Zgodnie z ustawą o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, do końca 2023 roku wszyscy uczniowie czwartych klas szkół podstawowych mają otrzymać laptopy. Oczywiście, za wyjątkiem tych, którzy już taki sprzęt otrzymali w ramach korzystania np. z programu wsparcia dla dzieci i wnuków pracowników ppgr. Ustawa stanowi, że przekazywanie laptopów odbywać się będzie co roku - począwszy od roku szkolnego 2023/2024 - kolejnym rocznikom uczniów klas IV szkół podstawowych publicznych i niepublicznych. Jak informował resort cyfryzacji, w tym roku przekazanych zostanie 394 346 laptopów.
Zakupu laptopów będzie dokonywał centralnie, co roku, urząd obsługujący ministra właściwego do spraw informatyzacji, na podstawie danych liczby uczniów w danym roczniku przekazanych przez ministra do spraw oświaty i wychowania. Szef resortu edukacji będzie miał czas do 31 marca każdego roku na przekazanie resortowi cyfryzacji prognozowanej liczby uczniów czwartych klas, którzy rozpoczną naukę we wrześniu danego roku. Przekazanie laptopa uczniowi klasy objętej wsparciem nastąpi na podstawie umowy zawartej przez organ prowadzący szkołę z rodzicem ucznia. Po podpisaniu umowy, laptop staje się własnością rodzica i bierze on odpowiedzialność za otrzymany laptop. W sytuacji, w której rodzic nie wyrazi chęci przyjęcia laptopa na własność, laptop staje się własnością organu prowadzącego szkołę, a rodzic będzie mógł otrzymać laptop dla swojego dziecka na podstawie umowy użyczenia. Jak podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji, ideą jest, aby laptop podążał za uczniem w procesie edukacji. W przypadku zmiany klasy lub szkoły przez ucznia, laptop stanowiący własność jego rodziców, nie podlega zwrotowi do organu prowadzącego szkołę.
Oczywistą oczywistością jest, że każdemu, a szczególnie bezpośrednio zainteresowanym uczniom zależy na tym, by ten sprzęt otrzymać jak najwcześniej, ale to zależy przede wszystkim od tego w jakim czasie Urząd Gminy złoży wniosek do COAR (Centrum Obsługi Administracji Rządowej). Problem jednak w tym, że według stanu na dzień 8 września 2023 roku gminy nie złozyły wniosków dla ponad 4 900 szkół. Jeszcze większy problem w tym, że wniosku - według stanu na dzień 8 września 2023 roku - nie złożył też Urząd Gminy w Nowym Żmigrodzie…