Bohaterowie Gminy

Z dziennikarskiego obowiązku należy podać, jak nasi przedstawiciele głosowali nad projektami uchwał ws. reorganizacji szkół w Desznicy i Makowiskach w czasie sesji, która miała miejsce 8 kwietnia 2020 roku. Jakoś tak dziwnie bowiem się składa, że nie tylko drzwi Urzędu Gminy zostały zamknięte przed obywatelami, ale też – jak do tej pory – o głosowaniach nie poinformował gminny Biuletyn Informacji Publicznej. By zatem nie powstało wrażenie, że nie doceniamy odpowiedzialności radnych za losy i przyszłość Gminy, uzupełniamy tę drobną lukę informacyjną. Każdy, np. nauczyciel, który straci pracę czy część etatu albo rodzic, który za parę miesięcy będzie się musiał borykać ze stresem przeżywanym przez swoje dziecko, zmuszone nie tylko zmienić szkołę, ale też nauczycieli, powinien wiedzieć, komu to zawdzięcza.

„Za” uchwałą ws. przekształcenia Szkoły Podstawowej w Desznicy głosowało 12 radnych:

- Grzegorz Munia

- Ryszard Bęben

- Maria Homlak

- Zenon Książkiewicz

- Piotr Suski

- Henryk Strzelec

- Andrzej Mroczka

- Krzysztof Janusz

- Tadeusz Czajkowski

- Michał Kuznecki

- Tadeusz Źrebiec

- Mateusz Smyka

Nie głosowało 2 radnych: Adam Harowicz i Piotr Kudłaty, a wstrzymała się od głosu Wioleta Mucha.

 

„Za” podjęciem uchwały ws. przekształcenia Szkoły Podstawowej w Makowiskach głosowało 12 radnych:

- Grzegorz Munia

- Ryszard Bęben

- Maria Homlak

- Piotr Kudłaty

- Piotr Suski

- Henryk Strzelec

- Andrzej Mroczka

- Krzysztof Janusz

- Tadeusz Czajkowski

- Michał Kuznecki

- Tadeusz Źrebiec

- Mateusz Smyka

Nie głosowała Wioleta Mucha, a od głosu wtrzymało się 2 radnych: Adam Harowicz i Zenon Książkiewicz.

 

Dodaj komentarz
Pamiętaj o najważniejszej zasadzie Regulaminu forum i komentarzy: (...) nie obrażaj nikogo ani nie groź nikomu – naruszasz w ten sposób dobra osobiste osób trzecich (...)
Publikując swój komentarz wyrażasz zgodę na przestrzeganie zasad Regulaminu.
Pełna treść Regulaminu forum i komentarzy znajduje się tutaj.


Komentarze  
Karina
+7 # Karina 2020-04-23 14:46
Może trzeba im przesłać kwiaty?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Mieszkaniec gminy
+12 # Mieszkaniec gminy 2020-04-23 17:37
Dalej moim zdaniem wielkie brawa dla przewodniczącego rady gminy Pana radnego wsi Siedlisk i Starego Żmigród... Panie Henku coś poszło jie tak nje było spotkania które Pan jako nasz radny powinien zwołać co myślą rodzice na temat reorganizacji szkoły w Makowiskach zdecydował Pan za swoich wyborców bynajmniej tych z Siedlisk których dzieci uczęszczają do szkoły w Makowiskach mam nadzieję że Pana,, wyborcy'' będą pamiętać to Panu w czasie następnych wyborów. Myślę że w pańskiej sytuacji nie będzie Pan mógł popatrzeć ludzia z Siedlisk prosto w twarz, paniskie zachowanie było bardzo narcystyczne z tym wyjątkiem że narcyz jest zakochany sam w sobie a Pan w naszym wójcie przykre ale jakże prawdziwe
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Stan
+9 # Stan 2020-04-23 19:49
To ilu nauczycieli zostanie zwolnionych?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
+6 # redaktor 2020-04-23 21:06
Według moich wyliczeń pracę straci co najmniej 2 nauczycieli, a część etatu straci ok. 20 nauczycieli. Będą wśród nich nauczyciele ze szkół w Nienaszowie, Łężynach czy Nowym Żmigrodzie, którzy w Makowiskach czy Desznicy uzupełniali etat. Pewnie pracę straci też jakiś pracownik obsługi.

p.s.

Po tym, gdy w Makowiskach czy Desznicy zostanie po paręnaście dzieci to szerokość korytarzy powiększy się automatycznie czy też może na wakacjach właściciel budynku, czyli gmina Nowy Żmigród będzie przebudowywał te obiekty?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Ja
-11 # Ja 2020-04-23 21:18
Skąd pan ma takie wyliczenia na tym etapie?? Jest Pan wszechwiedzący to już wiem i wszystko pan wie najlepiej. Ale wydaje mi się panie redaktorze, że do końca nie wiadomo jak będzie wyglądać organizacja pracy nauczycieli w Gminie, bo nie wiadomo do jakich szkół pójdą dzieci z Makowisk i Desznicy. Nie wiem skąd posiada Pan takie wyliczenia, no ale pan jest wszechwiedzący więc może i tak jest.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
+7 # redaktor 2020-04-23 21:40
Hmm... Leżą przede mną arkusze organizacyjne szkół w Makowiskach i Desznicy (ten zaopiniowany negatywnie przez Kuratorium!), więc mając jakąś tam wiedzę potrafię sobie to i owo wyliczyć. Dzieci z Makowisk pójdą do szkoły w Łężynach, a dzieci z Desznicy (prawdopodobnie) do Kątów.

p.s.

Nie jestem wszechwiedzący - mam tylko znacząco wyższy poziom wiedzy... :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Ja
-11 # Ja 2020-04-23 21:51
No i tutaj właśnie panie redaktorze nie fo końca jest tak jak Pan pisze. Bo nie jest najważniejszy arkusz z Makowisk i Desznicy, ale ogólny arkusz Gminy, ponieważ w Gminie są szkoły, w których nauczyciele mają nadgodziny, a te nadgodziny można zagospodarowac dla nauczycieli, którzy mogą stracić pracę poprzez reorganizację. Więc chyba tak naprawdę nie do końca wiadomo co bedzie we wrześniu. A Pan już pisze ze tyłu i tylu straci pracę.

Jak to Pan pisze
PS
nie do końca może być tak jak Pan pisze.
Więc po co po an nakręca znowu ta spirale...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
+6 # redaktor 2020-04-23 22:23
Piszę my dear friend o faktach, czyli o tym, że Rada Gminy (w tekście są nazwiska) podjęła decyzję, która będzie skutkowała utratą etatu lub części etatu przez ponad 22 osoby! I to są fakty! Jakby nasi radni posiadali IQ na poziomie wyższym niż kura nioska, to zanim machnęli łapkami niczym misie z Krupówek to wcześniej by wiedzieli wszystko: ilu nauczycieli straci pracę; w ilu przypadkach jest możliwość przeniesienia nauczyciela do innej szkoły; jak zostanie rozwiązany dojazd dzieci z Makowisk do Łężyn (bo wszyscy wiedzieli, że te dzieci nie pójdą do Nienaszowa). Wiedzieli by wszystko, a wtedy by podejmowali decyzję! Bo tego, przynajmniej taka niedostosowana osoba jak ja, wymagam od radnych.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Ja
-13 # Ja 2020-04-23 22:33
Wymagam pan takich spraw o których Pan pisze, a jeszcze pan kilkanaście dni temu pisał, że dzieci mogą iść do Nowego Żmigródu i trzeba będzie dzieci klasy na dwa oddziały, a teraz pan piszesz o tym że od dawna wiadomo było że pójdą do Lezyn. Proszę pana słabo to wygląda i jeszcze pan obraża osoby w swoich wypowiedziach. Naprawde super. Wiadomo Pana IQ jest zdecydowanie wyższe niż radnych i właśnie tacy inteligenci powinni rządzić ta gminą.

I znowu PS
szkoda że nie zawsze Pana informacje przekazywane na tym portalu czasem delikatnie rzecz ujmując mijają się z prawdą.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
radca prawny
+9 # radca prawny 2020-04-24 08:56
Panie "ja" - nie chcę pana martwić, ale jedyną osobą mającą kompetencje do zwalniania nauczycieli jest dyrektor szkoły! Wójt gminy nie ma żadnych możliwości prawnych by nakazać dyrektorowi szkoły zwolnienie czy zatrudnienie jakiegoś nauczyciela. Zatem jedyna możliwość zagospodarowania nauczycieli, którzy stracą skutkiem reorganizacji tych szkół cały lub część etatu może być jedynie efektem apelu władz gminy do dyrektorów pozostalych szkół, by zatrudniając nowych nauczycieli wzięli pod uwagę tych nauczycieli. Tak mówi prawo.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
I Ja
-6 # I Ja 2020-04-26 20:09
To nie do końca ma Pan wyższy poziom wiedzy, bo z moich informacji wynika, że część dzieci z Desznicy pójdzie do szkoły do Kątów a część do innych szkół, najprawdopodobniej do Nowego Żmigrodu i na nic się tu zda narzucanie szkół dzieciom przez naszego szanownego wójta.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
+5 # redaktor 2020-04-26 22:11
Niesamowita historia!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
wiejski analityk
+15 # wiejski analityk 2020-04-24 13:15
Po tym jak głosowali poszczególni radni można uznać, że wybory na wójta w 2023 zostały rozstrzygnięte w 2020 roku!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
+7 # redaktor 2020-04-25 10:49
W naszej Gminie wybory wyglądają tak, że 3 miesiące wcześniej pojawiają się jacyś kandydaci znani najbliższej rodzinie i próbują konkurować z urzędującym wójtem za którym stoi cały aparat władzy. A potem się dziwią, że dostają po kilkaset głosów, a urzędujący wójt wygrywa w I turze. Gdyby naprawdę ktoś serio myślał o wygranej to kampanię wyborczą by rozpoczął jakieś 2 lata wcześniej, bo tyle czasu - w Gminie w której jest tylko jeden niezależny portal internetowy a nie ma prasy, radia czy telewizji - trzeba, by ktoś stał się znany na tyle, by mógł zagrozić urzędującemu wójtowi. Sprawa reorganizacji szkół w Desznicy i Makowiskach (zwłaszcza!) dla tych radnych, którzy myślą o starcie w wyborach na wójta była idealnym wręcz punktem w którym mogli pokazać swoją niezależność od wójta. Nie sądzę, by w ciągu najbliższych lat była podobna sprawa, bo przecież w przyszłym roku nikt nie wpadnie na pomysł reorganizacji szkoły w Łysej Górze. Ale, potencjalni kandydaci albo się przestraszyli albo postanowili poczekać na wybory w 2028 roku... :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Jerzy nie wierzy
-3 # Jerzy nie wierzy 2020-04-26 09:33
Jaki portal ma Pan na myśli ??
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
+4 # redaktor 2020-04-26 21:19
Każdy wie, że w gminie Nowy Żmigród jest tylko jeden obiektywny portal internetowy! I gdzież tam nam do niego równać? :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Jerzy nie wierzy
-5 # Jerzy nie wierzy 2020-04-26 21:32
Można jaśniej a nie jakimiś kodami ? Pytam normalnie...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
+4 # redaktor 2020-04-26 22:06
Jakie pytanie, taka odpowiedź :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
węszący podstęp
-6 # węszący podstęp 2020-04-26 22:34
Czyli rozumiem że nie chodzi o ten portal ? Uffff...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
maciej
+4 # maciej 2020-04-27 11:47
"Od dzisiaj rozpoczynamy dostarczanie bawełnianych maseczek ochronnych wielokrotnego użytku mieszkańcom naszej gminy." - nowyzmigrod.eu

"Od dzisiaj rozpoczynamy dostarczanie bawełnianych maseczek ochronnych wielokrotnego użytku mieszkańcom naszej gminy." - nowyzmigrod24.pl

I to się nazywa 100% obiektywizm!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Perserdyna
-10 # Perserdyna 2020-04-27 12:00
Hahahha gdybyś był trochę bystry to domyślił byś się że ta informacja jest informacją z Urzędu Gminy i została udostępniona na innych portalach. Takich jak wirtualne Jasło czy jaslo4u ...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
maciej
+5 # maciej 2020-04-27 12:17
Gdybys była choc trochę mądra to byś zwróciła uwagę, że takie sformułowanie zamieszczone na portalu nowyzmigrod24.pl i wirtualnejaslo.pl sugeruje, że to właśnie te portale będą rozdawać maseczki mieszkańcom gminy Nowy Żmigród. To bardzo chwalebne, że portale internetowe z własnych pieniędzy ufundowaly mieszkańcom maseczki!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Perserdyna
-10 # Perserdyna 2020-04-27 13:36
Dobra nie dyskutuje z Tobą. Oczywiście masz rację hahhaha
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Nikki
+3 # Nikki 2020-04-29 22:07
Jak wygląda procedura zwolnienia nauczyciela?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
0 # redaktor 2020-05-03 15:30
Art. 20 Karty Nauczyciela mówi, że w przypadku zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów, dyrektor szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy lub - na wniosek nauczyciela - przenosi go w stan nieczynny. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania przysługuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia (może być skrócony do 1 miesiąca z zachowaniem prawa do wynagrodzenia za pozostałe 2 miesiące) oraz odprawa w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Na wniosek nauczyciela złożony w ciągu 30 dni od daty otrzymania wypowiedzenia, może on zostać przeniesiony w tzw. stan nieczynny na okres 6-miesięcy, gdzie przez ten czas zachowa prawo do wynagrodzenia zasadniczego oraz innych dodatków do wynagrodzenia. Wniosek o przeniesienie w stan nieczynny wydaje się być znacznie korzystniejszy dla nauczycieli zatrudnionych na umowę o pracę oraz tych nauczycieli, którzy w ciągu najbliższych paru miesięcy nabywają np. prawo do nagrody jubileuszowej. Zachowują też wtedy prawo do otrzymania świadczeń z funduszu socjalnego. Oczywiście, zanim dyrektor szkoły wręczy nauczycielowi wypowiedzenie powinien przeprowadzić konsultację ze związkiem zawodowym, którego nauczyciel jest członkiem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Nikki
+1 # Nikki 2020-05-03 23:14
To gmina w tym roku zaoszczędzi tyle co nic.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Ona
+2 # Ona 2020-05-04 11:43
Liczba 12 kojarzy mi sie jedynie z
,, PARSZYWĄ DWUNASTKĄ" ;)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
kermit
+1 # kermit 2020-05-05 13:04
Były też inne tytuły, np. "12 krzeseł"...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi

INFO

 • W pogoni za Krempną

  Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opublikowało kolejny doroczny ranking zamożności jednostek samorządu terytorialnego w przeliczeniu na 1 mieszkańca (per capita). W Read More
 • Program „Klub” - rozstrzygnięcie

  Cztery kluby sportowe funkcjonujące w naszej Gminie otrzymały dotacje w ramach rządowego programu „Klub”. Celem tego programu jest wspieranie klubów Read More
 • Demografia, czyli jest coraz gorzej

  W 2004 roku w gminie Nowy Żmigród mieszkało 9705 osób. Od tego czasu liczba mieszkańców systematycznie spada i na koniec Read More
 • Drzwi pozostaną zamknięte?

  Jak zapewne nasi Czytelnicy pamiętają, poprzednia sesja Rady Gminy, formalnie dostępna dla każdego obywatela, faktycznie została zamknięta, więc tytułowe pytanie Read More
 • Maseczkowy szał…

  Zgodnie z przewidywaniami ludzi, którzy nie poddali się medialnemu linczowi i zachowali zdrowy rozsądek, medialna epidemia straszliwego koronawirusa powoli, bo Read More
 • Bohaterowie Gminy

  Z dziennikarskiego obowiązku należy podać, jak nasi przedstawiciele głosowali nad projektami uchwał ws. reorganizacji szkół w Desznicy i Makowiskach w Read More
 • Drzwi zostały zamknięte w obawie przed obywatelami

  Niecałe 2 minuty wystarczyło, by się przekonać, że wielkie słowa w rodzaju: prawa obywatelskie, demokracja czy Konstytucja są niczym wobec Read More
 • Będzie się niewiele działo

  Remonty dróg gminnych, budowa parkingu obok cmentarza w Nowym Żmigrodzie (II etap), remonty domów ludowych, wykonanie oświetlenia drogowego – to Read More
 • Gdy chcesz psa uderzyć…

  W programie, który PiS przedstawił przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku można znaleźć m.in. takie stwierdzenia „Problemem dla mieszkańców polskiej Read More
 • Rozum w czasie zarazy

  Zgodnie z przewidywaniami, a raczej z ludzką naturą, wszystko przebiega modelowo: makaron, ryż i papier toaletowy wykupiony, paski w telewizjach Read More
 • Szlakiem Tablic Informacyjnych

  Dziennikarstwo to ciężka praca, zwłaszcza w portalu w którym wydawca nie płaci, nikt człowieka nie docenia, prawie wszyscy krytykują, a Read More
 • Lirycznie i romantycznie

  Miłą niespodziankę sprawił żmigrodzki GOK organizując 8 marca recital Tomasza Szweda. Kilkadziesiąt osób, w znakomitej większości kobiet, mogło posłuchać świetnych Read More
 • Houston! Mamy kłopoty!

  Zaczniemy na poważnie, czyli od Konstytucji. Otóż w art. 61 tego aktu prawnego wymieniając prawa obywatela naszego pięknego kraju, wymieniono Read More
 • Piłkarskie bajki dla dorosłych

  Jeden klub płaci ponad 1000 zł miesięcznie za trenera, drugi nie płaci wcale; jeden płaci za remont kosiarki więcej niż Read More
 • Rodzice mówią "NIE"!

  Zapowiedziana reorganizacja niektórych gminnych szkół podstawowych w ostatnich dniach jest jednym z najgorętszych tematów rozmów prowadzonych na lokalnych forach internetowych. Poniżej Read More
 • Najcenniejsze dzieci w gminie

  Przyznam szczerze, że z rozbawieniem śledziłem obrady nadzwyczajnej sesji Rady Gminy, która 31 stycznia 2020 roku podejmowała decyzje ws. reorganizacji Read More
 • Ceny i częstotliwości

  Zastanawiającą rzeczą w dyskusjach o cenach odbioru odpadów jest pomijanie niezwykle ważnego elementu, którym jest częstotliwość odbioru tychże odpadów. Dopiero Read More
 • Tak blisko a tak daleko

  Najprościej mówiąc programy parasolowe (dofinansowanie od 60-85%; jeden dla wszystkich wykonawca projektu wybrany przez gminę w przetargu; przez okres trwałości Read More
 • Prowizorium zamiast budżetu

  Jak nasi Czytelnicy zapewne wiedzą, Rada Gminy nie uchwaliła budżetu na 2020 rok! Generalnie uchwała budżetowa powinna zostać przyjęta przed Read More
 • Pieniądze z prawej i lewej kieszeni

  Bardzo często pisząc relację z sesji Rady Gminy i krytykując brak dyskusji towarzyszącej podejmowanym decyzjom, słyszałem, że na sesjach to Read More
 • 1
© 2020 Obserwator Żmigrodzki