• Bądź aktywny w społeczeństwie. Działanie w grupie przynosi wiele korzyści i radości.
 • Masz prawo mieć swoje zdanie i wyrażać je ale uszanuj poglądy innych, oni też mają do tego prawo.
 • Czasem warto zatrzymać się, popatrzeć w dal ...
 • aby żyć pełnią życia.

11 Listopada 2018 r. - 100 lat odzyskania niepodległości

100 lat Niepodległejb_250_250_16777215_00_images_cryptolocker_40.jpg

Jedni jeszcze nie wyszli z szoku spowodowanego wynikiem wyborów a inni już starają się ułożyć jakąś układankę, która pozwoli na spokojne i bezproblemowe rządy w Gminie. Bo po to właśnie startuje się we wszystkich możliwych wyborach, by zdobyć władzę i mieć możliwość realizowania swojego programu. Niewątpliwie największym wygranym w wyborach do Rady Gminy jest KW Wójta Grzegorza Bary, który zdobywając 6 mandatów zwiększył dwukrotnie swój stan posiadania w porównania z wyborami w 2014 roku. PSL ze swoimi 4 mandatami zachował status quo. Pozostałymi 5 mandatami podzieliły się: Rozwój Nowego Żmigrodu; Samorząd dla Mieszkańców; KW Grzegorza Muni; Razem dla Powiatu Jasielskiego i KW Ryszarda Bębna. I teraz dla gminnych polityków pozostaje znaleźć taki układ, który akurat ich ugrupowaniu da władzę. Wbrew pozorom niekoniecznie będzie to "lekkie, łatwe i przyjemne".

Jak zapewne wszyscy doskonale wiedzą, Rada Gminy Nowy Żmigród liczy sobie 15 radnych. Patrząc na tę liczbę przez pryzmat poszczególnych komitetów wyborczych, które wprowadziły do Rady swoich radnych, otrzymujemy następujący rozkład głosów:

KW Wójta Grzegorza Bary - 6 radnych:

- Piotr Kudłaty

- Krzysztof Janusz

- Tadeusz Czajkowski

- Henryk Strzelec

- Maria Homlak

- Wioleta Mucha

PSL - 4 radnych:

- Piotr Suski

- Zenon Książkiewicz

- Andrzej Mroczka

- Tadeusz Źrebiec

Radni "niezależni" - 5 mandatów:

- Mateusz Smyka - Rozwój Nowego Żmigrodu

- Michał Kuznecki - Samorząd dla Mieszkańców

- Grzegorz Munia - KW Grzegorza Muni

- Adam Harowicz - Razem dla Powiatu Jasielskiego

- Ryszard Bęben - KW Ryszarda Bębna.

Jako, że Rada Gminy liczy sobie 15 radnych, więc dla zapewnienia stabilnych rządów potrzebna jest większość minimum 8 radnych! Biorąc pod uwagę, że KW Wójta G. Bary zdobył 6 mandatów dla zapewnienia większości potrzebuje jednego z dwóch rozwiązań: zawarcia koalicji z PSL, co dawałoby stabilną większość 10 głosów lub - w wersji mniej wygodnej - zawarcia koalicji z przynajmniej 2 radnymi spośród tych pięciu radnych "niezależnych". Istnieje jeszcze trzecia opcja, że głównym rozgrywającym zostanie PSL, który zawrze porozumienie z 4 radnymi i zdobędzie władzę w Radzie Gminy. Wbrew pozorom wynikajacym z porównania ilości posiadanych mandatów jest to rozwiązanie równie prawdopodobne, co zdobycie większości przez KW Wójta. Ale o tym nieco później. Oczywiście, dla opinii publicznej, obojętnie jaka koalicja zostanie zawarta, będzie dominował przekaz o działaniach dla dobra mieszkańców, wspólnym dobru jakim jest Gmina, realizowaniu programu wyborczego, itp., ale proza życia i doświadczenie życiowe uczą, że im więcej pięknych i wzniosłych słów tym bardziej przaśna rzeczywistość, bo zawsze przecież chodzi o to, co zwykle, czyli o władzę, której symbolem – tak się jakoś przyjęło - są stanowiska i pieniądze. I teraz przejdźmy do tych ostatnich. Na chwilę obecną, szeregowy radny otrzymuje 600 zł diety miesięcznie za udział w sesjach i posiedzeniach komisji Rady. Są jednak stanowiska w Radzie, gfdzie te pieniądze są nieco lub znacząco wyższe. Poniżej wykaz wraz z akatualnymi stawkami:

- przewodniczący Rady Gminy – 1 300 zł

- zastępca przewodniczącego Rady Gminy – 700 zł (znowelizowany Statut Gminy przewiduje możliwość powołania 2 wiceprzewodniczących Rady);

- przewodniczący Komisji Rewizyjnej – 700 zł;

- przewodniczący Komisji Budżetu, Finansów, Planowania i Regulaminowej – 700 zł;

- przewodniczący Komisji Przestrzegania Prawa, Zdrowia i Opieki Społecznej, Oświaty i Młodzieży – 700 zł;

- przewodniczący Komisji Rolnictwa, Leśnictwa, Ochrony Środowiska, Inicjatyw Gospodarczych i Gospodarki Komunalnej – 700 zł;

- przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji – 700 zł (wprowadzona na podstawie znowelizowanych przepisów prawa).

Jak łatwo policzyć, do "zagospodarowania" jest 8 stanowisk - dokładnie tyle, ile wynosi większość w Radzie Gminy! W teorii zatem, KW Wójta może zaproponować 2 radnym z innych komitetów objęcie stanowisk przewodniczących komisji lub wiceprzewodniczących Rady i będzie miał większość, a wszyscy jego członkowie będą pełnić funkcje w Radzie zwiazane z nieco wyższymi dietami i awansem w hierarchii samorządowej władzy. Paradoksalnie – taki sam schemat - może zastosować PSL, który może zaproponować identyczny układ 4 radnym "niezależnym", proponując im dokładnie to samo. W tym układzie władzy, czyli koalicja PSL + 4 radni "niezależni" widzimy jednak pewien problem natury, że tak określimy, personalnej. Otóż, po 4 latach nieobecności do Rady ponownie został wybrany Zenon Książkiewicz, który był radnym i przewodniczącym Rady w latach 2010-2014. Przewodniczącym Rady zaś w ostatniej kadencji był członek PSL-u Piotr Suski. W hierarchii partyjnej wyższą pozycję zajmuje zaś Z. Książkiewicz, który jest Prezesem Zarządu Gminnego PSL. Jako, że przewodniczący Rady Gminy może być tylko jeden, to któryś z dżentemenów musiałby zrezygnować ze swoich ambicji na rzecz drugiego. W dodatku, bądźmy szczerzy, łatwiej znaleźć do koalicji 2 radnych "niezależnych" niż 4. Ale, jak to mawiają, przezwyciężanie przeciwności jest tym, co odróżnia mężczyznę od chłopca.

Wyniki wyborów (sensacyjna porażka Teresy Laskowskie w Łysej Górze) i zmiany w Statucie Gminy, powodują jednak, że równie prawdopodobna jest sytuacja, w której zwycięskie ugrupowanie znajdzie się w opozycji, jak też sytuacja, w której w opozycji znajdzie się PSL. Należy jednak sądzić, że przysłowiowym języczkiem u wagi, który będzie decydował o koalicji jest stanowisko przewodniczącego Rady Gminy. I nie chodzi nawet o wyższe pieniądze, które też rzecz jasna nie są do pogardzenia, ale też znaczące – w porównaniu do mijającej kadencji – zwiększenie kompetencji przewodniczącego Rady. Otóż zgodnie ze zmienionymi przepisami, przewodniczący Rady będzie miał możliwość wykonywania wobec pracowników Urzędu Gminy, wykonujących zadania organizacyjne, prawne oraz inne zadania związane z funkcjonowaniem Rady Gminy, komisji i radnych, uprawnień zwierzchnika służbowego! W poprzedniej kadencji, Przewodniczacemu Rady podlegał tylko pracownik wykonujący zadania organizacyjne związane z obsługa radnych, a w chwili obecnej ta liczba pracowników będzie odpowiednio większa, co zapewne będzie wymagało zmian organizacyjnych w pracy Urzedu Gminy, a w ostateczności zatrudnienia nowych pracowników do biura Rady Gminy. W sytuacji, gdy przewodniczący Rady i Wójt będą pochodzić z dwóch przeciwnych obozów politycznych będzie to powodowało swoisty dualizm zwierzchności wobec tych pracowników. I zapewne będzie polem konfliktów, dlatego sensowniejszym rozwiązaniem wydaje się być sytuacja, w której zarówno Wójt, jak i przewodniczący Rady pochodzą z tego samego obozu politycznego, startowali do Rady z określonym programem i w celu realizacji tego programu. Zdaję sobie oczywiście sprawę z tego, że dyskusja o kwestiach programowych w przypadku naszej Gminy to trochę dyskusja z gatutunku nierealnych, bo np. programu PSL-u dla Gminy to chyba nikt nie widział, ale uważam, ze należy o tym wspomnieć. Przewodniczący Rady nie tylko ma możliwość blisko półrocznego "trzymania w gminnej zamrażarce" obywatelskiego projektu uchwały, ale też w podobny sposób może traktować projekty uchwał opozycyjnych radnych. Dlatego, korzystając ze znowelizowanych przepisów, radni powinni zakładać kluby radnych (minimum 3 radnych), bo wówczas ich projekty uchwał muszą trafić pod obrady Rady, jeżeli taki projekt zostanie zgłoszony minimum 7 dni przed dniem rozpoczecia sesji. Jak zatem widać, czeka nas niewątpliwie kilka ciekawych rozwiązań o których będziemy się starać informować na bieżąco.

 

 

 

Dodaj komentarz

Pamiętaj o najważniejszej zasadzie Regulaminu forum i komentarzy: (...) nie obrażaj nikogo ani nie groź nikomu – naruszasz w ten sposób dobra osobiste osób trzecich (...)
Publikując swój komentarz wyrażasz zgodę na przestrzeganie zasad Regulaminu.
Pełna treść Regulaminu forum i komentarzy znajduje się tutaj.


Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

Janio
+24 # Janio 2018-10-24 22:38
To kto będzie rzadzila Rada gminy?PSL?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Zaria
-17 # Zaria 2018-10-25 07:59
Ciekawa analiza ale raczej będzi rządził KW Wójta. Dookoptują sobie z 2 radnych niezależnych np. M. Smykę i G. Munię i będą rządzić w spokoju.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Piotrek
-9 # Piotrek 2018-10-25 09:33
Bardzo fajnie Pan to napisał. Liczę na to, że jeśli dalej - tak przejrzyście będzie Pan prezentował kulisy działania Rady Gminy, to ludzie nabiorą większej świadomości na temat tego "jakie były powody, że jeden był za, a drygi przeciw". Niestety rzadko to wynika z własnych przekonań, poglądów i przemyśleń.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
kermit
-9 # kermit 2018-10-25 10:40
Sądzę, że nie najgorszym rozwiązaniem byłoby przyjęcie zasady, że opozycja zawsze otrzymuje stanowisko przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Bo to trochę niepoważna sytuacja, gdy "obóz władzy" sam siebie kontroluje.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Piotrek
-11 # Piotrek 2018-10-25 10:48
Cytuję kermit:
Sądzę, że nie najgorszym rozwiązaniem byłoby przyjęcie zasady, że opozycja zawsze otrzymuje stanowisko przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Bo to trochę niepoważna sytuacja, gdy "obóz władzy" sam siebie kontroluje.


Pan jest fantasta. Jeśli Pan myśli, że wójt Bara pozwoli jakąś komisję przejąć tzw. opozycji, to się Pan myli. Wszystko będzie pod kontrolą, bo tak się robi samorząd.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
kermit
-20 # kermit 2018-10-25 14:35
Miałem na myśli Komisję Rewizyjną, bo sądzę, że pozostałe komisje obsadzą ci, którzy będą rządzić.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Lusia
+34 # Lusia 2018-10-25 16:35
Jak przeczytałam ten artykuł, to jestem w szoku.

Ja myślałam, że na poziomie gminy to o wyborze przewodniczących decydują kompetencje, wykształcenie,kultura osobista, itp.

Ale jeśli ma tak być, że przeciągając się nawzajem kupczy się stołkami - to nie ma dla mnie aprobaty dla takiego wójta i takich radnych.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
kermit
-17 # kermit 2018-10-26 08:50
Na tym polega polityka:)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
janiO
+12 # janiO 2018-10-25 17:43
Dla mnie sprawa jest oczywista
KWW Wójta 6 +PSL 4 = 10
Przewodniczący od KWW Wójta , Vice od PSL-u
trzy komisje od KWW Wójta , jedna od PSL-u
to wszystko = 5 lat spokoju
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
-12 # redaktor 2018-10-25 20:20
W tej kadencji Rada będzie powoływać 5 komisji, więc będziesz musiał to wszystko jeszcze raz ułożyć :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
kermit
-12 # kermit 2018-10-26 08:49
Cytuję janiO:
Dla mnie sprawa jest oczywista
KWW Wójta 6 +PSL 4 = 10
Przewodniczący od KWW Wójta , Vice od PSL-u
trzy komisje od KWW Wójta , jedna od PSL-u
to wszystko = 5 lat spokoju


W poprzedniej kadencji PSL jakoś nie był zbyt skłonny do podzielenia się władzą w Radzie Gminy z ugrupowaniem G. Bary (Nasza Gmina Nasz Wspólny Dom), które mając 3 radnych dostało tylko stanowisko zastępcy przewodniczącego Komisji Przestrzegania Prawa. Resztę zaś stanowisk podzieliło między sobą PSL i komitet K. Augustyna "Rozsądek - Uczciwość - Rozwój".
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
ktoś
+10 # ktoś 2018-10-26 19:16
Bzdura
PSL. w poprzedniej kadencji miał tylko Przewodniczącego Rady i Przewodniczącego jednej Komisji. I piastowali te funkcje najbardziej doświadczeni Radni.

Karty rozgrywał wtedy jeszcze Pan Augustyn.

Resztę przejęli przedstawiciele jego Komitetu. Teraz wystartowali od obecnego Wójta i dalej chcą być przy korycie !!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
-12 # redaktor 2018-10-26 20:27
Cóż... W poprzedniej kadencji PSL dogadał się z komitetem K. Augustyna i dostał to, co chciał. Teraz może być trudniej. I może nie dostać nic!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Piotrek
-9 # Piotrek 2018-10-26 09:59
Zapominacie o radnych, których w kieszeni trzyma dr Pers...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Kert
-8 # Kert 2018-10-26 11:31
To najwyżej 2. Tych z Nienaszowa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Zbych
-23 # Zbych 2018-10-26 19:44
No to tyle ilu brakuje wójtowi :) PiS wyda polecenie i gotowe. Większość będzie!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
?
-10 # ? 2018-10-26 20:48
Jarosław Kaczyński w Mielcu: "Pieniądze dla miasta są w worze marszałka, jeśli wygra kandydat PiS"

Wybory samorządowe 2018. Jarosław Kaczyński był gościem konwencji wyborczej Fryderyka Kapinosa, kandydata PiS na prezydenta Mielca. - Pieniędzy dla Mielca może być jeszcze więcej. Nie tylko w rządzie, ale też w worze marszałka. Bo władza to jest miecz i wór. Miecz jest w Warszawie, ale wór jest także tu, w urzędzie marszałkowskim na Podkarpaciu - mówił prezes PiS.

JA SIĘ PYTAM, CZY TAK MA WYGLĄDAĆ DEMOKRACJA?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
-15 # redaktor 2018-10-26 21:32
Jeżeli coś cię w tych słowach zbulwersowało, to oznacza tylko, że jeszcze musisz się bardzo duuuużo uczyć :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Alicja2
+11 # Alicja2 2018-10-28 12:33
Panie redaktorze
Czy Pan wie, że to co opowiada ten człowiek J.K. to jest normalny szantaż !!!!
W normalnym i demokratycznym Kraju taki człowiek od razu poszedłby pod sąd.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
-14 # redaktor 2018-10-28 13:33
Sadzę, że niepotrzebnie używasz słów, których znaczenia nie rozumiesz. Jarosław Kaczyński jest liderem partii politycznej, który nie pełni żadnej funkcji w administracji rządowej bądź samorządowej, więc jego słowa są słowami polityka. Polska jest normalnym, demokratycznym państwem, czego najlepszym przykładem jest to, że możesz sobie pisać, iż lider PiS powinien stanąć przed sądem i nikt cię jutro nie wezwie na przesłuchanie w tej sprawie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
?
-23 # ? 2018-10-27 23:31
Kolejny festiwal obietnic
Wybory 2018. Jarosław Kaczyński obiecuje przed drugą turą w Sanoku: PGE przejmie Autosan i będzie produkować autobusy elektryczne.
W sobotę J. K., prezes PiS, przyjechał do Sanoka, by namawiać tam wyborców do głosowania na Tadeusza Pióro. Ale też ogłosił ważną dla mieszkańców nowinę: - Zaawansowana jest sprawa przejęcia Autosanu przez PGE po to, by rozpocząć tam supernowoczesną produkcję autobusów elektrycznych - mówił w Sanoku K.
Dodał jeszcze, że trochę to potrwa - według mnie jakiś rok do kolejnych wyborów, a potem figa z makiem.
jeśli ci się to nie podoba daj minusa
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
!!!
+12 # !!! 2018-10-27 23:34
Ciekawe ile wzrosną ceny prądu?
Przecież ktoś musi za to zapłacić?
No oczywiście my wszyscy!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Alicja
-13 # Alicja 2018-10-27 23:49
A było to kiedyś spokojne forum, które zajmowało się tylko sprawami naszej Gminy...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Alicja2
+10 # Alicja2 2018-10-28 12:29
Czy Ty uważasz, że to ile zapłacimy za prąd, to ile zapłacimy za gaz, za śmieci, itp -2ny2a nie dotyczy mieszkańców naszej gminy?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
administrator
-14 # administrator 2018-10-28 12:39
Wiesz co, tak się zastanawiam czy nie utworzyć na stronie kącik dla sfrustrowanych i tam przenosić tego typu komentarze.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Piotr
-7 # Piotr 2018-10-28 12:37
Ja bym się cieszył. Ciekawe ilu ludzi znajdzie tam pracę ale oczywiście bez Ciebie, nikogo z Twojej rodziny bo przecież to byłby wstyd tam pracować.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Nie lubię pisu
-8 # Nie lubię pisu 2018-10-26 19:22
Jeśli prawdą jest, że przewodniczącym Rady ma zostać Pan Strzelec z pis-u, to będzie to najstarszy wiekiem przewodniczący w chwili objęcia tej funkcji.
Tak oto w gminie nadchodzi młodość !!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
-7 # redaktor 2018-10-26 20:12
Wiesz... To kogo lubisz a kogo nie lubisz to twoja sprawa, ale liderami Porozumienia Samorządowego Ponad Podziałami, z którego w 2014 roku startował Henryk Strzelec, byli i są tacy panowie jak Adam Kozak czy Janusz Przetacznik kojarzeni z SLD czy Stowarzyszeniem Ordynacka, a nie z PiS-em. A tak przy okazji: dlaczego Gminą ma rządzić "młodość"?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
PAPA
+4 # PAPA 2018-10-26 20:54
Z kogo Pan Redaktor chce zrobić sobie jaja pisząc takie brednie - chyba z siebie.
Czyli jeszcze lepiej komuna + pis.
Taki jeden Pan chyba już jest posłem - i chyba z Krosna
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
-13 # redaktor 2018-10-26 21:19
Różnica między nami jest taka, że ja wiem, co piszę, a ty piszesz... Aż dziw bierze, że PKW też się ze mną zgadza. Poniżej link - spróbuj sobie poszukać (dla ułatwienia okręg nr 9 w wyborach do Rady Gminy...

https://samorzad2014.pkw.gov.pl/359_Rady_gmin/0/180507
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
John
-3 # John 2018-10-27 18:24
funkcje rozdzielone:
przewodniczący: Czajkowski lub Strzelec, raczej ten drugi, bo ten pierwszy jeździ do usa
p. komisji rew. Smyka
p. komisji budżetu - nie wiem
p. komisji rolnictwa - Homlak
p. komisji p. prawa - Kudłaty
p. komisji skarg i wniosków Janusz lub Czajkowski
to są moje może idiotyczne przeczucia
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
kermit
-1 # kermit 2018-10-29 08:02
Jakby na to nie popatrzeć to brakuje w dalszym ciągu przewodniczącego bardzo ważnej Komisji Budżetowej. A wczoraj słyszałem, że bardzo aktywnie działa P. Suski, któremu marzy się ponowne bycie przewodniczącym Rady. Jedyne co w każdym razie jest pewne to to, że pierwszą sesję otworzy radny Ryszard Bęben :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Zaria
0 # Zaria 2018-10-29 10:14
A kiedy będzie ta pierwsza sesja?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
0 # redaktor 2018-10-29 11:49
Jak wynika z pisma PKW do komisarzy wyborczych, pierwsza sesja zostanie zwołana między 19 a 23 listopada. Na tej pierwszej sesji radni i wójt złożą ślubowanie i formalnie obejmą swoje obowiązki. Pozostało zatem jeszcze trzy tygodnie na stworzenie koalicji, która przejmie władzę w Gminie. Bo, na wszelki wypadek przypomnę, Wójt jest organem wykonawczym.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Piotr
-3 # Piotr 2018-10-29 10:20
Ja bym się cieszył jakby Pan Ryszard Bęben został przewodniczącym Rady.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
+9 # redaktor 2018-10-29 11:52
Rozwiązanie z kategorii mission impossible :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Zaria
-1 # Zaria 2018-11-02 14:32
Jak sie w ogóle wybiera przewodniczącego Rady? W głosowaniu tajnym czy jawnym?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
-1 # redaktor 2018-11-02 20:58
W głosowaniu tajnym. I jeszcze pozostaje do rozstrzygnięcia kwestia, czy kandydat na przewodniczącego Rady może brać udział w takim głosowaniu. Radziłbym też zwrócić uwagę na liczebność poszczególnych komisji, bo Statut Gminy nie określa ich liczebności a rządzące ugrupowanie będzie chciało sobie zapewnić przewagę głosów w każdej z nich. Jako, że - zgodnie ze Statutem - radny może być członkiem tylko 2 komisji, to zapewne komisje będą tylko 5-osobowe...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Zaria
-1 # Zaria 2018-10-31 09:22
Czy są jakieś nowe wieści z frontu walki o władzę?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
0 # redaktor 2018-11-01 17:58
Drzewa na cmentarzach szumią, że kandydatem na przewodniczącego Komisji Budżetowej będzie radny Tadeusz Źrebiec z PSL. Czyżby oznaczało to podział w gminnym PSL-u?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
kermit
+2 # kermit 2018-11-02 13:46
Sam się zglosił czy został zgłoszony przez PSL?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
0 # redaktor 2018-11-02 20:44
Wieść gminna niesie, że sam. I nie był jedynym, który władzy zaoferował swoje usługi. Bo władza przyciąga niczym płomień świecy ćmy :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Grzegorz Kępski
+5 # Grzegorz Kępski 2018-11-03 21:44
Ważne rozważania, które pozwoliłyby Panu Wójtowi podejmować ważne decyzje zwłaszcza personalne. Zmiana w poprzedniej kadencji zmienili mieszkańcy wójta, ale twarze wokół niego to otoczenie poprzednich wladz. Panie Wójcie proszę patrzeć ale co ważne, także widzieć.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
kermit
+4 # kermit 2018-11-05 11:28
Obawiam się, że druga kadencja to będzie kultywowanie tego, co było. Bo po co zmieniać coś co było dobre i dało wygraną w I turze?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
43377634_s_200.jpg

To inaczej powinno być

Jedna z tzw. prawd objawionych głosi, że każdy człowiek, niezależnie od tego ile zarabia, chciałby zarabiać więcej. Zaak....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_beskid.jpg

Śladem nieistniejących wsi i legend

  Piękna, słoneczna pogoda towarzyszyła uczestnikom wycieczki, która w sobotę 23 marca wyruszyła na trasę....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_absurd.jpg

Nasza mała kraina absurdu

  Działalność żmigrodzkiego GOK-u od lat budzi mniejsze czy większe kontrowersje. I to kontrowersje ze wszech mi....

Czytaj więcej:
bukowina.png

Szukam, szukania mi trzeba…

Wypełniona do ostatniego miejsca sala GOK w Nowym Żmigrodzie owacją na stojąco podsumowała występ zespołu Wolna Grupa ....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_kobieta.png

Matriarchat w wersji bardzo light

Według danych GUS z 31 grudnia 2017 roku, kobiety stanowią nieznaczną większość (50,2%) mieszkańców gminy Nowy ....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_DSC03000.jpg

Żmigrodzki Klub Górski proponuje…

  18 października 2018 roku w Nowym Żmigrodzie został powołany Żmigrodzki Klub Górski, którego cel....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_sotys.png

Przed wyborami sołtysów

  W lutym 2015 roku Rada Gminy przyjęła Statuty Sołectw. Zgodnie z tym dokumentem, wybory sołtysów przeprow....

Czytaj więcej:
phoca_thumb.jpg

Koszty i zyski

  Otwarcie w 2018 roku – po ponad 9 latach budowy – Hali Sportowej w Nowym Żmigrodzie niemalże od ra....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_interpelacja.jpg

Kategoria: niedopowiedzenia…

    24 stycznia br. portal jaslo4u.pl poinformował, iż radny powiatowy Grzegorz Pers złożył na ręce Staros....

Czytaj więcej:

Najnowsze komentarze

 • Między powołaniem a wyborem
  • redaktor redaktor 17.04.2019 20:30
   Powołanie sołtysów bez głosowania; możliwość głosowania przez ludzi, którzy ...

   Czytaj więcej...

    
  • redaktor redaktor 17.04.2019 20:22
   Z całym szacunkiem ale publikowane przez nas teksty wymagają "nieco" więcej pracy ...

   Czytaj więcej...

    
  • kermit kermit 16.04.2019 14:23
   Statuty sołectw mówią, że "prawo wybierania ma każdy mieszkaniec sołectwa, ktory ...

   Czytaj więcej...

    
  • Kasiek Kasiek 16.04.2019 14:03
   Przecież sytuacja, gdy ktoś nie mieszka w miejscowości od lat a tylko przyjeżdża ...

   Czytaj więcej...

 • To inaczej powinno być
  • redaktor redaktor 17.04.2019 20:25
   Strajk zorganizowany przez ZNP i FZZ stracił jakikolwiek sens w momencie w którym ...

   Czytaj więcej...