There was a problem loading image 'images/biedni_i_bogaci.jpg'
There was a problem loading image 'images/biedni_i_bogaci.jpg'
Jak świat światem, a ludzie ludźmi lubimy się sprawdzać w różnego rodzaju rankingach. Rankingi na temat samorządów corocznie dostarcza Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Jak już redakcja informowała w krótkiej notatce Gmina Nowy Żmigród uplasowała się na 1424 miejscu (na 1548) w rankingu "Bogactwo samorządów" w kategorii "gminy wiejskie". Jednakże chciałabym w sposób nieco subiektywny dokonać pewnego rodzaju porównania z gminą Białe Błota w woj. kujawsko-pomorskim, która zajęła 110 pozycję w tym samym rankingu.
Dla gminy Nowy Żmigród miejsce bardzo odległe, ale czy na pewno? Dla przybliżenia gmina Białe Błota to gmina wiejska pod miastem, która zmieniła się w podmiejską sypialnię. Mieszkańcy zamieszkują działki wielkości średnio ok 10ar, ma dwukrotnie większą ilość mieszkańców niż NŻ. Mieszkańcy pracują głównie na etatach w mieście, natomiast aby policzyć rolników w gminie wystarczą palce obu rąk jednej osoby. W ostatnim czasie mieszkańcy dość mocno zaangażowali się losy gminy, gdyż w okolicy ujęcia wody wyrosły jak grzyby po deszczu wielkoprzemysłowe kurniki, co prawda to był wstęp do ekspansji inwestycji, ale aktywne działania mieszkańców póki co zatrzymały dalszy rozwój inwestycji. Otóż ranking bogactwa samorządu to wysokość dochodów budżetu danego samorządu w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Dochodem gminy niestety czy na nam się to podoba czy nie jest wysokość odprowadzanych przez nas mieszkańców oraz przedsiębiorców podatków. I tak z uwagi na specyfikę każdej z gmin podatki są zgoła inne: gmina Nowy Żmigród to głównie tereny rolnicze i tak podatek od nieruchomości: NŻ – zwolnione Uchwałą Rady Gminy (dla gospodarstw, których jest większość), BB – 0,75pln/m2. Natomiast dla gruntów pozostałych to w gminie NŻ – stawka 0,25pln/m2, gdzie BB jest to stawka 0,41pln/m2. Ponadto w gminie NŻ wójt, a co za tym idzie Rada Gminy dopłacają do każdego metra oddanego ścieku oraz do każdego metra pobranej wody z gminnego wodociągu. W porównywanej gminie BB jest to nie do pomyślenia, cena m3 odprowadzanych ścieków to blisko 11pln,a cena m3 wody to ok. 3,33pln. Gmina BB nie ma własnej oczyszczalni ścieków, co jest przedmiotem westchnień wielu mieszkańców, a ścieki są odprowadzane do miasta, które jest monopolistą w regionie. Gmina Nowy Żmigród może się takową pochwalić, niedawno przeszła modernizację i to pewnie nie ostatnią. Gminna sieć kanalizacyjna jest rozbudowywana ku uciesze mieszkańców, a wójta na pewno. Nieco kuleje rozbudowa i modernizacja gminnej sieci wodociągowej w NŻ, którą może poszczycić się omawiana w porównaniu gmina BB. Ale z uwagi na dużą gęstość zaludnienia i zbyt duże rozbiory wody nie wystarcza jej mieszkańcom zwłaszcza odleglejszych miejscowości, a co za tym idzie w pośrednich miejscowościach spada ciśnienie.
W gminie Nowy Żmigród z uwagi na znaczne odległości oraz górzysty charakter mieszkańcom dostęp do wody zapewniają własne studnie w dużej mierze wykonywane samodzielnie. Jednak z uwagi na zmieniający się klimat, coraz mniej śnieżne zimy i mniej deszczowe lata z czasem coraz więcej gospodarstw domowych będzie zmuszonych do inwestycji w studnie głębinowe. Koszt wiercenia studni przez specjalistyczną firmę jest uzależniony od głębokości źródła, ale może to być nawet koszt ok. 6-7tys. pln. Część mieszkańców ratuje się pobierając wodę do specjalnych zbiorników wielkości ok. 1m3 z gminnych ujęć. Pytanie tylko jak długo może trwać taka sytuacja?
Kolejnym elementem, który bardzo różni obie gminy to sieć szkół. Gmina Nowy Żmigród ma tych szkół 8, gdzie liczebność uczniów w miejscowości Stary Żmigród to sześcioro oraz Desznica z ilością 23 uczniów to ból głowy wójta Bary w trosce o gospodarkę finansową. Za to w gminie BB są 3 szkoły publiczne, gdzie ta największa to ponad 1100 uczniów w minionym roku szkolnym, a najmniejsza to ok. 150 uczniów. Oczywiście należy dodać, że ilości uczniów częściowo wynikają z połączenia szkół podstawowych z gimnazjami po wejściu w życie ostatniej nowelizacji ustawy o oświacie. Oczywiście większość rodziców dzieci uczęszczających do tej wielkiej szkoły mając do wyboru niewielką wiejską szkołę pewnie bez wahania właśnie tam by posłało swoją pociechę. Włodarze gminy Białe Błota przespali kilka lat nie spodziewając się tak szybkiego wzrostu ilości mieszkańców, dlatego dotychczas nie ma planów zagospodarowania na większości obszaru ani niezbędnej infrastruktury.
Można tak na wielu płaszczyznach porównywać różne gminy z różnych pozycji rankingu i niezależnie czy będą to mieszkańcy bliżej czołówki rankingu czy bliżej końca znajdą się tacy, co wymienią wiele zastrzeżeń do swoich włodarzy. Jednakże nie o taką konkluzję chodziło. Gmina Nowy Żmigród mimo swojej pozycji w rankingu ma wiele atutów i tylko od perspektywicznego planu rozwoju, który będzie wizją obejmował kolejne 50 lat ma szansę wykorzystać swój potencjał.
W gminie Nowy Żmigród można zaleźć spokój i czystą naturę, jakże poszukiwane walory ostatniego czasu. Całe życie nie można pracować w korporacjach i żywić się fast foodami. Coraz większa ilość ludzi zaczyna to rozumieć i odczuwać często skutki w swoim zdrowiu takiego trybu życia. Dlatego jak tylko może ucieka z tego ciągłego wyścigu szczurów, w którym zatraca się osobowość i natura człowieka w walce o codzienność.
W najbliższym czasie Rada Gminy Nowy Żmigród będzie podejmowała dyskusję na temat przygotowania Strategii Rozwoju Gminy na kolejne lata. Może warto przeanalizować historię kilku gmin, aby uniknąć ich błędów. Może warto przygotować specjalną strefę ekonomiczną z pełnym uzbrojeniem gruntów i tam zaprosić inwestorów. Może warto rozważyć z uwagi na rolniczy charakter gminy rozwój ekologicznego rolnictwa i agroturystyki. Dlaczego w sąsiedniej gminie Dukla w miejscowości Chyrowa, co drugie gospodarstwo zaprasza turystów na nocleg do swojego gospodarstwa? Może warto przygotować różnorodną tematycznie ofertę z uwagi na położenie miejscowości w gminie i promować ją w dostępnych mediach?
Dotychczas ujęcia radnego Smyki pokazują gminę Nowy Żmigród jako krainę z baśni.Mam nadzieję także, że wkrótce do wszystkich mieszkańców będzie możliwość dojazdu drogą publiczną, co pozwoli uchronić ich przed żywiołem. Może warto zabezpieczyć i uchronić mieszkańców także przed potencjalnymi inwestorami produkującymi żywność np. w wielkoprzemysłowych kurnikach lub innego tego rodzaju hodowlach nawet w dalekiej przyszłości. Aby nie dopuścić do skutków tego rodzaju działalności z jakimi borykają się między innymi mieszkańcy gminy Żuromin oraz mieszkańcy Kruszynian na Podlasiu. Także nie rankingi a wykorzystanie potencjału mieszkańców gminy i włodarz zarządzający niczym prężnym przedsiębiorstwem jest w stanie poprowadzić gminę do sukcesu. Czego sobie i nam wszystkim życzę.
AP
{jcomments on}