Powtórka z rozrywki?

Historia – parafrazując powiedzenie Karola Marksa – powtarza się dwukrotnie. Za pierwszym razem jako tragedia, a za drugim jako farsa. Ten pierwszy raz był wtedy, gdy władze naszej Gminy przed trzema laty postanowiły dokonać reorganizacji 3 szkół: w Desznicy, Makowiskach i Łysej Górze przekształcając je w szkoły o klasach 1-4. Po protestach rodziców, i wyczerpaniu prawie całej procedury, sprawa skończyła się na niczym. Tym razem, w ramach powtórki z rozrywki, władze Gminy postanowiły dokonać przekształcenia szkół w Desznicy i Makowiskach w szkoły z klasami 1-3. Powtarza się wszystko w ten sam sposób: posiedzenie komisji oświaty Rady Gminy na posiedzenie której nie zaproszono np. przedstawicieli rad rodziców…

Samorządy szukając oszczędności w pierwszej kolejności swoją uwagę kierują w stronę edukacji. I tak, jak przed kilkunastu laty samorządy chciały dostać w zarządzanie szkoły, tak teraz, gdy zmieniły się przepisy, a różnica między wysokością subwencji oświatowej (wyższej z każdym rokiem) a rzeczywistymi potrzebami, jest coraz większa, lokalne władze najchętniej przekształciłyby małe szkoły z 8-klasowych w 3-klasowe. Problem samorządów polega jednak na tym, że wdrożone przed 3 laty zmiany prawa znacząco takie rozwiązanie utrudniają, a niekiedy wręcz uniemożliwiają, bo jedną z bardziej istotnych było m.in. wzmocnienie roli kuratora oświaty w kształtowaniu sieci przedszkoli i planu sieci szkół. W efekcie oznacza to, że likwidacja lub przekształcenie szkoły jest możliwe po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty. W przypadku najnowszego pomysłu władz gminy Nowy Żmigród procedura będzie wyglądała zapewne tak:

- Rada Gminy stosunkiem głosów 13 „za”; 2 „przeciw” (radny z Desznicy i Makowisk) podejmie uchwałę ws. zamiaru przekształcenia szkół w tych miejscowościach w szkoły 1-3;

- Wójt wystąpi do Kuratorium o wydanie pozytywnej opinii;

- rodzice uczniów z Desznicy i Makowisk skierują do Kuratorium pisma w których zaprotestują przeciwko takim działaniom; podkreślając m.in. to, że w tych szkołach rośnie liczba dzieci;

- Kuratorium wyda negatywną opinię;

- Wójt złoży zażalenie na decyzję do Ministerstwa Edukacji Narodowej;

- Ministerstwo podtrzyma decyzję Kuratorium;

- Wójt nie skieruje sprawy do sądu, bo gdy otrzyma decyzję będzie już za późno na wprowadzenie zmian od roku szkolnego 2020/2021.

Oczywiście, na każdym etapie, sprawie będą towarzyszyły emocje i dyskusje z których tak naprawdę nic nie wyniknie, bo z dyskusji sprzed trzech lat, gdy Wójt mówił o wysokości subwencji oświatowej a rodzice o budowie szkoły, nic nie wynikło. Tak zasadniczo bywa, gdy strony posługują się wprawdzie tym samym językiem, ale zdecydowanie różnymi argumentami. 

Pozostaje zatem pytanie: po co po raz kolejny przerabiać ten sam schemat? Cóż… Narzekanie na koszty edukacji jest uniwersalnym sposobem na odwrócenie uwagi od wszystkiego innego, np. od tego, że w przyszłorocznym budżecie Gminy zaplanowano wydatki inwestycyjne na poziomie 3%. Gdyby ktoś wpadł na pomysł i zapytał dlaczego nic się nie dzieje, pozostanie uniwersalna odpowiedź dla niezorientowanych: bo szkoły, zwłaszcza te małe szkoły, pochłaniają wszystkie środki finansowe i przez to nie możemy zrobić tego, tego i jeszcze tamtego. Proste, nie?

 

Dodaj komentarz
Pamiętaj o najważniejszej zasadzie Regulaminu forum i komentarzy: (...) nie obrażaj nikogo ani nie groź nikomu – naruszasz w ten sposób dobra osobiste osób trzecich (...)
Publikując swój komentarz wyrażasz zgodę na przestrzeganie zasad Regulaminu.
Pełna treść Regulaminu forum i komentarzy znajduje się tutaj.


Komentarze  
Kryśka
-10 # Kryśka 2019-12-20 22:10
Znowu?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Muszę odpowiedzieć
+8 # Muszę odpowiedzieć 2019-12-20 22:51
Mam nadzieję, że procedura przebiegnie tak:
1) Wójt i Rada Gminy spotka się z rodzicami z Desznicy i Makowisk i przedstawi temat.
2) Rodzice w TROSCE o DOBRO SWOICH DZIECI przeniosą od 1 września 2020 swoje pociechy do innych szkół.
3) Klasy od 4 - 8 w tych szkołach wygasną z powodu braku dzieci.
Wszystko odbędzie się polubownie w atmosferze wzajemnej współpracy i zrozumienia.
Amen
Mam nadzieję, ze tak się stanie.i będę się modlić o to codziennie w kościele
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Janio
-11 # Janio 2019-12-21 11:29
Ja bym dopisal:rodzice z glebokim zrozumieniem przyjma argumenty wladzy!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Muszę Cię uświadomić
-2 # Muszę Cię uświadomić 2020-01-31 23:32
Widzę, że nie wiesz, czym jest modlitwa. Żal mi ciebie.
Czekam, aż do ciebie wróci i przypomnij sobie wtedy ten komentarz :). Pamiętaj
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
księgowa Lodzia
-7 # księgowa Lodzia 2019-12-21 14:07
Pomysł reorganizacji szkół wziął się stąd, że Regionalna Izba Obrachunkowa negatywnie zaopiniowała projekt budżetu gminy na 2020 rok! I teraz wójt musi znaleźć dodatkowe pieniądze, czyli albo zwiększyć dochody albo zmniejszyć wydatki. A to drugie wydaje się być łatwiejsze i prostsze do przeprowadzenia.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
zst
-7 # zst 2019-12-21 19:34
To co, aż tak zadłużyli gmine, że rio nie zaopinuje pozytywnie projektu budżetu ? żenuła
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
-5 # redaktor 2019-12-21 21:37
Hmm... Zastanawiam się, co bym zrobił gdybym był wójtem i chciałbym uporządkować sprawy gminnej oświaty według swojej wizji... Cóż... zrobiłbym wszystko by takie niepopularne decyzje zostały podjęte teraz a jednocześnie mnie nie obciążały (bo za 4 lata chciałbym być znowu wójtem). Kazałbym przygotować taki projekt budżetu, który zostałby zakwestionowany przez RIO! A następnie kierując się tą opinią, przeprowadziłbym wszystkie niepopularne decyzje. Czyż ktoś, kierując się odpowiedzialnością za losy Gminy (tę frazę podkreślałbym na każdym kroku i w każdej rozmowie), byłby w stanie zakwestionować mój podstawowy argument w rodzaju "chciałem te szkoły utrzymać, ale, niestety, decyzja RIO powoduje, że musimy podjąć te trudne decyzje"? Nikt! Zwłaszcza nikt z radnych, gdy staną przed wyborem: los Gminy kontra jakieś szkoły w których uczy się po dwadzieścia parę dzieci? Efekt końcowy: uchwała przyjęta; wrogiem publicznym dla rodziców z tych miejscowości staje się RIO! To taka instytucja, o której znakomita większość nie ma pojęcia dlatego na wroga nadaje się idealnie! Oczywiście, tak bym zrobił gdybym był wójtem, ale - na szczęście - nim nie jestem... :) I jestem, oczywiście, przekonany, że projekt budżetu zakwestionowany przez RIO oraz zamiar reorganizacji szkół w Desznicy i Makowiskach to najzwyklejszy w świecie przypadek. Po prostu przypadkowy przypadek :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Janio
-20 # Janio 2019-12-21 21:51
Spiskowa teoria dziejow!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Daję przykład
+3 # Daję przykład 2019-12-21 22:47
Pan Wójt postanawia kupić autobus do gminy w celu wożenia dzieci do szkół.
Ale ponieważ akurat mu się bardzo podoba Mercedes, więc go kupuje, pomimo tego, że jest to najdroższa oferta jaka wpłynęła (np: Autosan jest dwa razy tańszy).
Co robią wszyscy w otoczeniu wójta łącznie z odpowiednimi służbami - OSKARŻAJĄ WÓJTA O NIEGOSPODARNOŚĆ (wójt idzie siedzieć)

Przykład drugi
Pan Wójt ma w gminie cztery szkoły. w dwóch uczy się po 150 dzieci i utrzymanie ucznia kosztuje 12 000 zł rocznie a w dwóch uczy się po 30 dzieci i utrzymanie kosztuje po 25 000 zł rocznie.
DLACZEGO NIKT NIE KRZYCZY, ŻE TO JEST NIEGOSPODARNOŚĆ - WÓJT PRZECIEŻ ŚWIADOMIE DEFRAUDUJE NASZE (podatników) WSPÓLNE PIENIĄDZE.
DLACZEGO WSZYSCY PRÓBUJĄ UDAWAĆ, ŻE TAK MA BYĆ!
a JAK WÓJT CHCE ZROBIĆ PORZĄDEK TO JEST "BE"!!!
Ludzie - OPAMIĘTAJCIE się!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
-5 # redaktor 2019-12-21 23:26
To jest portal dla inteligentnych ludzi, więc pisanie postów z kategorii "pomieszanie z poplątaniem" jest nieco śmieszne! By nie powiedzieć, zabawne :) W pierwszym przypadku mamy do czynienia z przepisami ustawy o zamówieniach publicznych, gdzie głównym kryterium jest cena! Jeżeli wójt kupuje najdroższy autobus, to w sposób ewidentny łamie przepisy ustawy i idzie siedzieć! Nie za autobus, tylko za nieznajomość prawa! :) W drugim przypadku mamy zaś do czynienia z prowadzeniem szkół przez samorządy, co stanowi tzw. zadanie własne gminy, gdzie Państwo powierzyło prowadzenie szkół JST przekazując im odpowiedni środki finansowe. Tłumaczyć ci dalej? :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Daję przykład
+3 # Daję przykład 2019-12-21 23:41
Mnie nie interesują przepisy tylko patrzę na marnotrawstwo pieniędzy.

A poza tym sam pan napisał, ze państwo powierzyło prowadzenie szkół gminie. - To jak powierzyło to niech da tyle pieniędzy żeby gmina mogła opłacić naukę 2 - 4 dzieci w klasie.
Jak tyle nie daje to niech się odwali i pozwoli gminie tak działać, żeby mogła jak najmniej dokładać do utrzymania szkół.
Ot tyle i aż tyle!!!!

Poza tym Gmina ma jeszcze pewnie z 77 innych statutowych obowiązków względem swoich mieszkańców i ich nie może realizować, bo musi utrzymywać taką "Patologię"
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
-7 # redaktor 2019-12-22 12:47
Hmm... Jeżeli ciebie nie interesują przepisy, to o czym niby z tobą można dyskutować???
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
No cóż
-4 # No cóż 2019-12-22 17:08
Przede wszystkim nie krzycz na nas. Władza to tylko umie dostrzec nas zwykłych ludzi jak są wybory. Oj, oj, może w czymś pomóc, a pozniej: cicho, nie odzywać się głupio, matoly n8edouczine jedne. Same problemy z tymi ludźmi bo czegoś chcą. A może by tak kulturalnie załatwiać sprawy z poszanowaniem zwykłych, szarych ludzi?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Wyborca
-7 # Wyborca 2019-12-23 07:56
Dajesz przykład ile buty w sobie ma władza w Gminie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
panna Nikt
-4 # panna Nikt 2019-12-23 08:23
Pytanie, ile w tym jest buty a ile zwykłego ludzkiego zniecierpliwienia wywołanego dyskusją z tymi, których "przepisy nie interesują"?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
czytelnik
-14 # czytelnik 2019-12-22 15:44
Mam dwa pytania:

1. Ile dzieci chodzi do szkoły w Makowiskach i Desznicy?
2. Co będzie, gdy nie zostanie przyjęty budżet gminy?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
-11 # redaktor 2019-12-22 17:36
W roku szkolnym 2019/20 (w nawiasie podaję liczbę uczniów w następnym roku szkolnym):

- Desznica - 22 uczniów (24)
- Makowiska - 34 uczniów (37)
- Łysa Góra - 42 uczniów (39)

W przypadku, gdy Rada Gminy nie przyjmie budżetu w grudniu 2019 roku, to do 31 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał projekt budżetu na 2020 rok. W przypadku, gdyby Rada Gminy nie przyjęła budżetu do końca stycznia, to wówczas do końca lutego budżet zostanie ustalony przez Regionalną Izbę Obrachunkową.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
ktoś
+19 # ktoś 2019-12-22 21:04
Desznica:
IV klasa - 0 uczniów
V klasa - 2 uczniów
VI klasa - 2 uczniów
VII klasa - 2 uczniów
VIII klasa - 2 uczniów

Makowiska
III klasa - 0 uczniów
IV klasa - 6 uczniów
V klasa - 6 uczniów
VI klasa - 5 uczniów
VII klasa - 7 uczniów
VIII klasa - 0 uczniów
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
mama
+14 # mama 2019-12-22 21:15
Łysa Góra - VII klasa - 0 uczniów
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
xxx
-1 # xxx 2019-12-27 08:49
Redaktorze: może poinformujesz ilu nauczycieli zatrudnionych jest w tych szkołach. .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
+2 # redaktor 2019-12-27 10:27
Jak zapewne wiesz, każda szkoła realizuje ten sam program, więc liczba nauczycieli w Nienaszowie, Makowiskach czy Łężynach jest zbliżona do siebie i wynosi ok. 15-18 osób. Różnica może wynikać np. z braku nauczyciela uczącego danego przedmiotu w jakiejś szkole. I teraz uważaj: podana liczba 18 nie oznacza, że są to nauczyciele zatrudnieni w danej szkole na pełnym etacie! Takich jest znacznie mniej: w Makowiskach - 6 + dyrektor szkoły; w Łysej Górze - 6 + dyrektor szkoły; w Desznicy - 3 + dyrektor szkoły. Pozostali nauczyciele należą do kategorii "niepełnozatrudnionych" lub "dopełniających etat w tej szkole" (nauczycieli z kategorii "uzupełniających etat w innej szkole" nie było). Na obecny rok szkolny liczba tych nauczycieli "niepełnozatrudnionych" w Makowiskach była planowana na poziomie 4 osób, Łysej Górze - 6 a Desznicy - 12. Z kolei nauczycieli "dopełniających etat w tej szkole" wynosiła: Makowiska - 4; Łysa Góra - 3; Desznica - 2 osoby.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
+6 # redaktor 2019-12-22 21:30
27 grudnia o godz. 12-tej w Urzędzie Gminy odbędzie się posiedzenie Komisji Przestrzegania Prawa, Zdrowia i Opieki Społecznej, Oświaty i Młodzieży Rady Gminy. Komisję tworzą: Kudłaty Piotr − przewodniczący; Mroczka Andrzej − zastępca przewodniczącego; Munia Grzegorz; Janusz Krzysztof; Strzelec Henryk. Na wszelki przypadek przypominamy, że posiedzenia komisji Rady Gminy są jawne; mogą być utrwalane za pomocą środków audiowizualnych i może brać w nich udział każdy, kto tylko chce...

p.s.

Według naszej wiedzy na posiedzenie nie zostali zaproszeni przedstawiciele Rady Rodziców z Makowisk! Jak to mówiono? Wszystko o nas bez nas? :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
kermit
-9 # kermit 2019-12-23 12:44
Jeżeli władze Gminy szukają pieniędzy to parę tysięcy pomogę znaleźć :) Na pierwszej stronie "Objaśnień" do projektu budżetu gminy na miejscu 10 znajduje się pozycja "odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla 72 nauczycieli emerytów i 38 emerytów nie będących nauczycielami - 99 545 zł". Otóż naliczanie opisu na fundusz socjalny dla nauczycieli-emerytów jest obowiązkowe (art. 53 Karty Nauczyciela) ale nie jest obowiązkowe dla emerytów, którzy nie byli nauczycielami! 38 x 204,88 = 7 785,44 zł oszczędności. Proszę nie dziękować! I tak przecież z pomysłu nikt nie skorzysta :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
-12 # redaktor 2019-12-23 20:44
To co? Robimy akcję "szukamy budżetowych oszczędności"? :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Janio
-3 # Janio 2019-12-24 11:28
Taki sposob szukania oszczednosci mi sie nie podoba!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
+5 # redaktor 2019-12-24 21:33
A mnie się nie podoba sposób funkcjonowania Gminy, gdzie się uznaje, że za wszystkie "zło" odpowiadają nauczyciele, uczniowie i rodzice. Zwłaszcza ci ostatni, bo nie chcą się zgodzić na jak zawsze "jedyne i słuszne" rozwiązania proponowane przez władze Gminy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Wyborca
+8 # Wyborca 2019-12-27 09:07
I jeszcze jedno pytanie ile gmina zaoszczędzi na zmianach w szkołach?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
+3 # redaktor 2019-12-27 20:54
Nie sądzę, by ktoś był w stanie w sposób odpowiedzialny w chwili obecnej podać kwotę ewentualnych oszczędności wynikających z planowanych zmian w gminnej oświacie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Marek
+5 # Marek 2019-12-28 10:13
Skąd takie przekonanie? Przecież jak się proponuje coś tak kontrowersyjnego, to znajomość potencjalnych korzyści ekonomicznych powinna być podstawą.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi

INFO

 • Program „Klub” - rozstrzygnięcie

  Cztery kluby sportowe funkcjonujące w naszej Gminie otrzymały dotacje w ramach rządowego programu „Klub”. Celem tego programu jest wspieranie klubów Read More
 • Demografia, czyli jest coraz gorzej

  W 2004 roku w gminie Nowy Żmigród mieszkało 9705 osób. Od tego czasu liczba mieszkańców systematycznie spada i na koniec Read More
 • Drzwi pozostaną zamknięte?

  Jak zapewne nasi Czytelnicy pamiętają, poprzednia sesja Rady Gminy, formalnie dostępna dla każdego obywatela, faktycznie została zamknięta, więc tytułowe pytanie Read More
 • Maseczkowy szał…

  Zgodnie z przewidywaniami ludzi, którzy nie poddali się medialnemu linczowi i zachowali zdrowy rozsądek, medialna epidemia straszliwego koronawirusa powoli, bo Read More
 • Bohaterowie Gminy

  Z dziennikarskiego obowiązku należy podać, jak nasi przedstawiciele głosowali nad projektami uchwał ws. reorganizacji szkół w Desznicy i Makowiskach w Read More
 • Drzwi zostały zamknięte w obawie przed obywatelami

  Niecałe 2 minuty wystarczyło, by się przekonać, że wielkie słowa w rodzaju: prawa obywatelskie, demokracja czy Konstytucja są niczym wobec Read More
 • Będzie się niewiele działo

  Remonty dróg gminnych, budowa parkingu obok cmentarza w Nowym Żmigrodzie (II etap), remonty domów ludowych, wykonanie oświetlenia drogowego – to Read More
 • Gdy chcesz psa uderzyć…

  W programie, który PiS przedstawił przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku można znaleźć m.in. takie stwierdzenia „Problemem dla mieszkańców polskiej Read More
 • Rozum w czasie zarazy

  Zgodnie z przewidywaniami, a raczej z ludzką naturą, wszystko przebiega modelowo: makaron, ryż i papier toaletowy wykupiony, paski w telewizjach Read More
 • Szlakiem Tablic Informacyjnych

  Dziennikarstwo to ciężka praca, zwłaszcza w portalu w którym wydawca nie płaci, nikt człowieka nie docenia, prawie wszyscy krytykują, a Read More
 • Lirycznie i romantycznie

  Miłą niespodziankę sprawił żmigrodzki GOK organizując 8 marca recital Tomasza Szweda. Kilkadziesiąt osób, w znakomitej większości kobiet, mogło posłuchać świetnych Read More
 • Houston! Mamy kłopoty!

  Zaczniemy na poważnie, czyli od Konstytucji. Otóż w art. 61 tego aktu prawnego wymieniając prawa obywatela naszego pięknego kraju, wymieniono Read More
 • Piłkarskie bajki dla dorosłych

  Jeden klub płaci ponad 1000 zł miesięcznie za trenera, drugi nie płaci wcale; jeden płaci za remont kosiarki więcej niż Read More
 • Rodzice mówią "NIE"!

  Zapowiedziana reorganizacja niektórych gminnych szkół podstawowych w ostatnich dniach jest jednym z najgorętszych tematów rozmów prowadzonych na lokalnych forach internetowych. Poniżej Read More
 • Najcenniejsze dzieci w gminie

  Przyznam szczerze, że z rozbawieniem śledziłem obrady nadzwyczajnej sesji Rady Gminy, która 31 stycznia 2020 roku podejmowała decyzje ws. reorganizacji Read More
 • Ceny i częstotliwości

  Zastanawiającą rzeczą w dyskusjach o cenach odbioru odpadów jest pomijanie niezwykle ważnego elementu, którym jest częstotliwość odbioru tychże odpadów. Dopiero Read More
 • Tak blisko a tak daleko

  Najprościej mówiąc programy parasolowe (dofinansowanie od 60-85%; jeden dla wszystkich wykonawca projektu wybrany przez gminę w przetargu; przez okres trwałości Read More
 • Prowizorium zamiast budżetu

  Jak nasi Czytelnicy zapewne wiedzą, Rada Gminy nie uchwaliła budżetu na 2020 rok! Generalnie uchwała budżetowa powinna zostać przyjęta przed Read More
 • Pieniądze z prawej i lewej kieszeni

  Bardzo często pisząc relację z sesji Rady Gminy i krytykując brak dyskusji towarzyszącej podejmowanym decyzjom, słyszałem, że na sesjach to Read More
 • Powtórka z rozrywki?

  Historia – parafrazując powiedzenie Karola Marksa – powtarza się dwukrotnie. Za pierwszym razem jako tragedia, a za drugim jako farsa. Read More
 • 1
© 2020 Obserwator Żmigrodzki