Patrząc na liczbę kandydatów, którzy zamierzają ubiegać się o mandaty w Radzie Gminy można powiedzieć tylko tyle, że życie polityczne w naszej gminie powoli sięga bruku. A wybór jest taki, że najlepszym rozwiązaniem jest pozostanie w domu, bo udział w wyborach tylko legitymizuje ludzi, którzy przez najbliższe kilka lat posłusznie – niczym marionetki – będą jednogłośnie podnosić rękę, gdy urzędujący Wójt przedstawi jakiś projekt uchwały.
Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała listy kandydatów, którzy zamierzają ubiegać się o mandat i dietę radnego w gminie Nowy Żmigród. O 15 miejsc ubiegać się będzie 38 kandydatów, prawie o połowę mniej, niż w wyborach w 2018 roku. W teorii powinniśmy mieć pojedynek między trzema komitetami wyborczymi, które zgłosiły kandydatów w co najmniej 8 okręgach: Razem dla Gminy Nowy Żmigród, SDM (Samorząd dla Mieszkańców), który jest zakodowaną nazwą PSL, bo działacze tej partii wstydzą się startować pod partyjnym szyldem. W sumie, patrząc na to, co ich koledzy partyjni wyprawiają w Sejmie, trudno się im dziwić. Z kolei w Razem dla Gminy Nowy Żmigród znaleźli swoje miejsce obecni radni z Klubu Radnych PiS. Co prawda działalność tego klubu to była fikcja w najczystszej postaci ale fakt pozostaje faktem. Trzecim komitetem wyborczym, który - po problemach natury organizacyjnej, bo Gminna Komisja Wyborcza zakwestionowała część podpisów pod kandydatami tego komitetu w okręgach nr 3 i nr 9 ale decyzję GKW zmienił Komisarz Wyborczy - zgłosił swoich kandydatów także w 8 okręgach wyborczych bedzie PSPP (Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami). Będziemy zatem mieć do czynienia z wyborem między tymi, którzy niemalże zawsze akceptowali wszystko, co aktualnie urzędujący wójt sobie wymyślił, czemu dawali wyraz podnosząc swoje ręce a tymi, którzy te decyzje akceptowali jako tzw. milcząca publiczność. Wybór taki, że nie pozostaje nic innego, jak tylko pozostanie w domu... :) W teorii, pojedynek o władzę w Radzie Gminy, stoczą Razem dla Gminy Nowy Żmigród i SDM, ale w praktyce radni, którzy startują z obu komitetów niczym, ale to tak naprawdę niczym się nie różnią i dokładnie w każdej sprawie głosowali tak samo. Nie będziemy mieć zatem żadnego pojedynku na programy, bo program ogranicza się do jednego: do zdobycia mandatu, bo to daje dietę. I tylko o to chodzi w tej zabawie w samorządność w naszej Gminie. Warto też dodać, że mieszkańcy Siedlisk Żmigrodzkich i Starego Żmigrodu już prawie mogli pospieszyć z gratulacjami do Henryka Strzelca (Razem dla Gminy Nowy Żmigród), ale Komisarz Wyborczy uwzględnił odwołanie PSPP i jeszcze aktualny Przewodniczący Rady Gminy, bedzie miał jednak swoją kontrkandydatkę. Podobnie będzie w okręgu nr 3, gdzie do do wyborczego pojedynku między Michałem Kuzneckim i Dorota Romanek dołączył kandydat z PSPP Krzysztof Topolski.
W pozostałych okręgach wyborczych walka o dietę będzie zapewne nieco bardziej zacięta, bo przynajmniej będzie co najmniej dwóch kandydatów. I tak po kolei...
Okręg nr 1 (Nowy Żmigród): Jerzy Dębiec (62 lata) z SDM; Piotr Kudłaty (49) z Razem dla Gminy Nowy Żmigród i Maciej Bakuta (33) z PSPP.
Okręg nr 2 (Nowy Żmigród): Mateusz Smyka (38) z Razem dla Gminy Nowy Żmigród; Dorota Sysoł (50) z Razem dla Nowego Żmigrodu i Katarzyna Reichert (40) z PSPP.
Okręg nr 3 (Sadki, Toki): Michał Kuznecki (63) z PiS, Dorota Romanek (62) z Razem dla Gminy Nowy Żmigród i Krzysztof Topolski (36) z PSPP.
Okręg nr 4 (Grabanina, Nienaszów): Dawid Kmiecik (36) z Razem dla Gminy Nowy Żmigród), Krzysztof Leśniak (39) z Nasza Gmina Nasz Wspólny Dom, Marcin Musiał (44) z KWW Marcina Musiała i Piotr Suski (48) z SDM.
Okręg nr 5 (Nienaszów): Grzegorz Munia (38) z Razem dla Gminy Nowy Żmigród i Antoni Tomasik (57) z SDM.
Okręg nr 6 (Łysa Góra): Ryszard Kusz (50) z Razem dla Gminy Nowy Żmigród, Zenon Książkiewicz (62) z SDM i Teresa Laskowska (63) z PSPP.
Okręg nr 7 (Łężyny): Krzysztof Janusz (47) z Razem dla Gminy Nowy Żmigród i Andrzej Forystek (51) z PSPP.
Okręg nr 8 (Gorzyce): Tomasz Kmieć (35) z Razem dla Gminy Nowy Żmigród i Piotr Żebracki (37) z SDM.
Okręg nr 9 (Stary Żmigród, Siedliska Żmigrodzkie): Henryk Strzelec (67) z Razem dla Gminy Nowy Żmigród i Teresa Gondek (64) z PSPP
Okręg nr 10 (Brzezowa, Skalnik): Maria Adamska (62) z Razem dla Gminy Nowy Żmigród i Tadeusz Miśkowicz (62) z SDM.
Okręg nr 11 (Makowiska): Dariusz Bułka (51) z Razem dla Gminy Nowy Żmigród i Beata Tłuściak-Kolasa (49) z Suwerennej Polski.
Okręg nr 12 (Desznica, Jaworze): Adam Harowicz (65) z Razem dla Gminy Nowy Żmigród i Andrzej Żarnowski (51) z SDM.
Okręg nr 13 (Mytarz, Mytarka): Ryszard Bęben (75) z Razem dla Gminy Nowy Żmigród i Andrzej Głodziak (54) z Razem dla Nowego Zmigrodu.
Okręg nr 14 (Kąty): Jan Parylak (65) z Razem dla Gminy Nowy Żmigród; Andrzej Mroczka (50) z SDM i Justyna Źrebiec (29) z PSPP.
Okręg nr 15 (Kąty): Zygmunt Mroczka (55) z Razem dla Kątów; Tadeusz Źrebiec (70) z Razem dla Gminy Nowy Żmigród i Katarzyna Stańko (31) z PSPP.
38 kandydatów, w tym 9 kobiet; najmłodsza kandydatka liczy sobie 29 lat a najstarszy kandydat 75 lat. Posiadaniem programu wyborczego – póki co – nie pochwalił się żaden. I jako ciekawostka: z jeszcze aktualnego składu Rady Gminy zamierza o ponowny wybór ubiegać się aż 13 radnych + radna Maria Homlak, która startuje w wyborach do Rady Powiatu.
Kandydatami na wójta są Grzegorz Bara z komitetu wyborczego Razem dla Gminy Nowy Żmigród i Katrzyna Reichert z PSPP.