There was a problem loading image 'images/petycja_3.jpg'
There was a problem loading image 'images/petycja_3.jpg'
W przypadku petycji należałoby (zgodnie ze szkolnym schematem rozpoczynania wypowiedzi) zacząć: już w starożytnym Rzymie jego obywatele, a także inni mieszkańcy rzymskich prowincji mieli prawo składać pisemne petycje do władców i dawać w nich wyraz swoim opiniom. Zgodnie z definicją „petycja” to oficjalne pismo (zazwyczaj zbiorowe) zawierające prośbę lub żądanie skierowane do władz lub osób na wyższym stanowisku. Obowiązująca aktualnie konstytucja z 1997 roku w art. 63 głosi: „Każdy ma prawo składać petycje, wnioski i skargi w interesie publicznym, własnym lub innej osoby za jej zgodą do organów władzy publicznej oraz do organizacji i instytucji społecznych w związku z wykonywanymi przez nie zadaniami zleconymi z zakresu administracji publicznej. Tryb rozpatrywania petycji, wniosków i skarg określa ustawa”.
Petycja jest najłatwiej dostępnym jednostce i grupom obywateli sposobem dochodzenia praw w imieniu publicznym, innych osób i własnym a jej największą zaletą jest to, że władze nie mogą pozostawić jej bez odpowiedzi. Warto jednak pamiętać, że podmiot do którego skierowaliśmy swoją petycję może ją pozostawić bez rozpatrzenia a informacja o pozostawieniu petycji bez rozpatrzenia jest właśnie odpowiedzią! Jak z tego widać, petycje mają więc charakter swoistego wentyla dla pomysłów i inicjatyw obywatelskich i żadnego wiążącego dla władzy znaczenia… Nie znaczy to jednak, że obywatele nie powinni władzy przedstawiać swoich poglądów oraz oczekiwań, bo jak się często słusznie zauważa: trudno poznać poglądy kogoś, kto milczy. Przedmiotem petycji może być dowolna sprawa, w której żądamy od organu lub instytucji społecznej, w związku z wykonywanymi przez nią zadaniami zleconymi z zakresu administracji publicznej, podjęcia działań. Oznacza to, że petycję możemy składać do rady gminy, powiatu, wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. Możemy ją też wnieść do Sejmu i Senatu, premiera czy ministrów. Petycja może dotyczyć np. zmiany przepisów prawa, podjęcia rozstrzygnięcia lub innego działania w sprawie dotyczącej podmiotu wnoszącego petycję, życia zbiorowego lub wartości wymagających szczególnej ochrony w imię dobra wspólnego, które mieszczą się w zakresie zadań i kompetencji adresata petycji. Oczywiście należy przestrzegać ogólnej zasady, że petycję kierujemy do organu, który jest kompetentny w danej sprawie, bo żądanie np. budowy ścieżek rowerowych w naszej gminie czy budowy drogi, nie powinno trafić do Sejmu czy premiera, nawet jeśli jesteśmy przekonani, że właśnie taki „nacisk z góry” rozwiąże problem. Petycja może być złożona w interesie publicznym, a także w interesie podmiotu wnoszącego petycję lub podmiotu trzeciego za jego zgodą. Uprawnioną do wniesienia petycji jest każda osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną lub grupa tychże podmiotów. Petycję wnosimy bezpośrednio do organu (instytucji społecznej), którego działalności dotyczy przedmiot petycji. Petycję składamy w formie pisemnej lub za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej takich jak e-mail. Nie jest możliwa ustna forma składania petycji. Warto przy tym wiedzieć, że składanie petycji jest zwolnione od jakichkolwiek opłat.
W każdym wypadku petycja powinna zawierać:
- Oznaczenie podmiotu wnoszącego petycję, poprzez wskazanie jego imienia i nazwiska lub nazwy organizacji czy firmy. Należy pamiętać, iż w przypadku, gdy petycję wnosi grupa podmiotów, trzeba w niej wskazać oznaczenie każdego z nich oraz osobę reprezentującą podmiot wnoszący petycję. Warto pamiętać, że w przypadku, gdy nie podamy takich danych, adresat petycji pozostawi ją bez rozpoznania, bez wzywania nas do usunięcia tych braków formalnych. Tak się stanie na przykład, gdy petycja zostanie podpisana przez grupę mieszkańców gminy, ale nie zostanie wskazana jedna osoba, która tę grupę reprezentuje lub gdy podamy same imiona i nazwiska osób popierających petycję, bez wskazania ich miejsca zamieszkania.
- Wskazanie miejsca zamieszkania albo siedziby podmiotu wnoszącego petycję oraz adresu do korespondencji. Również w tym wypadku, gdy petycję wnosi grupa podmiotów, należy w niej wskazać miejsce zamieszkania lub siedzibę każdego z tych podmiotów;
- Oznaczenie podmiotu, do którego kierujemy petycję, np. Urząd Gminy;
- Wskazanie przedmiotu petycji, którym może być np. wniosek o remont drogi gminnej, czy wprowadzenie ograniczenia szybkości na terenie jakiejś miejscowości.
Wobec szczególnych warunków formalnych jakie powinna wypełniać petycja wnoszona przez grupę podmiotów, tj. wskazanie ich wszystkich w treści petycji oraz wyznaczenie reprezentanta, rozwiązaniem może być lista osób udzielających poparcia petycji z ich podpisami. W takim wypadku wskazujemy jedną osobę wnoszącą petycję, a do treści petycji dołączamy wspomnianą listę z poparciem. Jeżeli petycja wnoszona jest w formie pisemnej powinna ona zostać podpisana przez osobę wnoszącą petycję, a w przypadku grupy podmiotów ją wnoszących przez osobę ich reprezentującą. Gdy petycję składamy w formie elektronicznej, powinna ona bezwzględnie zawierać adres poczty elektronicznej podmiotu wnoszącego petycję oraz może (nie musi) zostać opatrzona kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Jeżeli petycja składana jest w interesie podmiotu trzeciego, powinna zawierać imię i nazwisko albo nazwę, miejsce zamieszkania albo siedzibę oraz adres do korespondencji lub adres poczty elektronicznej tego podmiotu. Ponadto do petycji powinna zostać dołączona zgoda podmiotu trzeciego, w którego interesie jest ona składana. Zgoda może być wyrażona w formie pisemnej albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Petycja może zawierać zgodę na ujawnienie na stronie internetowej podmiotu rozpatrującego petycję lub urzędu go obsługującego danych osobowych podmiotu wnoszącego petycję lub podmiotu trzeciego, w którego interesie jest wnoszona. W przypadku gminy Nowy Żmigród petycje są zamieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej w zakładce „petycje”. Pomimo, iż przepisy nie przewidują uzasadnienia jako warunku formalnego petycji, warto jednak je zawrzeć w treści pisma, aby opisać jej adresatowi sprawę oraz wyjaśnić nasze stanowisko.
Petycja winna zostać rozpoznana w terminie 3 miesięcy od dnia jej wniesienia. Podmiot ją rozpatrujący zawiadamia składającego petycję o sposobie jej załatwienia. Na zawiadomienie to nie przysługuje żaden środek zaskarżenia. Jeśli petycja trafi pod zły adres, powinna zostać przesłana niezwłocznie do podmiotu właściwego do rozpatrzenia petycji a autor petycji zostanie o przesłaniu poinformowany. Petycję przekieruje i poinformuje nas o tym podmiot, do którego ona pomyłkowo trafiła – to jego obowiązek.
{jcomments on}