• Bądź aktywny w społeczeństwie. Działanie w grupie przynosi wiele korzyści i radości.
 • Masz prawo mieć swoje zdanie i wyrażać je ale uszanuj poglądy innych, oni też mają do tego prawo.
 • Czasem warto zatrzymać się, popatrzeć w dal ...
 • aby żyć pełnią życia.

11 Listopada 2018 r. - 100 lat odzyskania niepodległości

100 lat NiepodległejSport

Koszty i zyski

Czytaj więcej: Koszty i zyski

 

Czytaj więcej: Koszty i zyski

Otwarcie w 2018 roku – po ponad 9 latach budowy – Hali Sportowej w Nowym Żmigrodzie niemalże od razu wywołało masę pytań o koszt funkcjonowania tego obiektu. Pojawiały się informacje o wręcz „setkach tysięcy złotych”…

Pytany o to przez nasz portal, Wójt Gminy G. Bara w piśmie z 2 listopada 2018 roku informował, iż: „Przewidywane roczne koszty utrzymania hali sportowej w Nowym Żmigrodzie będą wynosić ok. 100 tys. zł i pokrywane będą przez zarządcę tj. Szkołę Podstawową im. bł. ks. Władysława Findysza w Nowym Żmigrodzie.”. Po roku funkcjonowania Hali możemy przedstawić faktyczne koszty. Jak wynika z pisma, które otrzymaliśmy całkowity koszt utrzymania Hali Sportowej w 2018 roku wynosił 127 243,39 zł. Czy to dużo czy mało? Wiadomą od początku rzeczą było, że eksploatacja obiektu będzie generowała za sobą określone koszty, które będzie ponosił zarządca, czyli w tym przypadku Szkoła Podstawowa. Oczywiście, koszty byłyby zapewne mniejsze, gdyby obiekt był czynny np. tylko do 18-tej a nie do 22-ej. Czy to jednak o to powinno chodzić? Przecież Hala została wybudowana po to, by z niej korzystać i powodem do dumy powinno być, że jest tylu chętnych, którzy chcą z niej korzystać. Zwłaszcza, że w ogromnej większości były to dzieci i młodzież, która do 1 lutego 2019 roku mogła z obiektu korzystać bezpłatne. To się jednak zmienia, gdyż zgodnie z Zarządzeniem nr 2 Dyrektora Szkoły zostały wprowadzone opłaty. I tak: 

- wynajem Hali Sportowej do celów treningowych, szkoleniowych dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych z terenu gminy Nowy Żmigród - 60 zł/godz.

- wynajem Hali Sportowej do celów treningowych, szkoleniowych dla osob indywidualnych i grup zorganizowanych spoza terenu gminy Nowy Żmigród - 90 zł/godz.

- wynajem Hali Sportowej na potrzeby organizacji zawodów, turniejów, itp. - 400 zł za jeden dzień

W praktyce takie stawki z pewnościa będą oznaczać jedno: wiele wolnych terminów! Bo teraz już nie wystarczy namówić paru znajomych, by chcieli wybrać się pograć w piłkę nożną czy siatkówkę. Teraz jeszcze trzeba będzie znaleźć takich, którzy za to będą chcieli zapłacić. Naprawdę mam wątpliwości... Naprawdę mam wątpliwości, czy jakiś lokalny klub sportowy będzie stać na wydanie prawie tysiąca złotych, na osiem 2-godzinnych treningów miesięcznie. Podobnie jak mam wątpliwości, czy na to samo będzie stać rodziców dzieci z Gminnej Akademii Piłkarskiej, gdzie treningi młodzików już przeniesiono do Nienaszowa...  

I jak zawsze i jak wszędzie: dostęp dzieci i młodzieży do sportu zależy od jednej rzeczy: zasobności portfela rodziców! Bo wbrew obietnicom, wielkim i za serce chwytającym słowom, wszystko i wszędzie sprowadza się do jednego: chcesz trenować to płać!  

 

 

Czytaj więcej: Koszty i zyski

 

"Wisłoka" Nowy Żmigród - reaktywacja

Czytaj więcej:

 

Czytaj więcej: Po rocznej nieobecności na piłkarskiej mapie Gminy została podjęta próba reaktywacji drużyny seniorów "Wisłoki" Nowy Żmigród. Mamy nadzieję, że próba będzie udana i już od jesieni mecze "Wisłoki" będą - tak jak przed laty - stanowić nieodłączny element spędzania niedzielnego popołudnia. Są bowiem drużyny, których oglądanie stanowi ważny element naszej, jak to nazwać?, tożsamości kulturowej a mecze z ich udziałem stanowią dla wielu ludzi nieodłączny element wspomnień z czasów młodości :) Każdy z lokalnych kibiców pamiętających czasy, gdy na meczu "Wisłoki" wypadało być niezależnie od tego, komu się kibicowało, zapewne pamięta takie nazwiska jak: Piotr Zapałowicz, Kazimierz Fijałkiewicz, Antoni Hućko, Wojciech Suski, Mieczysław Palider, Janusz Woźniak, Grzegorz Bara, Jerzy Dębiec, Stanisław Wójtowicz, Jerzy Nieznajomski czy Krzysztof Potera. Oczywiście, każdy, kto pamięta mecze "Wisłoki" tych nazwisk mógłby wymienić jeszcze wiele, bo każdy miał swoich ulubionych piłkarzy. I uważam, że bardzo dobrze się stało, że po okresie "piłkarskiej smuty", gdy "Wisłoki" z różnych przyczyn nie było na piłkarskiej mapie, znowu znaleźli się zapaleńcy, którzy ten Klub chcą reaktywować. Oczywiście, będziemy trzymać kciuki za powodzenie projektu. I zachęcamy zarówno młodzież, jak i tych nieco starszych do zaangażowania. Bo Klub to nie tylko zawodnicy, ale też działacze i kibice.  

 

 

 

 

 

 

OSA 2018

Czytaj więcej: OSA 2018

Ministerstwo Sportu 6 czerwca 2018 roku poinformowało o rozstrzygnięciu „Programu rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym - Otwarte Strefy Aktywności EDYCJA 2018”. Wśród 792 podmiotów (gmin, stowarzyszeń, spółdzielni mieszkaniowych, domów zakonnych, fundacji czy lokalnych grup działania), które otrzymały dofinansowanie znalazła się gmina Nowy Żmigród, która na budowę 4 obiektów (1 w wariancie rozszerzonym i 3 w wariancie podstawowym) otrzymała 174 900 zł. 13 czerwca w Biuletynie Informacji Publicznej zostało zamieszczone ogłoszenie nr 571674-N-2018, dotyczące budowy OSA w Nienaszowie, Łężynach, Nowym Żmigrodzie i Nienaszowie Sośninach.

Z Nowego Żmigrodu do PlusLigi

Czytaj więcej: Z Nowego Żmigrodu do PlusLigi

Historia siatkówki w Polsce zaczęła się w 1919 roku, gdy w Warszawie rozegrano pierwszy pokazowy mecz. Przez lata rozwoju tej dyscypliny sportowej Polska odnosiła w niej spore sukcesy: złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku słynnej drużyny Huberta Wagnera (słynna "podwójna krótka") czy złote medale Mistrzostw Świata w 1974 roku w Meksyku i w 2014 roku w Polsce a takie nazwiska jak Bartosz Kurek, Michał Winiarski czy Krzysztof Ignaczak znane są zapewne każdemu, kto o siatkówce wie tylko tyle, że w meczu trzeba wygrać 3 sety. Nieco mniejsze sukcesy odnosiła siatkarska reprezentacja kobiet, ale z kolei te mecze cieszą oko każdego męskiego kibica, bo polskie siatkarki naprawdę imponują urodą :) Cieszymy się mogąc poinformować, że we wtorek 15 maja o godz. 18-tej w Hali Sportowej w Nowym Żmigrodzie odbędzie się spotkanie organizacyjne, którego celem jest utworzenie sekcji piłki siatkowej dziewczyn i chłopców. Zapraszamy wszystkich chętnych!  

Majówka z piłką nożną

Czytaj więcej: Majówka z piłką nożną

Pogodynka.pl zapowiada piękną, typowo piłkarską pogodę: 18 stopni, zachmurzenie umiarkowane, słaby wiatr, więc - jeżeli ktoś nie ma planów na to, jak uczcić Święto Pracy - powinien zabrać dzieci i przez parę godzin emocjonować się występami piłkarskich nadziei reprezentujących akademie piłkarskie zarówno z Podkarpacia, jak i Małopolski w Turnieju o Puchar Wójta Gminy Nowy Żmigród w kategorii U-8. Kto wie, czy wśród młodych piłkarzy, którzy będą występować w zawodach nie pojawi się ktoś o kim za kilkanaście lat będziemy mogli powiedzieć: pamiętam, jak widziałem tego chłopaka, gdy miał 8 lat! Już wtedy wiedziałem, że wyrośnie z niego świetny piłkarz :)  Honoru Gminy Nowy Żmigród będzie bronić UKS Tempo Nienaszów! Zapraszamy!

 

 

Piłkarskie perełki

Czytaj więcej: Piłkarskie perełki

98 bramek, rzuty karne i emocje do ostatniego gwizdka sędziego towarzyszyły uczestnikom Turnieju o Puchar Wójta Gminy Nowy Żmigród, który odbył się na hali sportowej w Nowym Żmigrodzie w niedzielę 25 marca. W mocno obsadzonym turnieju dla zawodników rocznika 2010 wzięło udział 8 drużyn: Stal Rzeszów, Stal Mielec, Termalica Bruk Bet Nieciecza, Orzełki Brzozów, GAP Frysztak, Beniaminek Krosno, MOSiR Dukla i UKS Tempo Nienaszów. Poziom piłkarski drużyn mocno zróżnicowany, podobnie jak i umiejętności poszczególnych piłkarzy. Ale najważniejsza była dobra zabawa uczestników i emocje przeżywane przez rodziców małych piłkarzy, którzy oklaskami zachęcali swoje pociechy do walki.

Drużyny uczestniczące w Turnieju zostały podzielone na 2 grupy: Stal Rzeszów, Termalica Bruk Bet Nieciecza, UKS Tempo, Orzełki Brzozów w grupie A oraz Beniaminek Krosno, MOSiR Dukla, GAP Frysztak i Stal Mielec w grupie B. W pojedynkach grupowych odnotowano następujące rezultaty:

Grupa A:

Stal Rzeszów : Termalica Bruk Bet Nieciecza 5:0

UKS Tempo Nienaszów : Orzełki Brzozów 2:0

Stal Rzeszów : Orzełki Brzozów 9:0

UKS Tempo Nienaszów : Termalica Bruk Bet Nieciecza 3:2

Stal Rzeszów : UKS Tempo Nienaszów 5:1

Termalica Bruk Bet Nieciecza : Orzełki Brzozów 4:1

Grupa B:

Stal Mielec : Beniaminek Krosno 2:2

MOSiR Dukla : GAP Frysztak 2:0

Stal Mielec : GAP Frysztak 8:0

MOSiR Dukla : Beniaminek Krosno 0:6

Stal Mielec : MOSiR Dukla 5:2

Beniaminek Krosno : GAP Frysztak 8:0

W meczach ćwierćfinałowych:

Termalica Bruk Bet Nieciecza : GAP Frysztak 4:0;

Orzełki Brzozów : MOSiR Dukla 0:5;

Stal Rzeszów : Stal Mielec 3:2;

UKS Tempo : Beniaminek 0:3.

W meczu o 7 miejsce Orzełki Brzozów przegrały 0:1 z GAP Frysztak; w meczu o 5 miejsce MOSiR Dukla wysoko, bo aż 7:0 pokonał Termalicę Bruk Bet Nieciecza; w meczu o 3 miejsce mielecka Stal 3:0 pokonała UKS Tempo, a w meczu finałowym Beniaminek Krosno dość łatwo pokonał Stal Rzeszów 3:0 i został zwycięzcą Turnieju. Obiektywnie trzeba przyznać, że drużyna Beniaminka grała najrówniej i zasłużenie sięgnęła po zwycięstwo.

Oprócz pucharów dla pierwszych trzech drużyn oraz dyplomów, każdy z uczestników otrzymał z rąk wójta Grzegorza Bary lub jego zastępcy Radosława Kujawskiego pamiątkowy medal. Tradycyjnie, nie zabrakło też nagród indywidualnych dla najlepszego bramkarza, zawodnika i „króla strzelców”. Głosami trenerów, najlepszym bramkarzem został wybrany Patryk Smuga (Stal Rzeszów) a najlepszym zawodnikiem Filip Szwerc (Beniaminek Krosno). „Królem strzelców” z 13 bramkami na koncie został Daniel Szczurek (MOSiR Dukla).

Każdy kto oglądał zawody ma prawo do własnych ocen, ale na mnie największe wrażenie wywarła gra dwóch zawodników: Franciszka Szyndaka („13” z Beniaminka Krosno), który imponował mądrością w grze i spokojem niczym rasowy libero oraz grającego z nr „11” zawodnika MOSiR Dukla Daniela Szczurka, który zdobył nie tylko 13 na 16 bramek strzelonych przez swoją drużynę, ale miał do tego 3 asysty! Obserwując grę tego 8-latka odnosiłem wrażenie, że oglądam grę kogoś, kto od swoich rówieśników jest co najmniej 4-5 lat starszy: technika, spokój, ale przede wszystkim niesamowita inteligencja w grze. Po prostu: piłkarska perełka! Mieć tylko wypada nadzieję, że rozwój piłkarski tych chłopców będzie dalej postępował w taki sposób, a kiedyś z nich wyrosną prawdziwi piłkarze przez duże „P” pisani. Oczywiście, każdy z uczestników zawodów ma przed sobą piłkarską przyszłość ale jej wykorzystanie będzie uzależnione od zapału i pracowitości, bo talent stanowi tylko część (ważną, ale tylko część) potencjału każdego z nich.

Oczywiście, na końcowy wynik Turnieju ogromny wpływ, oprócz składu personalnego w których przyjechały poszczególne drużyny, miało to, jak długo poszczególne teamy trenują, czy raczej uczą się futbolowego abecadła. Bo jak porównywać poziom gry np. zwycięzcy Turniej Beniaminka Krosno z dzieciakami UKS Tempo, które trenują dopiero od 1 marca? Ale i tak po latach, dzieciaki z Nienaszowa, będą mogły wspominać, że wygrały mecz z Termalicą Bruk Bet Nieciecza, której drużyna seniorów gra w piłkarskiej Ekstraklasie. To są wspomnienia, których nie odbierze im nikt! Wspaniałą rzeczą jest, że mamy coraz więcej obiektów sportowych, jak Hala Sportowa w Nowym Żmigrodzie, gdzie dzieciaki w warunkach porównywalnych do swoich rówieśników z dużych miast mogą uczyć się grać w piłkę. I dobrze, że są nie tylko ludzie, którzy te dzieci uczą, ale też są ludzie, którzy takie Turnieje organizują. A osobiście marzy mi się, by za rok został zorganizowany podobny Turniej, ale już U-9, by można było zobaczyć, jaki postęp ci wszyscy zawodnicy przez rok osiągnęli.

By jednak nie powstało wrażenie, że wszystko było super, mam uwagę, powiedzmy, natury organizacyjnej. Naprawdę szkoda, że informacje o zawodach nie ukazały się wczesniej na żadnych gminnych portalach internetowych. Przecież celem takich imprez jest promowanie sportu, więc dobrze byłoby, gdy mieszkańcy wiedzieli wcześniej, że taka impreza jest organizowana w naszej Gminie...

 

Galeria zdjęć:

img_20180325_14...
img_20180325_140216 img_20180325_140216
img_20180325_14...
img_20180325_144045 img_20180325_144045
img_20180325_14...
img_20180325_145851 img_20180325_145851
img_20180325_15...
img_20180325_150048 img_20180325_150048
img_20180325_15...
img_20180325_150136 img_20180325_150136
img_20180325_15...
img_20180325_150402 img_20180325_150402
img_20180325_15...
img_20180325_150426 img_20180325_150426
img_20180325_15...
img_20180325_150624 img_20180325_150624
img_20180325_15...
img_20180325_150630 img_20180325_150630
img_20180325_15...
img_20180325_150652 img_20180325_150652
img_20180325_15...
img_20180325_150734 img_20180325_150734
img_20180325_15...
img_20180325_150743 img_20180325_150743
img_20180325_15...
img_20180325_150925 img_20180325_150925
img_20180325_15...
img_20180325_150929 img_20180325_150929
img_20180325_15...
img_20180325_150939 img_20180325_150939
img_20180325_15...
img_20180325_150948 img_20180325_150948
img_20180325_15...
img_20180325_150951 img_20180325_150951
img_20180325_15...
img_20180325_150954 img_20180325_150954
img_20180325_15...
img_20180325_150958 img_20180325_150958
img_20180325_15...
img_20180325_151001 img_20180325_151001
img_20180325_15...
img_20180325_151022 img_20180325_151022
img_20180325_15...
img_20180325_151047 img_20180325_151047
img_20180325_15...
img_20180325_151142 img_20180325_151142
img_20180325_15...
img_20180325_151231 img_20180325_151231
img_20180325_15...
img_20180325_151236 img_20180325_151236
img_20180325_15...
img_20180325_151247 img_20180325_151247
img_20180325_15...
img_20180325_151421 img_20180325_151421
img_20180325_15...
img_20180325_151433 img_20180325_151433
img_20180325_15...
img_20180325_151444 img_20180325_151444
img_20180325_15...
img_20180325_151459 img_20180325_151459
img_20180325_15...
img_20180325_151520 img_20180325_151520
img_20180325_15...
img_20180325_151643 img_20180325_151643
img_20180325_15...
img_20180325_151815 img_20180325_151815
img_20180325_15...
img_20180325_151933 img_20180325_151933
img_20180325_15...
img_20180325_152049 img_20180325_152049
img_20180325_15...
img_20180325_152226 img_20180325_152226
img_20180325_15...
img_20180325_152417 img_20180325_152417
img_20180325_15...
img_20180325_152624 img_20180325_152624
img_20180325_15...
img_20180325_152748 img_20180325_152748
img_20180325_15...
img_20180325_152912 img_20180325_152912
img_20180325_15...
img_20180325_152931 img_20180325_152931
img_20180325_15...
img_20180325_153132_1 img_20180325_153132_1
img_20180325_15...
img_20180325_153213 img_20180325_153213

pika.jpg

"Wisłoka" Nowy Żmigród - reaktywacja

  Po rocznej nieobecności na piłkarskiej mapie Gminy została podjęta próba reaktywacji drużyny senior&oacut....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_program-osa2.jpg

OSA 2018

Ministerstwo Sportu 6 czerwca 2018 roku poinformowało o rozstrzygnięciu „Programu rozwoju małej infrastruktury spo....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_siatkowka.jpg

Z Nowego Żmigrodu do PlusLigi

Historia siatkówki w Polsce zaczęła się w 1919 roku, gdy w Warszawie rozegrano pierwszy pokazowy mecz. Przez lata....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_plakat1maja2018.jpg

Majówka z piłką nożną

Pogodynka.pl zapowiada piękną, typowo piłkarską pogodę: 18 stopni, zachmurzenie umiarkowane, słaby wiatr, więc - jeżeli ....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_phocagallery_pilkarskie_perelki_img_20180325_152931.jpg

Piłkarskie perełki

98 bramek, rzuty karne i emocje do ostatniego gwizdka sędziego towarzyszyły uczestnikom Turnieju o Puchar Wójta Gminy No....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_klub2018_3.jpg

Program Klub 2018

Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło kolejną edycję rządowego programu KLUB. Jego celem jest kompleksowe wsparcie dl....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_phocagallery_otwarcie_hali_sport__igp2161.jpg

3202...

... dni minęło od chwili, gdy w Biuletynie Informacji Publicznej gminy Nowy Żmigród zostało zamieszczone ogłoszen....

Czytaj więcej:
54182364_s_250.jpg

Sport i pieniądze

W kwietniu 2017 roku w artykule „Piłka nożna daje emocje, a gmina daje pieniądze” informowaliśmy o wysokości dotacji, kt....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_silownia-zewnetrzna.jpg

OSA – może warto skorzystać?

15 stycznia 2018 roku – jak podała strona internetowa Urzędu Gminy – w Sadkach została otwarta ogólnodostępna siłownia z....

Czytaj więcej:

Najnowsze komentarze

 • Między powołaniem a wyborem
  • redaktor redaktor 17.04.2019 20:30
   Powołanie sołtysów bez głosowania; możliwość głosowania przez ludzi, którzy ...

   Czytaj więcej...

    
  • redaktor redaktor 17.04.2019 20:22
   Z całym szacunkiem ale publikowane przez nas teksty wymagają "nieco" więcej pracy ...

   Czytaj więcej...

    
  • kermit kermit 16.04.2019 14:23
   Statuty sołectw mówią, że "prawo wybierania ma każdy mieszkaniec sołectwa, ktory ...

   Czytaj więcej...

    
  • Kasiek Kasiek 16.04.2019 14:03
   Przecież sytuacja, gdy ktoś nie mieszka w miejscowości od lat a tylko przyjeżdża ...

   Czytaj więcej...

 • To inaczej powinno być
  • redaktor redaktor 17.04.2019 20:25
   Strajk zorganizowany przez ZNP i FZZ stracił jakikolwiek sens w momencie w którym ...

   Czytaj więcej...