I gdzie te oszczędności?

Początek ubiegłego roku w naszej Gminie zdominowała kwestia reorganizacji szkół podstawowych w Desznicy i Makowiskach. Podczas, gdy mieszkańcy Desznicy przyjęli ze zrozumieniem decyzję władz Gminy, rodzice dzieci z Makowisk i Siedlisk Żmigrodzkich walczyli o szkołę długo. Przegrali.

 

szkoła wydatki na utrzymanie szkół podstawowych w zł
2019 2020
 SP w Nowym Żmigrodzie  3 359 538,75   3 539 427,93
filialna SP w Starym Żmigrodzie   248 601,36  261 448,55
 SP w Łężynach  1 466 329,87  1 631 347,60
SP w Nienaszowie 1 489 926,06  1 595 377,01
 SP w Kątach 1 610 982,06  1 678 322,97
 SP w Łysej Górze 794 275,02  856 013,88
SP w Makowiskach 661 714,02 671 655,57
 SP w Desznicy 649 558,89  547 968,82

 

W 2019 roku w gminie Nowy Żmigród było 120,08 etatów nauczycieli i 42 etaty obsługi, a w roku ubiegłym odpowiednio 119,92 etatów nauczycieli i 41 etatów obsługi. Wychodzi zatem, że cała wielka gminna reforma oświatowa polegała na obniżeniu o 0,16% etatu nauczycieli i 1 etatu obsługi. Bo przecież kosztów społecznych w rodzaju rozbicia więzi między dziećmi czy degradacji Makowisk nikt nie liczy. Kogo to obchodzi? Radnych? Wójta? Nie żartujmy! Jako, że słyszeliśmy też plotki rozpowszechniane przez nieodpowiedzialnych obywateli gminy Nowy Żmigród (że też w naszej Gminie są tacy ludzie!), iż powołanie jednego z radnych w skład Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ma związek z utratą przez niego części etatu w szkole w Desznicy, musimy w tym miejscu stanowczo zaprotestować przeciwko takim niecnym pogłoskom! Jest to z pewnością przypadkowe, niezamierzone i nie ma żadnego związku z głosowaniem ws. reorganizacji szkół! I nikt odpowiedzialny nie powinien nawet sugerować, że to powołanie za te kilkaset złotych miesięcznie to forma wyrównania wynagrodzenia, bo w naszej Gminie nigdy takie rzeczy się nie zdarzały! Ot, przechodził radny obok Urzędu Gminy, a, że akurat poszukiwano kandydata do GKRPA to go powołano. 

I jeszcze jedno: w 2019 roku Gmina do oświaty dopłaciła 5 486 170,61 zł a w 2020 roku 6 029 745,62 zł… Spora różnica, ale jakoś naprawdę nie było słychać dramatycznych apeli pana Wójta do radnych, by np. zreorganizować szkołę w Łysej Górze czy zlikwidować filię w Starym Żmigrodzie. Pytanie, gdzie ci wszyscy radni, którzy tak chętnie podnosili ręce za reorganizacją szkoły w Makowiskach pozostaje bez odpowiedzi. Ale – jak napisał poeta – spisane będą czyny i rozmowy

 

Dodaj komentarz
Pamiętaj o najważniejszej zasadzie Regulaminu forum i komentarzy: (...) nie obrażaj nikogo ani nie groź nikomu – naruszasz w ten sposób dobra osobiste osób trzecich (...)
Publikując swój komentarz wyrażasz zgodę na przestrzeganie zasad Regulaminu.
Pełna treść Regulaminu forum i komentarzy znajduje się tutaj.


Komentarze  
znaffca
+10 # znaffca 2021-04-25 21:16
Radny przechodził z tragarzami? :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
+2 # redaktor 2021-04-25 21:27
Gminni kronikarze tego nie odnotowali... :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Ktoś
-5 # Ktoś 2021-04-25 23:20
Jak zwykle bzdury Pan Redaktor pisze.
Niby zgrywa pan światłego, a ciemnogród pan szerzy.

Wszyscy wiemy, że szkoły zostały zreorganizowane od 1 września 2020.
Zatem biorąc pod uwagę wszystkie aspekty jak np: wzrost wszelakich kosztów utrzymania szkół, odprawy dla nauczycieli, itp - to nie możemy porównywać roku 2019 do 2020.

Pełny obraz korzyści z reformy będziemy mogli zobaczyć po zamknięciu roku 2021.

Wtedy się pan dopiero będzie mógł bawić w rozliczenia
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
+3 # redaktor 2021-04-25 23:40
Eee... Światłość mądrości emanującej znad budynku Urzędu Gminy jest regularnie widoczna przy bezchmurnym niebie! Wystarczy tylko dobrze się wpatrzyć... :) I jeszcze jedno misiaczku - porównujemy rok do roku a nie - jakbyś chciał - to, co Tobie jest wygodne... :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Ktoś
0 # Ktoś 2021-04-26 21:02
Delikatnie rzecz ujmując, to w okolicy Pana domostwa czarna otchłań zionie!!!!
Jeszcze mały płomyczek się niedawno tlił ale po tym artykule to już wszystko zgasło!!!

Jakim trzeba być hipokrytą, żeby takie bzdury pisać. Może i ciemny lud to kupi ale każdy myślący człowiek wie, że w tym przypadku oszczędności nie można liczyć zero-jedynkowo.
To że szkoła działała 2/3 roku w pełnym zakresie a 1/3 w okrojonym zakresie nie przekłada się na to że powinno być 33% oszczędności.
Tak by mogło być tylko w przypadku, gdyby wszystkie koszty ponoszone w 2019 roku i w 2020 roku były stałe. I to by się nie zgodziło, bo jednak koszty utrzymania obiektu przez kolejne 4 miesiące pozostały.

Zatem z uporem maniaka powtórzę - oszczędności Pan zobaczy gołym okiem jak pan porówna dane z 2019, 2020 i 2021 roku.

Ale pewnie i tak redaktor tego nie pojmie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
+3 # redaktor 2021-04-26 21:57
Eee... Nie przesadzajmy z tą "czarną otchłanią"! Wprawdzie na przełomie roku przez jakieś półtora miesiąca czy dłużej, UG wymieniał żarówkę w lampie ulicznej ale przecież w końcu wymienił i teraz wszystko jest ładnie oświetlone! :) A co do hipokryzji... Gdzieś napisałem, że oszczędności powinny wynosić 33%? Bo z tego, co zauważyłem, to napisałem, że te koszty są wyższe niż były. I to są dane zawarte w dokumentach, których autorem są władze Gminy! Sugerujesz, że władze podają nieprawdziwe dane? Hipokrytesie, opamiętaj się! :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
mama
+4 # mama 2021-04-26 22:11
Ktoś! Byłam na spotkaniu z wójtem i doskonale pamięta, kto mówił, że reorganizacja szkoły w Makowiskach nie przyniesie żadnych oszczędności, bo koszty odpraw dla nauczycieli czy koszt dowozu dzieci do Łężyn wszystkie potencjalne zyski zwyczajnie zje. I pamiętam, kto mówił, że się nie znamy! A teraz, gdy okazało się, że to mielismy rację próbujesz zagłuszyć rzeczywistość?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
kermit
+7 # kermit 2021-04-26 10:22
Cytuję Ktoś:
Wszyscy wiemy, że szkoły zostały zreorganizowane od 1 września 2020.
Zatem biorąc pod uwagę wszystkie aspekty jak np: wzrost wszelakich kosztów utrzymania szkół, odprawy dla nauczycieli, itp - to nie możemy porównywać roku 2019 do 2020.


A jakie koszty utrzymania szkół wzrosły? Zużycie energii elektrycznej czy koszty ogrzewania w okresie zimowym? A może wzrosły koszty dowozu dzieci do szkół? Bo pamiętam, że naukę zdalną mieliśmy od końca marca do wakacji i od połowy października do końca roku. A o tym, że odprawy dla zwalnianych nauczycieli będą wyższe niż niż potencjalne oszczędności to na tym portalu pisano wielokrotnie. A porównanie ilości etatów świadczy tylko o tym, że w jednej szkole zwalniano a w innej zatrudniano. Tej właściwej?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Janio
+12 # Janio 2021-04-25 22:31
Czy to radny Piotr k. tak zyskal?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Noka
+4 # Noka 2021-04-26 10:44
Szkoły zredukują, autobusy zredukowane, ale gmina kwitnie pod rządami tego Wójta, nic tylko siedzieć i podziwiać rozwój typu parking przy cmentarzu i głupotę mieszkańców że takiego Wójta wybrali, może niebawem ten Pan będzie chciał zostać Starostą, więc nic tylko trzeba się za osiołkami rozglądać bo niebawem przy tak wspaniałych rządach Albanie dogonimy, troczę dziwacznie na tle pozostałej Polski będziemy wyglądać, ale co tam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
zmigród
-2 # zmigród 2021-04-27 10:33
kolejny stek bzdur. Pisząc ten artykuł trzeba albo mieć na celu podpuścić ludzi, którzy mogą w to uwierzyć albo trzeba pojęcia nie mieć o szkolnictwie. Same odprawy dla nauczycieli powodowały, że żadnej oszędności nie będzie. Mam nadzieję, że pan przedstawi zestawienie w przyszłym roku. Bo pan to co jest dobre w Gminie zawsze neguje i ani słowa nie pisze.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
wiejski analityk
+4 # wiejski analityk 2021-04-27 11:17
A co w tym artykule jest ""bzdurą", jak napisałeś? Koszty szkoły w Makowiskach w 2020 były wyższe niż w 2019, czego chyba nie negujesz? Cała Wielka Reforma gminnej edukacji spowodowała ograniczenie, jak już tu napisano, o 0,16 etatu nauczycieli i 1 etat obsługi, przez co należy rozumieć, że jak zwalniano nauczycieli w Makowiskach to zatrudniano gdzie indziej. Też to zanegujesz? I przypomnij: kto ciągle mówił o korzyściach z Wielkiej Reformy a kto ciągle podkreślał, że ich nie będzie, bo jednym trzeba będzie wypłacić odprawy a innych zatrudnić? I co? Jest inaczej? A teraz ajwaj, bo facet was postanowił wypunktować? A od pisania o tym, co w gminie jest dobre macie Region Żmigrodzki i nowyzmigrod24.pl. Nie wystarcza wam? :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
+4 # redaktor 2021-04-27 18:36
Cytat:
Bo pan to co jest dobre w Gminie zawsze neguje i ani słowa nie pisze.
Wymień kilka tych "dobrych" rzeczy a postaram się je opisać! :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
żmigrodzianin
+5 # żmigrodzianin 2021-04-28 10:00
Mógłby pan napisać od czasu do czasu o inwestycjach czy remontach.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
kermit
+4 # kermit 2021-04-28 11:20
Dobry pomysł!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi

INFO

 • Osiek – najbogatszą gminą w powiecie

  Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opublikowało ranking najbogatszych samorządów za 2020 rok. W kategorii gmin wiejskich obejmującym 1533 gminy, najwyższe miejsce Read More
 • Polski Ład: gmina i obywatel

  Szeroko reklamowany w publicznych mediach Polski Ład ma być rządowym panaceum na przezwyciężenie skutków pandemii i jako taki podlega zmasowanej Read More
 • Koncert w plenerze

  Ładna pogoda, chociaż trochę wiatr rozrzucał nuty, piękna, nastrojowa muzyka i kilkadziesiąt osób, które w niedzielne popołudnie słuchało koncertu zespołu Read More
 • Im niżej tym lepiej!

  Rok 2020 był wyjątkowo dziwny dla wszystkich, włączając w to samorządy terytorialne. Wszystko, oczywiście, przez straszliwą pandemię straszliwego koronawirusa, która zburzyła Read More
 • Wesela w domach ludowych?

  22 maja br. na portalu jaslo4u.pl ukazał się artykuł „Organizowanie wesel i imprez okolicznościowych w domach ludowych jest możliwe. Nie Read More
 • Modlitwa dla pamięci

  Kilkanaście osób brało udział w nabożeństwie ekumenicznym, które z inicjatywy Stowarzyszenia Gmina Chrześcijańska miało miejsce 31 maja br. w Polanach. Read More
 • Rząd dla samorządów

  Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych ma być instrumentem walki z ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19, a także formą wsparcia, która zapewni zrównoważony Read More
 • Boisko do siatkówki?

  Od czasu do czasu, a nawet częściej spotykamy się z zarzutami, że przedstawiamy wyłącznie negatywny wizerunek władz Gminy, które przecież Read More
 • I gdzie te oszczędności?

  Początek ubiegłego roku w naszej Gminie zdominowała kwestia reorganizacji szkół podstawowych w Desznicy i Makowiskach. Podczas, gdy mieszkańcy Desznicy przyjęli Read More
 • Ziemia żmigrodzka zaprasza turystów!

  Piękne widoki zamieszczane na profilu facebookowym Urządu Gminy, piękne słowa o rozwoju turystyki, setki tysięcy złotych, które zostaną wydane na Read More
 • Jak radni kolej do Dębicy budowali

  W 1887 roku na wniosek Towarzystwa Akcyjnego Budowy Kolei, rząd Austro-Węgier wyraził zgodę na budowę linii kolejowej z Dębicy do Read More
 • Co kogo zaskoczyło?

  Pewnie wielu myślało, że srogie zimy już nie wrócą, tymczasem w ostatnich dniach doświadczamy kolejnego ataku opadów śniegu, który w Read More
 • 100 tys. zł na drogę donikąd?

  8 stycznia 2021 r. odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Gminy. Wśród procedowanych uchwał na plan pierwszy wysuwają się 2 projekty Read More
 • Bohater drugiego planu

  Zdzisław Senczak, prezes Zarządu Gminy Chrześcijańskiej im. Leona Karcińskiego w Nowym Żmigrodzie został uhonorowany nagrodą im. Marii i Łukasza Hirszowiczów Read More
 • Poprawa atrakcyjności turystycznej

  12 stycznia br. została opublikowana uchwała Rady Ministrów ws. wsparcia realizacji zadań inwestycyjnych, których celem jest budowa lub modernizacja bardzo Read More
 • Dotacja dla PGZK Jasiel

  Powiatowo-Gminny Związek Komunikacyjny Jasiel został największym beneficjentem Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych w województwie podkarpackim. PGZK otrzymał 13 mln 32 tysiące Read More
 • Sylwestrowe powołania

   Koniec roku przyniósł zmiany na kulturalnej mapie Gminy: pani Dominika Jędrzejczyk-Wielgosz została powołana na stanowisko Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury na Read More
 • Złota Setka Gmin Podkarpacia 2020

    Ranking „Złota Setka Gmin Podkarpacia 2020” organizowany jest przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Małopolski Instytut Gospodarczy, Nowiny i portal nowiny24.pl. Read More
 • Nie ma darmowych obiadów!

  UWAGA! Szukam firmy, która przez grudzień będzie dbała o zimowe utrzymanie chodnika! Chodnik ma 1423 metry długości. Wymagania – zgodne Read More
 • Gdy zamykano szpital…

   22 października wszystkie lokalne portale internetowe podały informację, iż jasielski szpital do odwołania wstrzymał planowane przyjęcia. Jako, że żaden z Read More
 • 1
© 2021 Obserwator Żmigrodzki