Każdy, kto oglądał kultowy serial „Ranczo” z pewnością pamięta słynną scenę, gdy dzięki staraniom Lucy Wilskiej mieszkańcy gminy Wilkowyje otrzymali z Unii Europejskiej komputery. W chwili obecnej gmina Nowy Żmigród uczestniczy w projekcie „Cyfrowa Gmina – wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym”. Różnica między Wilkowyjami a Żmigrodem polega na tym, że tam trzeba było płacić (co skończyło się wielką aferą) a tu wystarczy wypełnić i złożyć wniosek, który jest dostępny na stronie internetowej UG. Jako, że wszystkim nam zależy na tym, by dzieci mieszkające w naszej Gminie miały jak najlepszy start w dorosłe życie, przedstawiamy kilka bardzo ważnych faktów, które – być może – niektórym pozwolą podjąć decyzję o złożeniu stosownego wniosku.
Fakt nr 1: jasielski „Pektowin” był przedsiębiorstwem państwowej gospodarki rolnej, więc osoby, które były w nim zatrudnione do końca grudnia 1996 roku (w grudniu 1996 r. powstała spółka z o.o.) a mają dzieci lub wnuki w wieku szkolnym (podstawówka lub szkoła średnia) mogą składać wnioski w ramach tego programu do swoich gmin. Zwracamy uwagę, że nie obowiązuje kryterium stażu pracy (dokladniej mówiąć: nie obowiązuje na chwilę pisania tego tekstu), co oznacza, że nawet osoba, która w tej firmie pracowała bardzo krótko może skorzystać z tej możliwości. Oczywiście, powinna mieć jakieś zaświadczenie potwierdzające fakt pracy lub świadectwo pracy, bo Urząd Gminy te wnioski będzie musiał jakoś zweryfikować. Pytanie, czy cały okres pracy w okresie między 1961 (rok powstania firmy) a 1996 r. (powstanie spółki z o.o.) będzie traktowany jako praca w PPGR czy tylko ten okres, gdy właścicielem "Pektowinu" była Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa, co nastąpiło w 1991 roku? W tym drugim przypadku liczba potencjalnych beneficjentów byłaby istotnie ograniczona, zwłaszcza mając na uwadze fakt, iż po 1989 roku "Pektowin" nie przyjmował np. pracowników sezonowych, a wszelkie ruchy kadrowe dotyczyły wyłącznie redukcji zatrudnienia.
Fakt nr 2: gmina Nowy Żmigród z powodu funkcjonowania na jej terenie PGR Makowiska (naprawdę!) jest traktowana w tym programie jako „gmina popegeerowska” (interpretacja KOWR), więc wszyscy mieszkańcy mający dzieci lub wnuki (jeżeli byli zatrudnieni w "Pektowinie" lub innym PPGR) mogą składać wnioski do UG w Nowym Żmigrodzie. Warto wiedzieć, że jeżeli np. dziadek pracował w PPGR Kotań (popeerowska gmina Krempna) a wnuk mieszka w popegeerowskiej gminie Nowy Żmigród, to również mozna składać wniosek. Jeżeli już ktoś złożył wniosek i wskazał jako powód jego złożenia pracę np. w Kółku Rolniczym, to trudno raczej spodziewać się pozytywnej weryfikacji wniosku, gdyż praca w Kółku Rolniczym nie jest traktowana jako praca w PPGR.
Fakt nr 3: termin na składanie wniosków jest dość krótki, więc nie należy zwlekać i czekać na „ostatnią chwilę” tylko czym prędzej udać się do Urzędu Gminy, bo w przypadku, gdy Gmina nie uzyska tyle pieniędzy, ile by potrzebowała to zostanie zastosowane kryterium o wdzięcznej nazwie „kolejność zgłoszeń”.
Fakt nr 4: wnioski składa się w pokoju nr 12 Urzędu Gminy w Nowym Żmigrodzie…
Marzenia: ależ byłoby pięknie, gdyby dzieciaki w naszej Gminie mogły otrzymać nowe komputery; dzieci by się ucieszyły z nowego sprzętu; rodzice by zaoszczędzili trochę pieniędzy…