Jeszcze dwa lata temu Greta Thunberg kreowana na „aktywistkę klimatyczną” była ikoną dla wszelkiego rodzaju innych, pomniejszych aktywistów, którzy z „walki o klimat” urządzili sobie świetne źródło utrzymania. Pamiętamy przecież wszelkiego rodzaju „młodzieżowe strajki klimatyczne” czy apele o zaprzestanie używanie węgla. A potem wybuchła wojna na Ukrainie, zaczęto wprowadzać bardziej i jeszcze bardziej głupie sankcje na Rosję i nagle okazało się, że „walka o klimat” przestała mieć jakiekolwiek znaczenie, a posiadanie odpowiedniego zapasu węgla w domowej kotłowni, powoduje, że człowiek czuje się lepiej…
Zanim jednak wszyscy będziemy zmuszeni do poruszania się wyłącznie elektrycznymi samochodami (ci bogatsi) lub na piechotę (ci pozostali) a ekologia stanie się powszechnie obowiązującą religią, którą wszyscy będziemy zmuszeni wyznawać, warto zapoznać się z bardzo ciekawym rankingiem dotyczącym wydatków gmin na ochronę powietrza w latach 2018-21. By nie było nieporozumień: wszyscy pewnie chcielibyśmy oddychać czystym powietrzem, mieć super-ekologiczne domy i parę innych rzeczy, ale we wszystkim podstawowe znaczenie ma nie ekologia a ekonomia. Realnie rzecz biorąc: korzystamy z tego, co mieści się w granicach naszych możliwości finansowych. I nikt będący przy zdrowych zmysłach, raczej nie korzysta z czegoś na co go nie stać. Bo nie jest wielką sztuką skorzystać z jakiegoś kolejnego rządowego programu i wymienić sobie – z dofinansowaniem - piec węglowy np. na pellet, by potem trząść się z zimna, bo go nie stać na zakup odpowiedniej ilości opału. Każdy program, który lewą ręką daje nam jakieś pieniądze, prawą ręką nam coś zabiera. By nie być gołosłownym: dofinansowanie 100 zł do zakupu dekodera czy 200 zł do zakupu nowego telewizora dało niesamowity wzrost opłat abonamentowych za posiadanie odbiorników RTV a wnioski o dopłaty do węgla czy gazu pozwolą wszelkim urzędom gmin uaktualnić bazę danych osób, które nie płacą np. za odpady…
By jednak nadmiernie nie wdawać się w rozważania o ekologii i naturze ludzkiej, przejdźmy do wyników rankingu opublikowanego przez PST Wspólnota. Ranking, w którym uwzględniono 1365 gmin wiejskich, obejmuje wydatki na ochronę powietrza ponoszone przez gminy w latach 2018-21 w przeliczeniu na 1 mieszkańca. Wyniki mogą nieco zaskakiwać…
48. Krempna – 1 231,829 zł
153.Skołyszyn – 706,986 zł
205.Tarnowiec – 568,437 zł
304.Brzyska – 357,706 zł
324. Osiek Jasielski – 329,368 zł
423. Dębowiec – 216,155 zł
516. Jasło – 127,755 zł
824. Nowy Żmigród – 15,431 zł
Cóż... Za parę lat wyniki rankinfu mogą być inne, ale - póki co - są takie jakie są...