• Bądź aktywny w społeczeństwie. Działanie w grupie przynosi wiele korzyści i radości.
  • Masz prawo mieć swoje zdanie i wyrażać je ale uszanuj poglądy innych, oni też mają do tego prawo.
  • Czasem warto zatrzymać się, popatrzeć w dal ...
  • aby żyć pełnią życia.


b_250_250_16777215_00_images_obraz.jpgW ostatnim czasie bardzo zainteresowała mnie własność gruntów. W całej Polsce funkcjonują elektroniczne księgi wieczyste, co bardzo ułatwia obrót nieruchomościami różnego rodzaju. Jednakże jak Polska długa i szeroka patrząc w Geoportalu jest „posiekana” na małe geodezyjne kawałeczki. Oczywiście w dużej mierze jest to podyktowane tym, że z dziada i ojca grunty były dzielone tak, aby wszystkim dzieciom zapewnić własne miejsce do życia. A życie pisze swoje scenariusze, wobec tego dziedziczone grunty zmieniają właścicieli. Regulacji i założeniu pewnych obostrzeń w tym zakresie podjął się rząd, wprowadzając zmiany w „Ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego” (2017). Zapisy ustawy precyzują zasady nabycia gruntu pow. 3000 m2 przez nie rolnika. Wiele artykułów powstało z komentarzami do ustawy, jednakże komentarz ustawy nie jest moim zamiarem.

 

Oczywiście zakup gruntów rolnych przez nie rolników nadal jest możliwy, czego sama jestem przykładem. Jednak w obliczu strachu przed machiną urzędniczą nadal następuje podział gruntów, tak aby spełniony był warunek obrotu gruntem nie większym niż 3000 m2

Dlatego też powrócę do tego dziedziczenia i ksiąg wieczystych. To, że otrzymał ktoś w spadku bądź darowiźnie grunty, należy ujawnić w księgach wieczystych. Dopiero wówczas można rzec, że jest się „pełnym” właścicielem.

A co jeżeli się tego nie uczyniło w przeszłości i współwłaściciel zszedł w tzw. międzyczasie? Otóż część odziedziczonych gruntów stanowi jego masę spadkową. Niestety te kwestie w wielu przypadkach musi rozstrzygnąć sąd. Nie można się tego obawiać, gdyż tymi nie „załatwionymi” sprawami obdarowuje się swoich spadkobierców. Im dłużej się czeka z ujawnieniem własności w księgach, tym pojawia się większa ilość potencjalnych spadkobierców i sprawa się komplikuje.

Póki jest dobrze, to jest dobrze, użytkowane są grunty bez większej zwady. Jednak, jeżeli pojawi się chęć sprzedaży posiadanych gruntów, niestety staje się to nie możliwe bez uporządkowania zapisów w księgach.

I tutaj przejdźmy do gminy Nowy Żmigród. Otóż w gminie nadal są zamieszkałe posesje bez dostępu do drogi publicznej! Plany zagospodarowania są wykonane dla całej gminy. Jednak nie wszystkie ciągi komunikacyjne uwzględnione na mapach są własnością UG. Co powoduje, że wójt nie może drogi wyrównać, utwardzić, pozyskać na jej wykonanie dofinansowania itd. Ze strony wójta najbardziej pozytywnym rozwiązaniem byłoby otrzymanie działek, które są w planach oznaczone jako drogi w formie darowizny. Pewnie koszty notarialne i geodezyjne z tym związane mogłyby stanowić wkład UG w nabywany grunt. Za grunty oznaczone jako DROGI nie odprowadza się podatku od nieruchomości. Obecnie sytuacja wygląda tak, że grunty oznaczone jako DROGI są tylko na mapie, a drogami w rzeczywistości nie są. Mało tego niektórzy mieszkańcy muszą przemieszczać się czyimiś gruntami za ich przyzwoleniem lub też wręcz przy wyraźnym zakazie. Niejednokrotnie wiąże się to z interwencją Policji i między sąsiedzkimi niesnaskami. A wystarczyłoby, aby uregulować to raz na zawsze przekazując tę kwestię włodarzom.

Jest jeszcze jedno rozwiązanie, gdzie UG może przejąć grunty tzw. spec ustawą, czyli ZRID-em. Jest to przejęcie gruntów w celu inwestycji pożytku publicznego, ale jest to pewnego rodzaju siłowe rozwiązanie. Lepiej zawsze zawrzeć porozumienie, które będzie satysfakcjonowało obydwie strony, a nie narzucało jednostronnie pewne rozwiązania.

Dostrzegając trudność kwestii związanych z dziedziczeniem notariusze w całym kraju organizują Dzień Otwarty Notariatu 2018, który w zeszłym roku miał już swoją 9 edycję. Niestety Podkarpacie jest na mapie miejsc z bezpłatnymi dyżurami notariuszy czarną plamą. Miejmy nadzieję, że jubileuszowa 10 edycja będzie miała swoje wydanie także i tutaj.

AP

Dodaj komentarz

Pamiętaj o najważniejszej zasadzie Regulaminu forum i komentarzy: (...) nie obrażaj nikogo ani nie groź nikomu – naruszasz w ten sposób dobra osobiste osób trzecich (...)
Publikując swój komentarz wyrażasz zgodę na przestrzeganie zasad Regulaminu.
Pełna treść Regulaminu forum i komentarzy znajduje się tutaj.


Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze  

Nienaszów
+9 # Nienaszów 2019-05-08 23:16
To sprawa, która dotyczy naszej wsi!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Kasiek
+9 # Kasiek 2019-05-09 08:55
http://bip.nowyzmigrod.pl/?bip=2&cid=326&id=2385

To o to chodzi?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
kermit
+6 # kermit 2019-05-09 09:42
Chyba o to ale jak widać z odpowiedzi Wójta: sprawa została pozostawienia bez rozpoznania. Ciekawe, ile w gminie jest takich gospodarstw, których właściciele nie mają dostępu do drogi publicznej?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
AP
+10 # AP 2019-05-09 10:10
Chodzi dokładnie o Nienaszów. W petycji wójt dopatrzył się niezgodności formalnych, co jest właściwe. Nie zmienia to jednak faktu, że dostępu do drogi publicznej na Kaczmarskim nie ma.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
+5 # redaktor 2019-05-12 17:39
Trawestując wypowiedź pewnego ministra finansów: drogi nie ma i nie będzie...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Piotr_
+7 # Piotr_ 2019-05-12 17:43
Temat braku dostępu do drogi publicznej poruszony był w czasie zebrania wiejskiego w dn. 10.05.2019 w Nienaszowie. Może ktoś potrafi wyjaśnić dlaczego wójt upiera się na drogę od Nienaszowa, co kosztowo może być droższe niż prostsze rozwiązanie jakim powinna być droga np. od Sadek? Jeszcze niezrozumiałym dla mnie jest zdjęcie tego zadania z budżetu (wg zapytań mieszkańców z zebrania). Może ktoś dysponuje szerszą wiedzą?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Tadek
+4 # Tadek 2019-05-12 22:00
Przecież możecie o to Pana Wójta zapytać!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
Kasiek
+7 # Kasiek 2019-05-13 11:05
Panie redaktorze! Do dzieła!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
redaktor
+4 # redaktor 2019-05-16 20:51
Zgodnie z sugestiami naszych Czytelników, zwróciliśmy się do Urzędu Gminy o informacje w tej sprawie. Po otrzymaniu odpowiedzi, niezwłocznie ją opublikujemy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
b_250_250_16777215_00_images_konstytucja-3-maja-1791-r-b-iext43257439.jpg

Mit Konstytucji 3 maja

  Historia kocha mity, a raczej my uwielbiamy je tworzyć patrząc na nasze dzieje. W polskiej historii jednym z t....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_123rf_pilka-pieniadze.jpg

Po zielonej trawie piłka goni…

Samorządy na kluby piłkarskie wydają rocznie prawie 342,6 milionów złotych. Najwięcej otrzymują kluby na Śląsku (....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_yczenia_12.jpg

Wesołych świąt dla wszystkich Czytelników!

            życzy Obserwator Żmigrodzki....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_sotys.jpg

Między powołaniem a wyborem

Urząd sołtysa ma bogatą tradycję w historii Polski. Pierwsze wzmianki o sołtysie, który stał na czele wsi lokowan....

Czytaj więcej:
43377634_s_200.jpg

To inaczej powinno być

Jedna z tzw. prawd objawionych głosi, że każdy człowiek, niezależnie od tego ile zarabia, chciałby zarabiać więcej. Zaak....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_beskid.jpg

Śladem nieistniejących wsi i legend

  Piękna, słoneczna pogoda towarzyszyła uczestnikom wycieczki, która w sobotę 23 marca wyruszyła na trasę....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_absurd.jpg

Nasza mała kraina absurdu

  Działalność żmigrodzkiego GOK-u od lat budzi mniejsze czy większe kontrowersje. I to kontrowersje ze wszech mi....

Czytaj więcej:
bukowina.png

Szukam, szukania mi trzeba…

Wypełniona do ostatniego miejsca sala GOK w Nowym Żmigrodzie owacją na stojąco podsumowała występ zespołu Wolna Grupa ....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_kobieta.png

Matriarchat w wersji bardzo light

Według danych GUS z 31 grudnia 2017 roku, kobiety stanowią nieznaczną większość (50,2%) mieszkańców gminy Nowy ....

Czytaj więcej:

Najnowsze komentarze