej, które przez ten okres wynosiły 0 (słownie: zero) procent widocznie wystarczało oglądanie w TV boskiego Donalda w towarzystwie Władka Kosinaka-Kamysza ogłaszającego podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat. To obcowanie z wielkością z pewnością było przeżyciem tak mocnym, że o czymś takim prozaicznym jak pensja nauczyciele nie myśleli. Dopiero, gdy boski wyjechał z kraju, a Kaczor-Dyktator objął rządy, nauczyciele, jak i parę innych grup zawodowych, przebudziwszy się z letargu ruszyli do walki na śmierć i życie o godność i prestiż zawodu (czytaj: większe pieniądze).

p.s.

A czemu ZNP nie strajkował? Pytanie jest tendencyjne! Nie strajkował, bo strajki w okresie rządów PO-PSL były passe. Protestować wtedy to sobie mogły oszołomy z "Solidarności" demonstrujące na ulicach Warszawy przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego, a nie ZNP. Czy to oznacza, że teraz ZNP nie ma prawa protestować? Jak mówi Pismo: większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
PioPioPio
-4 # PioPioPio 2019-04-02 09:07
Z jednej strony PO/PSL, z drugiej PiS, a płacić i tak ma samorząd...
A za których rządów samorząd będzie dopłaca do szkół więcej? Wtedy, czy teraz?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
-6 # redaktor 2019-04-03 22:34
Według niektórych wyliczeń, do każdej "złotówki" przekazanej przez państwo w formie subwencji oświatowej samorząd dopłaca 44 grosze. Pierwsze z brzegu dane mówią, że w 2013 roku do pensji nauczycielskiej samorządy dokładały 600 mln zł, a w 2017 roku 1,4 mld zł. Warto jednak pamiętać, że płace nauczycieli przez kilka lat były zamrożone, a za rządów koalicji PO-PSL w Polsce zlikwidowano 1140 szkół.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
kermit
-11 # kermit 2019-04-04 13:39
Związek Miast Polskich już 2 kwietnia br. protestował przeciwko propozycjom, które wicepremier B. Szydło złożyła w czasie negocjacji ws. podwyżek dla nauczycieli uważając, że ich koszt spadnie na samorządy. Wśród tych propozycji jest m.in. ujednolicenie dodatku za wychowawstwo na poziomie 300 zł brutto miesięcznie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
-13 # redaktor 2019-04-04 22:08
W gminie Nowy Żmigród dodatek za wychowawstwo wynosi: 100 zł brutto - klasa do 15 uczniów; 200 zł brutto - klasa powyżej 15 uczniów. Jak łatwo policzyć, w naszej Gminie nauczyciele będący wychowawcami otrzymaliby od 100 do 200 zł podwyżki.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Stan
-5 # Stan 2019-04-01 14:17
Jak podwyżki zażądaja pracownicy Urzędu Gminy to pan też to będzie popierał?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
-3 # redaktor 2019-04-01 17:32
Oczywiście, że będę! Ale podejrzewam, że szybciej zobaczę własne uszy bez lustra niż protestujących pracowników Urzędu Gminy w Nowym Żmigrodzie! :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
luzik
+8 # luzik 2019-04-07 22:13
Napisałam komentarz na nowyzmigrod24 dotyczący artykułu " w Nienaszowie powstał klub 100"
Ale nie przebrnął cenzury.
Pomimo tego że poparłam pomysł. Ale też napisałam kilka słów o panu z brodą z trzeciej fotki.
Jaki to on nagle się zrobił kibic Tempa Nienaszów. Że. Mu już zapora Kąty -Myscowa nie wystarczy ani droga Pilzno -Jasło. Żeby dostać się do europarlamentu trzeba jeszcze zostać kibicem
Słoma z butów i. Tyle w temacie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
-8 # redaktor 2019-04-07 22:55
Naprawdę uważasz, że pieniądze wpłacone na Klub 100 w Nienaszowie przez pana Bogdana Rzońcę różnią się czymś od tych, które ty wpłacisz? Przy okazji: wpłaciłaś już?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
luzik
+1 # luzik 2019-04-08 07:52
Tak jest różnica.
Ja się z tym.nie chwalę na prawo i lewo.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
popieram
+8 # popieram 2019-04-07 22:20
Panie redaktorze.
Jednak strajk od jutra.
Solidarność się skompromitowała.
Trzymam kciuki za was nauczyciele.
Przegonimy razem ten pisowski rząd.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
-12 # redaktor 2019-04-07 22:49
W ogóle to masz jakieś pojęcie o procedurze sporu zbiorowego? Prowadziłeś jakiś strajk? Pytam, bo z profesjonalistą chętnie mogę podyskutować ale rozmowa z dyletantem o poważnych sprawach mnie po prostu nudzi...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
jaki
+6 # jaki 2019-04-08 07:48
Ja negocjowałem z żoną jak zastrajkowała i przestała gotować.
To może być takie doświadczenie?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
kermit
-5 # kermit 2019-04-08 11:59
Cytuję popieram:

Solidarność się skompromitowała.


Z komunikatu Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność": /.../ rząd zrealizował większość postulatów, o które walczyliśmy, tj. 1. nauczyciele otrzymają 15 proc. waloryzację wynagrodzeń w tym roku; 2. nastąpi zmiana systemu wynagradzania, który ma obowiązywać już w 2020 r. (według propozycji "Solidarności" pensje nauczycieli mają być powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej); 3. wracamy do przepisów dotyczących oceny pracy nauczyciela sprzed września 2018 r.; 4. skrócona zostanie ścieżka awansu zawodowego (będzie tak, jak przed zmianą przepisów w tym zakresie); 5. nastąpi określenie minimalnej wysokości dodatku za wychowawstwo, który ma wynosić 300 zł; 6. przyznane zostaną tzw. godziny do dyspozycji dyrektora, aby w praktyce wyeliminować godziny "karciane". Skoro twoim zdaniem "S" sie skompromitowała, to może napiszesz co osiągnęło ZNP i FZZ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
?
0 # ? 2019-04-08 18:59
To czemu w całym kraju członkowie wypisują się z solidarności i przyłączają się do strajku. Skoro wszystko załatwili?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
-4 # redaktor 2019-04-08 21:05
Czy możesz mi powiedzieć, co do chwili obecnej osiągnął ZNP i FZZ? Wystarczy, że wymienisz jedną rzecz.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Janio
-4 # Janio 2019-04-09 13:59
I znowu wrodzona zlosliwosc z pana redaktora wylazla!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
-5 # redaktor 2019-04-09 21:31
Nie jestem złośliwy, jestem ciekawy :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Kryśka
+4 # Kryśka 2019-04-10 14:11
Czy flaga ZNP powiewająca nad szkołą w Kątach świadczy o tym, że szkoła strajkuje czy tylko się solidaryzuje? :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Anka
+3 # Anka 2019-04-13 15:26
To tylko forma solidarności. I bardzo dobre rozwiązanie, bo solidarność ze strajkującymi wyraziły, egzaminy przeprowadziły, pieniędzy nie stracą.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
kermit
+1 # kermit 2019-04-15 11:18
Bardzo rosądne podejście nauczycieli w Kątach!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
-1 # redaktor 2019-04-17 20:25
Strajk zorganizowany przez ZNP i FZZ stracił jakikolwiek sens w momencie w którym rząd podpisał porozumienie z oświatową "Solidarnością". Ale, jak to mówią, ze wszystkich możliwych dróg każdy ma prawo wybrać źle :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
43377634_s_200.jpg

To inaczej powinno być

Jedna z tzw. prawd objawionych głosi, że każdy człowiek, niezależnie od tego ile zarabia, chciałby zarabiać więcej. Zaak....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_beskid.jpg

Śladem nieistniejących wsi i legend

  Piękna, słoneczna pogoda towarzyszyła uczestnikom wycieczki, która w sobotę 23 marca wyruszyła na trasę....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_absurd.jpg

Nasza mała kraina absurdu

  Działalność żmigrodzkiego GOK-u od lat budzi mniejsze czy większe kontrowersje. I to kontrowersje ze wszech mi....

Czytaj więcej:
bukowina.png

Szukam, szukania mi trzeba…

Wypełniona do ostatniego miejsca sala GOK w Nowym Żmigrodzie owacją na stojąco podsumowała występ zespołu Wolna Grupa ....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_kobieta.png

Matriarchat w wersji bardzo light

Według danych GUS z 31 grudnia 2017 roku, kobiety stanowią nieznaczną większość (50,2%) mieszkańców gminy Nowy ....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_DSC03000.jpg

Żmigrodzki Klub Górski proponuje…

  18 października 2018 roku w Nowym Żmigrodzie został powołany Żmigrodzki Klub Górski, którego cel....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_sotys.png

Przed wyborami sołtysów

  W lutym 2015 roku Rada Gminy przyjęła Statuty Sołectw. Zgodnie z tym dokumentem, wybory sołtysów przeprow....

Czytaj więcej:
phoca_thumb.jpg

Koszty i zyski

  Otwarcie w 2018 roku – po ponad 9 latach budowy – Hali Sportowej w Nowym Żmigrodzie niemalże od ra....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_interpelacja.jpg

Kategoria: niedopowiedzenia…

    24 stycznia br. portal jaslo4u.pl poinformował, iż radny powiatowy Grzegorz Pers złożył na ręce Staros....

Czytaj więcej:

Najnowsze komentarze

 • Między powołaniem a wyborem
  • redaktor redaktor 17.04.2019 20:30
   Powołanie sołtysów bez głosowania; możliwość głosowania przez ludzi, którzy ...

   Czytaj więcej...

    
  • redaktor redaktor 17.04.2019 20:22
   Z całym szacunkiem ale publikowane przez nas teksty wymagają "nieco" więcej pracy ...

   Czytaj więcej...

    
  • kermit kermit 16.04.2019 14:23
   Statuty sołectw mówią, że "prawo wybierania ma każdy mieszkaniec sołectwa, ktory ...

   Czytaj więcej...

    
  • Kasiek Kasiek 16.04.2019 14:03
   Przecież sytuacja, gdy ktoś nie mieszka w miejscowości od lat a tylko przyjeżdża ...

   Czytaj więcej...

 • To inaczej powinno być
  • redaktor redaktor 17.04.2019 20:25
   Strajk zorganizowany przez ZNP i FZZ stracił jakikolwiek sens w momencie w którym ...

   Czytaj więcej...