Drzwi pozostaną zamknięte?

Jak zapewne nasi Czytelnicy pamiętają, poprzednia sesja Rady Gminy, formalnie dostępna dla każdego obywatela, faktycznie została zamknięta, więc tytułowe pytanie jest ze wszech miar zasadne. Zwłaszcza, że obowiązku chodzenia w „namordnikach” nikt nie odwołał, podobnie jak nakazu zachowywania tzw. dystansu społecznego. Mimo, jednak tych niedogodności, przewodniczący Rady Gminy zwołał na 27 maja br. sesję…

W proponowanym porządku obrad znaleźliśmy kilka „perełek”, nad którymi warto się pochylić z uwagą. I głęboką troską. Jednym z najciekawszych punktów jest „Ocena pracy Samodzielnego Publicznego Gminnego Ośrodka Zdrowia w Nowym Żmigrodzie za 2019 rok oraz jego funcjonowanie w 2020 roku”. Zanim jednak zaczniemy omawiać warto zwrócić uwagę na dane statystyczne dotyczące dostępności do służby zdrowia w gminie i powiecie jasielskim. Otóż w 2018 roku na 1 przychodnię w powiecie przypadało 2780 osób, a na 1 przychodnię w gminie Nowy Zmigród aż 4551 osób. Takie porównanie wskazuje, że statystyczny mieszkaniec gminy ma znacząco mniejszą możliwości skorzystania z przychodni zdrowia niż statystyczny mieszkaniec powiatu jasielskiego. Oczywiście, to jest tylko statystyka, ale wynika z niej, że w gminie Nowy Żmigród powinno być 3, a nie 2, jak w tej chwili, Ośrodki Zdrowia. Kto wie, czy za parę lat, przy okazji jakichś wyborów samorządowych nie pojawi się ktoś z postulatem „Wybuduję Ośrodek Zdrowia w Kątach celem zapewnienia mieszkańcom Gminy odpowiedniego dostępu do świadczeń medycznych”? 😊 Ale zanim to nastąpi, przejdźmy do oceny SPGOZ… Patrząc przez pryzmat ekonomii, ta ocena powinna być pozytywna: przychody zostały przekroczone o 1,16% w stosunku do planu, a koszty były niższe o 1,82% niż planowane, dzięki czemu SPGOZ zakończył ubiegły rok zyskiem. Została zakupiona nowa karetka (do której Gmina dołożyła 80 tys. zł); wykonano klimatyzację w Ośrodku Zdrowia w Nowym Żmigrodzie; w OZ w Nienaszowie podłączono światłowód, dzięki czemu oba obiekty mają bezpieczne połączenie internetowe. Dokonując „oceny” działalności SPGOZ należy jednak zadać publicznie też to pytanie przed którym bohatersko uciekają wszyscy nasi reprezentanci: kiedy w Ośrodku Zdrowia w Nienaszowie lekarze będą przyjmować w tych godzinach, które widnieją na tabliczkach?

Drugą, ciekawą propozycją jest projekt regulaminu Funduszu Zdrowotnego dla nauczycieli. Obowiązujące przepisy wprowadziły obligatoryjny obowiązek utworzenia takiego Funduszu przeznaczonego na pomoc dla nauczycieli korzystających z opieki zdrowotnej w przypadku np. ciężkiej czy przewlekłej choroby, leczeniem szpitalnym, itp. W firmach pomoc w takich przypadkach udzielana jest ze środków Funduszu Świadczeń Socjalnych, ale nauczyciele (i nie tylko oni) mają własne rozwiązania. Zanim jednak ktoś zacznie nauczycieli odżegnywać od czci i wiary, to warto wiedzieć, że w projekcie Regulaminu nie ma żadnych zapisów o wysokości takiego Funduszu czy też o zasadach jego naliczania oraz paru innych szczególach – zostało tylko zapisane, że „Fundusz Zdrowotny nauczycieli tworzą środki finansowe wyodrębnione w budżecie Gminy Nowy Żmigród, w każdym roku, wskazane w uchewale budżetowej Gminy Nowy Żmigród”. Aż korci iść na sesję i zapytać jakiegoś radnego, ile wynosi wysokość tego Funduszu w 2020 roku albo, co dzieje się ze środkami niewykorzystanymi w latach poprzednich: zwiększają pulę środków Funduszu czy przepadają? Ale jestem przekonany, że o takie rzeczy radni na sesji będą pytać – w końcu z jednej strony nauczyciele to chyba największa grupa zawodowa w Gminie, a z drugiej publiczne pieniądze, których wydawanie na pomoc dla innych zawsze i wszędzie budzi kontrowersje.

Oczywiście, Rada przegłosuje też nowy schemat sieci szkół; dokona tradycyjnej zmiany uchwały budżetowej; zaakceptuje zaciągnięcie nowego kredytu na spłatę poprzedniego; wysłucha sprawozdania Wójta i z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku uda się do kasy, tfu, chciałem napisać na spotkania z wyborcami, by ich poinformować o ustaleniach 😊

Dodaj komentarz
Pamiętaj o najważniejszej zasadzie Regulaminu forum i komentarzy: (...) nie obrażaj nikogo ani nie groź nikomu – naruszasz w ten sposób dobra osobiste osób trzecich (...)
Publikując swój komentarz wyrażasz zgodę na przestrzeganie zasad Regulaminu.
Pełna treść Regulaminu forum i komentarzy znajduje się tutaj.


Komentarze  
Ja
+21 # Ja 2020-05-22 19:04
W Nowym Żmigrodzie z tymi godzinami, to też jest różnie delikatnie mówiąc. Najbardziej ciekawią mnie te godziny na "wizyty domowe", bo dwukrotnie próbowałem takową zamówić ale bezskutecznie. Bardzo miła Pani pielęgniarka poinformowała mnie, że muszę przyjechać i prosić Panią doktor. Jak dam radę dojechać do ośrodka to wizyta domowa już nie jest mi potrzebna :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Mieszkaniec Gminy
-15 # Mieszkaniec Gminy 2020-05-23 21:36
Jeśli komuś nie pasują lekarze w Ośrodkach Zdrowia w naszej Gminie i sposób ich przyjmowania zawsze mogą zmienić lekarzy rodzinnych. Bo chyba jest ku temu taka możliwość i dowolność. Nikt nikogo w ośrodku na siłę nie trzyma... Pozdrawiam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
+19 # redaktor 2020-05-24 13:07
Firma z pracownikiem, który nie jest w stanie przestrzegać obowiązującego go czasu pracy po prostu się rozstaje a nie tłumaczy kontrahentom, że powinni poczekać aż pan Iksiński dotrze do pracy lub znaleźć sobie inną firmę.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Jan
-16 # Jan 2020-05-24 13:28
Ma Pan rację. Panie redaktorze cudowny pomysł. Koniecznie trzeba rozwiązać umowy z lekarzami, którzy nie przestrzegają czasu pracy. Koniecznie. I wtedy w Ośrodkach Zdrowia w naszej Gminie zostlby może jeden lekarz, ponieważ reszta lekarzy szybko znalazłaby zatrudnienie w innych miejscach pracy, gdyż obecnie jest defizyt lekarzy i w wiele Osrodkow zdrowia potrzebuje do pracy lekarza bo są braki. Ale cóż pan wie najlepiej. Koniecznie trzeba rozwiązać umowę o pracę tak jak pan wspomniał. Myślę że dobrym rozwiązaniem byłoby gdyby Pan zorganizował tutaj ankietę na ten temat a później napisał petycję podobna do tej o podwyżkach dla radnych.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Ona
+16 # Ona 2020-05-24 14:46
Cytuję Jan:
Ma Pan rację. Panie redaktorze cudowny pomysł. Koniecznie trzeba rozwiązać umowy z lekarzami, którzy nie przestrzegają czasu pracy. Koniecznie. I wtedy w Ośrodkach Zdrowia w naszej Gminie zostlby może jeden lekarz, ponieważ reszta lekarzy szybko znalazłaby zatrudnienie w innych miejscach pracy, gdyż obecnie jest defizyt lekarzy i w wiele Osrodkow zdrowia potrzebuje do pracy lekarza bo są braki. Ale cóż pan wie najlepiej. Koniecznie trzeba rozwiązać umowę o pracę tak jak pan wspomniał. Myślę że dobrym rozwiązaniem byłoby gdyby Pan zorganizował tutaj ankietę na ten temat a później napisał petycję podobna do tej o podwyżkach dla radnych.


Aha czyli lekarze to nadzwyczajna kasta?? Nie rozumiem za notoryczne spóźnienia zwykły kowalski zostanie wypierniczony z pracy bez mrugnięcia okiem. Przy likwidacji szkoly e makowiskach slychac bylo.glosy ze to wasze podatki itp.a osrodki zdrowiaz czego są finansowane ? Coz za hipokryzja :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Jan
-15 # Jan 2020-05-24 15:08
Ale szanowna pani. Uważam tak samo rozwiązać umowy z każdym lekarzem w Gminie, który się spóźnia. Natychmiast. Tylko jedno pytania kto za to weźmie odpowiedzialność i w razie braku lekarzy znajdzie innych wykonujących pracę co do minuty? Ja mam faworyta do tego zadania może Pan redaktor podjąłby się tego zadania??
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Ona
+8 # Ona 2020-05-24 15:12
Cytuję Jan:
Ale szanowna pani. Uważam tak samo rozwiązać umowy z każdym lekarzem w Gminie, który się spóźnia. Natychmiast. Tylko jedno pytania kto za to weźmie odpowiedzialność i w razie braku lekarzy znajdzie innych wykonujących pracę co do minuty? Ja mam faworyta do tego zadania może Pan redaktor podjąłby się tego zadania??


Braku lekarzy ? Bez przesady i zbednego dramatyzmu takie wiejskie osrodki zdrowia to raj dla lekarzy wypisanie kilku recept i zwolnień ...myslę ze na pewno chetnych byloby wielu :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Jan
-11 # Jan 2020-05-24 19:25
No właśnie na to czekałem. Jeśli piszesz ze jest wielu chętnych to Zielonego pojęcia nie masz o służbie zdrowia i realiach panujących wśród lekarzy. I więcej pisać mi się nie chce.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Ona
+11 # Ona 2020-05-24 22:03
No myślę ze owszem dalsze ciagniecie dyskusji nie ma sensu bo większych brednii nie czytałam... Co jak co ale wlasnie takie wiejskie ośrodki sa specyficznymi placowkami i wiekszosc wie o czym pisze, ale nikt glosno nie mówi. Tyle w temacie :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Jan
-8 # Jan 2020-05-24 22:12
A ja nie wiem o czym pani pisze. Wogole proszę o konkrety jaki to lekarz ciągle się spóźnia?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Ona
+6 # Ona 2020-05-25 06:45
No to skoro Pan nie jest w temacie to po co się wgl wypowiada:) pozdrawiam:) jak Pan nie wie to prosze zapisac się do osrodka :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Jan
-8 # Jan 2020-05-25 07:29
Chciałbym wiedzieć kto nie przestrzega czasu pracy aby uniknąć takiego lekarza. Oczywiście jak zawsze gadanie czy pisanie o kimś ale właśnie bez podania konkretów więc pytam dlaczego?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Robercik
+6 # Robercik 2020-05-25 09:59
Tyle postów napisałeś a na koncu wykazałeś się ignorancją i niewiedza.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Jan
-8 # Jan 2020-05-25 10:11
Bo najlepiej jest krytykować a samemu nie mieć pomysłu jak rozwiązać wiele ciężkich spraw. Dlatego zapytałem o kogo chodzi. Niech panji napisze personaliami, a nie opisuje i opowiada jakimiś szyframi.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
kermit
+6 # kermit 2020-05-25 10:33
Portal zasygnalizowal problem, bo taka jest rola mediów. A władze Gminy mogą schować głowę w piasek udając, że nic sie nie dzieje albo podjąć działania, by stan rzeczy poprawić.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Ona
+10 # Ona 2020-05-25 18:20
Cytuję Jan:
Chciałbym wiedzieć kto nie przestrzega czasu pracy aby uniknąć takiego lekarza. Oczywiście jak zawsze gadanie czy pisanie o kimś ale właśnie bez podania konkretów więc pytam dlaczego?


Jeśli nir należy Pan do tego osrodka bo sam Pan twierdzi ze nie ma pojecia o czym pisze to bezsensowne jest rzucanie nazwiskami:) To nie jest krytyka tylko stwierdzanie faktow ktore niestety maja miejsce w osrodkach.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Ja
+8 # Ja 2020-05-28 21:45
Cytuję Jan:
A ja nie wiem o czym pani pisze. Wogole proszę o konkrety jaki to lekarz ciągle się spóźnia?
Cytuję Jan:
A ja nie wiem o czym pani pisze. Wogole proszę o konkrety jaki to lekarz ciągle się spóźnia?
Łatwiej powiedzieć który sie nie spóźnia. Chyba, że czas pracy liczy się od zamknięcia drzwi w domu?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
+7 # redaktor 2020-05-24 20:10
Cytuję Jan:
Ma Pan rację. Panie redaktorze cudowny pomysł. Koniecznie trzeba rozwiązać umowy z lekarzami, którzy nie przestrzegają czasu pracy./.../


Lekarze zatrudnieni w SPGOZ nie pracują tu w charakterze wolontariuszy ale dlatego, że im płacimy. A skoro im płacimy to mamy prawo od nich wymagać przynajmniej punktualności! Jeżeli zaś inne obowiązki zawodowe przeszkadzają im w wykonywaniu pracy, to zawsze mają wybór: albo praca w gminie Nowy Żmigród albo gdzie indziej. I tyle!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Jan
-10 # Jan 2020-05-24 20:16
No to dlatego piszę. Proszę zwolnić wszystkich lekarzy w Ośrodkach na terenie naszej gminy którzy się spóźniają. Natychmiast i poszukać innych. Tylko proszę to zrobić panie redaktorze a nie wypisywać że to trzeba cxy tamto bo narazie to nic poza pisaniem pan nie zrobi
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Konjo
+7 # Konjo 2020-05-24 20:54
Pan redaktor własnie został mianowany Wójtem i Radą Gminy w jednym! Gratuluje panie redaktorze! :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Jan
-8 # Jan 2020-05-24 21:11
Po tych artykułach pan redaktor ma szansę w następnych wyborach. Nie widzę człowieka który wie zna lepiej gminę Nowy Żmigród.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
+8 # redaktor 2020-05-24 21:23
Naprawdę nie bierzesz pod uwagę, że mogę wyrażać krytyczne opinie o rzeczach, które mi się nie podobają nie zamierzając startować w żadnych wyborach? Masz bardzo uproszczony obraz świata.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Jan
-12 # Jan 2020-05-24 21:47
Szkoda ze pan nie wystartuje panie redaktorze. Z taką wiedzą o Gminie i wogole z taką wiedzą merytoryczna Gmina Nowy Żmigród byłaby krainą miodem płynąca.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Ona
+16 # Ona 2020-05-22 19:34
Co do Osrodka Zdrowia w Nienaszowie lekarze płci żeńskiej są punktualnie :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Bolek
+12 # Bolek 2020-05-23 07:38
A lekarz płci męskiej? :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Ona
+10 # Ona 2020-05-24 14:42
Bolek słuchaj kazdy wie jak jest a jak nie wie to proponuje zapisac sie do Osrodka Zdrowia w Nienaszowie:)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
trosik
+11 # trosik 2020-05-23 08:26
Do zadania tego pytania najbardziej uprawniony jest któryś z radnych z Nienaszowa! Może radny Munia zapyta? :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Konjo
+11 # Konjo 2020-05-23 11:32
Okrutny, zły i podły! Jak zrobić mu to mogłeś? :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
obywatel
+8 # obywatel 2020-05-27 08:15
Dziś sesja. Który z radnych zada to pytanie?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
kermit
+5 # kermit 2020-05-27 11:55
Optymista z ciebie! :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Konjo
+8 # Konjo 2020-05-27 16:28
25 lat temu to nikt nawet by nie śmiał zadać takiego pytania! Ależ się czasy zmieniły w tej gminie: żadnych świętości! Żadnych! :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Ona
+7 # Ona 2020-05-27 16:36
Nie wiem tylko dlaczego doktor wzial aż tak ten "artykulik" do siebie, przecież nikt tu nazwisk nie wymienia:) winny się tlumaczy?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Jan
-8 # Jan 2020-05-27 17:23
Nie winny się tłumaczy tylko jest kierownikiem to mówił o tej sytuacji. A odnośnie tego że nie było nazwisk to teraz najlepiej tak napisać i udawać a wcześniej wylało sie pisało byle co...oto poziom dyskusji na tym portalu.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Ona
+8 # Ona 2020-05-27 17:43
Ale doktor nie tlumaczyl przeciez innych lekarzy tylko soebie ...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Ona
+6 # Ona 2020-05-27 17:44
Ale doktor nie tlumaczyl przeciez innych lekarzy tylko soebie ...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Konjo
+6 # Konjo 2020-05-27 20:25
Cytuję Jan:
Nie winny się tłumaczy tylko jest kierownikiem to mówił o tej sytuacji. A odnośnie tego że nie było nazwisk to teraz najlepiej tak napisać i udawać a wcześniej wylało sie pisało byle co...oto poziom dyskusji na tym portalu.


Głupi Jasiu, Głupi Jasiu -
Śmiał się w lesie szczebiot ptasi
- Prawda to, że ci rozumu brak!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
mieszko
+6 # mieszko 2020-05-28 13:06
Czy bedzie relacja z sesji rady gminy?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi

INFO

 • Ziemia żmigrodzka zaprasza turystów!

  Piękne widoki zamieszczane na profilu facebookowym Urządu Gminy, piękne słowa o rozwoju turystyki, setki tysięcy złotych, które zostaną wydane na Read More
 • Jak radni kolej do Dębicy budowali

  W 1887 roku na wniosek Towarzystwa Akcyjnego Budowy Kolei, rząd Austro-Węgier wyraził zgodę na budowę linii kolejowej z Dębicy do Read More
 • Co kogo zaskoczyło?

  Pewnie wielu myślało, że srogie zimy już nie wrócą, tymczasem w ostatnich dniach doświadczamy kolejnego ataku opadów śniegu, który w Read More
 • 100 tys. zł na drogę donikąd?

  8 stycznia 2021 r. odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Gminy. Wśród procedowanych uchwał na plan pierwszy wysuwają się 2 projekty Read More
 • Bohater drugiego planu

  Zdzisław Senczak, prezes Zarządu Gminy Chrześcijańskiej im. Leona Karcińskiego w Nowym Żmigrodzie został uhonorowany nagrodą im. Marii i Łukasza Hirszowiczów Read More
 • Poprawa atrakcyjności turystycznej

  12 stycznia br. została opublikowana uchwała Rady Ministrów ws. wsparcia realizacji zadań inwestycyjnych, których celem jest budowa lub modernizacja bardzo Read More
 • Dotacja dla PGZK Jasiel

  Powiatowo-Gminny Związek Komunikacyjny Jasiel został największym beneficjentem Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych w województwie podkarpackim. PGZK otrzymał 13 mln 32 tysiące Read More
 • Sylwestrowe powołania

   Koniec roku przyniósł zmiany na kulturalnej mapie Gminy: pani Dominika Jędrzejczyk-Wielgosz została powołana na stanowisko Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury na Read More
 • Złota Setka Gmin Podkarpacia 2020

    Ranking „Złota Setka Gmin Podkarpacia 2020” organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Małopolski Instytut Gospodarczy, Nowiny i portal nowiny24.pl. Read More
 • Nie ma darmowych obiadów!

  UWAGA! Szukam firmy, która przez grudzień będzie dbała o zimowe utrzymanie chodnika! Chodnik ma 1423 metry długości. Wymagania – zgodne Read More
 • Gdy zamykano szpital…

   22 października wszystkie lokalne portale internetowe podały informację, iż jasielski szpital do odwołania wstrzymał planowane przyjęcia. Jako, że żaden z Read More
 • Rankingowy sukces?

  Gmina Nowy Żmigród zajęła 670 miejsce w kraju i pierwsze miejsce wśród gmin wiejskich powiatu jasielskiego w „Rankingu Samorządów” opublikowanym Read More
 • Postny okres przedwyborczy

  Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza w mniejszych jednostkach samorządu jakimi są gminy wiejskie, cechują się znaczną cyklicznością, która jest związana z kalendarzem Read More
 • Próba realnego wpływu czy fikcja?

  Do końca 2017 roku tworzenie klubów radnych dawało właściwie tylko jeden plus: konieczność zapewnienia przedstawiciela klubu radnych w komisji rewizyjnej Read More
 • Dzieci pobiegły wesoło do szkoły…

  ... przywitały się radośnie, założyły maski. I tak zaczął się rok szkolny 2020/21. Rok szkolny w którym logika i normalność będzie Read More
 • W pogoni za Krempną

  Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opublikowało kolejny doroczny ranking zamożności jednostek samorządu terytorialnego w przeliczeniu na 1 mieszkańca (per capita). W Read More
 • Program „Klub” - rozstrzygnięcie

  Cztery kluby sportowe funkcjonujące w naszej Gminie otrzymały dotacje w ramach rządowego programu „Klub”. Celem tego programu jest wspieranie klubów Read More
 • Demografia, czyli jest coraz gorzej

  W 2004 roku w gminie Nowy Żmigród mieszkało 9705 osób. Od tego czasu liczba mieszkańców systematycznie spada i na koniec Read More
 • Drzwi pozostaną zamknięte?

  Jak zapewne nasi Czytelnicy pamiętają, poprzednia sesja Rady Gminy, formalnie dostępna dla każdego obywatela, faktycznie została zamknięta, więc tytułowe pytanie Read More
 • Maseczkowy szał…

  Zgodnie z przewidywaniami ludzi, którzy nie poddali się medialnemu linczowi i zachowali zdrowy rozsądek, medialna epidemia straszliwego koronawirusa powoli, bo Read More
 • 1
© 2021 Obserwator Żmigrodzki