Na stronie gminnego Biuletynu Informacji Publicznej został opublikowany „Raport o stanie gminy Nowy Żmigród za 2019 rok”. Raport o stanie gminy jest jednym z najważniejszych dokumentów, jakie władze gminy sporządzają w trakcie swej kadencji. Taki raport jest doskonałą okazja, aby wspólnie z mieszkańcami zastanowić się w którym miejscu jesteśmy, z czym radzimy sobie dobrze, a co stanowi problem. Dobry raport powinien być nie tylko rzetelny ale przede wszystkim sporządzony w taki sposób, by mieszkańcom nie tylko chciało się go przeczytać ale też skorzystać ze swoich uprawnień i po zebraniu 20 podpisów wybrać na sesję Rady Gminy, by zadać pytanie w sprawach w nim poruszonych. W ubieglym roku z tego uprawnienia nie skorzystał żaden mieszkaniec Gminy, a cała dyskusja nad raportem w wykonaniu radnych ograniczyła się w praktyce do wygłaszania odkrywczych zdań w rodzaju „Raport mógł być lepszy, ale też mógł być gorszy. Mógł być bardziej szczegółowy, ale też mógł być mniej szczegółowy”. Po wygłoszeniu tych „mądrości” radni „Raport” przyjęli. Czy w tym roku mieszkańcy wezmą udział w dyskusji na temat sytuacji Gminy? Mam wątpliwości…
Obowiązujące przepisy pozwalają radnym na określenie szczególowych wymagań, jakie raport powinien spełniać, by rzeczywiście stanowił on ważny dokument. Ale o takiej możliwości po pierwsze trzeba wiedzieć, a po drugie trzeba chcieć. Obserwując zaś pracę Rady Gminy nie wiem, czy bardziej brakuje chęci czy wiedzy, więc w naszym przypadku Wójt otrzymuje „wolną rękę” i tworzy taki dokument, jaki jest mu wygodny. Przecież radni i tak nie zaprotestują. Chociaż może się zdarzyć, że niektórzy groźnie zmarszczą brew zasłaniając przewidująco twarz dłonią albo z niesmakiem pokręcą małym palcem w lewym bucie. Kto wie?
Pierwszą rzeczą, jaka rzuca się w oczy, gdy porównujemy raport za 2018 i 2019 rok jest objętość: raport za 2018 liczył sobie 76 strony, a ten za 2019 aż 101! Czy te dodatkowe 25 zadrukowanych kartek zwiększa stan naszej wiedzy? Nie zwiększa – zawiera tylko więcej twórczości pianotwórczej nie przekazując praktycznie żadnych informacji o sytuacji Gminy. Z raportu, który sporządzono m.in. wykorzystując „wiedzę pracowników Urzędu Gminy” nie dowiemy się:
- ile pozyskano w 2019 roku środków zewnętrznych i na co zostały one wykorzystane;
- jak wygląda struktura budżetu Gminy;
- ile w budżecie Gminy wynosi udział wydatków bieżących a ile wydatków majątkowych;
- ile kosztowały poszczególne inwestycje;
- ile wynosi deficyt budżetu Gminy;
- ile spłacono kredytów i pożyczek i ile wynoszą koszty ich obsługi;
- ile wynosi zadłużenie Gminy na koniec 2019 roku;
- jaki jest procent zadłużenia w stosunku do dochodów;
- ile wynosi tzw. indywidualny wskaźnik zadłużenia.
Nie dowiemy się takich podstawowych rzeczy, gdyż autorzy „Raportu” postanowili się taką wiedzą z mieszkańcami nie dzielić! Ale w zamian za to postanowili podzielić się z mieszkańcami Gminy Nowy Żmigród np. taką informacją, że w Starym Żmigrodzie „Przygotowano powierzchnię pod malowanie farbami emulsyjnymi starych tynków z poszpachlowaniem nierównosci, gruntowanie podłoży oraz dwukrotne malowanie ścian i sufitów pomieszczeń w ilości ok. 300 m2”! Jest to niesamowicie ważna sprawa, chociaż osobiście odczuwam tu pewien niedosyt, bo brakuje mi informacji, czy szpachlowanie zostało wykonane z użyciem szpachli firmy „Stanley” z zielonym uchwytem, a malowanie wykonano za pomocą pędzli 2,5” wyprodukowanych przez firmę „Schuller” z brązową rękojeścią czy też może były to narzędzia innych firm? Sądzę, że w przyszłym roku takie informacje zostaną podane, bo bez tego „Raport” wydaje się być jakiś taki niekompletny. Takich „perełek” można przedstawić znacznie więcej, bo przecież informacja o tym, że wśród prac na parkingu przy cmentarzu w Nowym Żmigrodzie znalazło się „Wykonanie nawierzchni asfaltowej na drogach dojazdowych – 4 cm grubości nawierzchnia profilująco niwelująca–podkładkowa oraz 3 cm nawierzchni ścieralnej zamykającej wraz z oblaniem lepikiem asfaltowym krawędzi nawierzchni masy” niesamowicie podnosi stan wiedzy o Gminie. Po co mieszkańcowi informacja, ile wynosi zadłużenie Gminy, skoro będzie wiedział, iż „nawierzchnia profilująco niwelująca–podkładkowa” ma 4 cm grubości? Naprawdę autorzy tego, pożal się Boże!, dokumentu uważają, że dla poznania sytuacji Gminy to są ważniejsze informacje, niż te dotyczące wskaźnika zadłużenia? Na 101 stronach raportu o stanie gminy za 2019 rok znalazła się tylko 1 (słownie: jedna) informacja, iż wydatki majątkowe, czyli wydatki inwestycyjne, wynosiły 2 886 358,35 zł. I to jest wszystko na temat sytuacji finansowej Gminy Nowy Żmigród!
Celem takiego dokumentu jak raport o stanie gminy jest przekazanie tym nielicznym mieszkańcom, którzy w ogóle interesują się życiem Gminy jakichś sensownych informacji o tym, co zostało zrobione w 2019 roku, ile to kosztowało i jakie są perspektywy na 2020 rok. Sądzicie, że traktując ludzi jak idiotów (nazywajmy rzeczy po imieniu!) zwiększycie zainteresowanie sprawami publicznymi? Naprawdę tak uważacie? Obawiam się, że jesteście w błędzie. Popatrzcie na ilość zebrań wiejskich i na ilość mieszkańców, którzy w nich biorą udział, zastanówcie się, dlaczego nie ma chętnych do udziału w wyborach na sołtysów. Spróbujcie może, jeżeli potraficie, wyciągnąć jakieś wnioski. Popatrzcie na siebie i zadajcie sobie pytanie: po co każdy z was startował w wyborach? Co chcieliście osiągnąć, co poprawić, by wszystkim żyło się lepiej. Bo po coś w tych wyborach startowaliście. Chyba nie tylko po to, by dostawać 600 zł diety? Naprawdę żaden z was nie potrafi powiedzieć: Panie Wójcie! Efekt pianotwórczej działalności pańskich podwładnych jest beznadziejny? Gdybyście państwo radni chcieli być traktowani poważnie, to może udałoby się wam wspólnie złożyć choć jeden projekt uchwały na całą kadencję? Moglibyście, jak już sami nic nie potraficie wymyślić, skorzystać z wzorców. W tym linku jest jeden z nich:
Link do raportu:
http://bip.nowyzmigrod.pl/fls/bip_pliki/2020_05/BIPF5A675BF76F7DFZ/zw_42_2020.pdf
Smutne…
{jcomments on}