„/…/ indywidualizacja nauczania nie ogranicza dzieci, wzmacnia natomiast mocne strony dziecka i pozwala na pracę nad jego słabymi stronami. Z punktu widzenia harmonijnego rozwoju dziecka, bardzo ważne jest zapewnienie dzieciom, edukacji w bliskiej odległości od domu rodzinnego oraz zapewnienie im bezpiecznych warunków nauki, gdyż przebywanie w znanym, przyjaznym otoczeniu, daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa, ułatwia proces edukacyjny i wychowawczy, pozwala na indywidualizację kształcenia w małej grupie.
Szczególną rolę w tym procesie odgrywają właśnie małe wiejskie szkoły” – napisała minister Anna Zalewska w wydanych 14 września 2017 roku Postanowieniach odrzucających skargę Wójta Gminy Nowy Żmigród na decyzję Podkarpackiego Kuratora Oświaty ws. zamiaru przekształcenia szkół w Desznicy, Makowiskach i Łysej Górze.
Taka decyzja MEN jest niewątpliwie sukcesem rodziców, zwłaszcza z Łysej Góry i Makowisk, którzy zrobili naprawdę wiele, by uratować placówki oświatowe w swoich miejscowościach. O tych działaniach na naszym portalu pisaliśmy wielokrotnie. Przyzwyczajonym do patrzenia na szkoły wyłącznie przez pryzmat generowanych przez nie kosztów (zwłaszcza radnym, którzy głosowali za obniżeniem stopnia organizacyjnego tych placówek), proponujemy zapoznanie się z zamieszczonymi poniżej dokumentami. Czasami naprawdę warto poznać opinię, która na szkoły patrzy przez pryzmat ich podstawowego celu jakim jest zapewnie dzieciom właściwego poziomu kształcenia. Taka wiedza, pozwala czasem na łatwiejsze podjęcie właściwej decyzji. Oczywiście, na decyzję MEN władze Gminy mogą w ciągu 30 dni mogą złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Mamy jednak nadzieję, że sprawa zostanie zakończona na tym etapie.