• Bądź aktywny w społeczeństwie. Działanie w grupie przynosi wiele korzyści i radości.
 • Masz prawo mieć swoje zdanie i wyrażać je ale uszanuj poglądy innych, oni też mają do tego prawo.
 • Czasem warto zatrzymać się, popatrzeć w dal ...
 • aby żyć pełnią życia.

11 Listopada 2018 r. - 100 lat odzyskania niepodległości

100 lat NiepodległejSamorząd

Między powołaniem a wyborem

Czytaj więcej: Między powołaniem a wyborem

Urząd sołtysa ma bogatą tradycję w historii Polski. Pierwsze wzmianki o sołtysie, który stał na czele wsi lokowanej na prawie niemieckim, sięgają XII i XIII wieku. Urząd był dziedziczny, a sołtys był osobą dość majętną, gdyż główne źródło jego utrzymania stanowiła uprawa ziemi wolna od czynszów wobec pana. Mógł także zakładać stawy, łowić ryby i polować. W zamian sołtys przewodniczył wiejskiej ławie sądowej, zbierał czynsz dla pana oraz pełnił konną służbę wojskową.

Uroczyście i poważnie

Czytaj więcej: Uroczyście i poważnie

Każdy z nas ma własną wizję tego, jak powinno się obchodzić taką szczególną rocznicę jak 100-lecie odzyskania Niepodległości. Jedni uważają, że powinno to być – wzorem amerykańskiego 4 lipca – święto radości i zabawy. Inni zaś, że powinna to być uroczystość poważna i pełna historycznych odnośników. Niezależnie jednak od naszych wizji, należy docenić to jak w tym roku obchodziliśmy nasze gminne Święto Niepodległości.

O gminnym świętowaniu 100-lecia odzyskania Niepodległości

Czytaj więcej: O gminnym świętowaniu 100-lecia odzyskania Niepodległości

W ubiegłym roku, gdy opisywaliśmy obchody 99 rocznicy odzyskania Niepodległości jeden z naszych forumowiczów napisał „W przyszłym roku będziemy świętować 100-lecie odzyskania niepodległości Polski. Ten rok powinien być poświęcony przygotowaniom do tej rocznicy. Mam nadzieję, że to będzie wyjątkowe święto w gminie”. Minął rok i wkrótce będziemy świętować 100-lecie odzyskania Niepodległości. W całym kraju organizowane są z tej okazji różnego rodzaju imprezy sportowe czy kulturalne.Wszystko po to, by zachęcać obywateli do czynnego świętowania tego wyjątkowego w historii naszego kraju wydarzenia. Cóż zatem na 100 rocznicę odzyskania Niepodległości zaproponowały władze naszej Gminy?

Trzeba obiektywnie zauważyć, że w porównaniu do 99-rocznicy różnice są ogromne i gołym okiem zauważalne! Bo w ubiegłym roku było, nazywając rzecz po imieniu, smętnie i czego jak czego ale atmosfery święta czy radości trudno było wśród tych 20 czy 30 osób, które z własnej nieprzymuszonej woli przyszły na plac przed pomnikiem AK-ZWZ, dostrzec. Ale w tym roku będzie radośnie, wesoło i będzie prawdziwe świętowanie, które uczestnicy przez parę najbliższych lat będą wspominać, bo w końcu będziemy świętować 100-lat odzyskania Niepodległości! 100 lat! Bądźmy szczerzy, 200-ej rocznicy to nikt z naszych Czytelników nie dożyje, a 150-tej to naprawdę tylko nieliczni. Ale jak napisałem wcześniej, zmiany będą ogromne i istotne, co można zauważyć porównując plakaty z 2017 i 2018 roku. Bo np. w ubiegłym roku impreza zaczynała się o 14-tej, a w tym roku zacznie się o 15-tej! To bardzo poważna zmiana. Należy też odnotować istotną zmianę wykonawców, bo w ubiegłym roku, gdy świętowaliśmy 99-rocznicę w tzw. części artystycznej występowały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kątach, a w tym roku, uwaga!, będą występować dzieci ze Szkoły Podstawowej w Łężynach. I rzecz najważniejsza: w ubiegłym roku część artystyczna odbywała się w GOK-u a w tym roku będzie się odbywać na Hali Sportowej! Więcej zmian, niestety, nie zauważyłem…

W tym roku obchodzimy tylko jedno bardzo ważne dla wszystkich Polaków święto! Tym świętem jest 100-lecie odzyskania Niepodległości. Naprawdę nie można było wydać tych kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych i raz na 100 lat zorganizować w Nowym Żmigrodzie imprezę z prawdziwego zdarzenia? Zaprosić jakiś ciekawy zespół, postawić namiot na żmigrodzkim rynku serwujący np. żołnierską grochówkę, urządzić konkurs karaoke pieśni patriotycznych dla dzieci, pokaz ogni sztucznych? Czy Gmina by ogłosiła bankructwo, gdyby urządziła takie świętowanie? Nawet raz na 100 lat nie da się tego zrobić? Zawsze musi być przaśnie, nigdy nie może być ciekawie? Może skoro Gminny Ośrodek Kultury nie ma pomysłu czy też nie jest w stanie sobie poradzić z organizowaniem takich imprez należałoby wynajmować firmy zewnętrzne, które to zrobią? Bo moim zdaniem w tym roku gminni włodarze egzaminu nie zdali!

Czytaj więcej: O gminnym świętowaniu 100-lecia odzyskania Niepodległości Czytaj więcej: O gminnym świętowaniu 100-lecia odzyskania Niepodległości

Sukces mijającej kadencji

Czytaj więcej: Sukces mijającej kadencji

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” przedstawiło najnowszy ranking, w którym za pomocą wskaźników liczbowych oszacowano sukces jaki odniosły samorządy podczas mijającej kadencji. Jak jednak zwracają na wstępie uwagę Autorzy rankingu „/…/ mylącym uproszczeniem byłoby traktowanie wyników rankingu jako jednoznacznej oceny działalności władz lokalnych. Staramy się dobierać wskaźniki, które możliwie najlepiej /…/ obrazują osiągnięty sukces, ale nie można powiedzieć, że sukces zawsze zależy od pracowitości, pomysłowości i ogólnie od jakości działań podejmowanych przez radnych, wójta, burmistrza czy prezydenta oraz podlegającą im administrację samorządową. Nie da się ukryć /…/, że sukces to wypadkowa działań samorządu i korzystnego lub niekorzystnego splotu okoliczności, w których przyszło im działać. Kryzys gospodarczy, związany na przykład ze złą kondycją najważniejszego dla społeczności lokalnej przedsiębiorstwa, nie musi być zależny od jakości pracy samorządu. /…/ Niemniej jednak uważamy, że pokazanie, gdzie sukcesów było najwięcej, jest interesujące i ważne w obliczu naturalnych podsumowań mijających czterech lat. /…/”.

Wyniki!

Czytaj więcej: Wyniki!

Po wyjątkowo nijakiej kampanii wyborczej w której kandydaci nie zrobili praktycznie niczego albo prawie niczego, by przekonać do głosowania na siebie i swój program, urny zostały otworzone. Wyniki i komentarze będziemy zamieszczać na bieżąco wraz z wynikami podawanymi przez Państwową Komisję Wyborczą.

 Kandydaci na wójta otrzymali następującą liczbę głosów:

                          kandydat

           liczba głosów

Edward Bakuta

 353

Grzegorz Bara

 3 127

Łukasz Czekaj

 368

Katarzyna Reichert

 278

 

Nokautujące zwycięstwo Grzegorza Bary, który zdobywając 75,79% głosów zapewnił sobie nie tylko 5-letnią kadencję na stanowisku wójta gminy Nowy Żmigród, ale też osiągnął najlepszy wynik w powiecie jasielskim! Wśród przegranych najlepszy wynik zanotował Łukasz Czekaj, który oprócz powieszenia kilku banerów, nie prowadził żadnej kampanii wyborczej...

 

                                      Okręg wyborczy nr 1 – Nowy Żmigród

   imię i nazwisko

                     komitet wyborczy

  liczba głosów  

      Piotr Kudłaty

                KW Wójta Grzegorza Bary

         152

  Barbara Forystek

                            Kukiz´15

          88

  Ryszard Śmiałowski 

 Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami 

          62

    Dorota Czaja

                  KW Zdzisława Czekaja

          43


Bez niespodzianek - wygrał Piotr Kudłaty. Na uwagę zasługuje wynik, który osiągnęła Barbara Forystek - to najlepszy wynik, jaki osiągnęla kandydatka Kukiz w wyborach do Rady Gminy.

 

                                   Okręg wyborczy nr 2 – Nowy Żmigród

 imię i nazwisko

                        komitet wyborczy

 liczba głosów 

  Paweł Opałka

                                 Kukiz´15

        34

   Alicja Wiśniewska 

                           Rozwój i Szansa

        55

    Mateusz Smyka

                  Rozwój Nowego Żmigrodu

        205

   Mariusz Sysoł

 Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami 

         46

   Krystyna Czekaj

                  KW Zdzisława Czekaja

          5


Profesjonalnie prowadzona kampania wyborcza przyniosła Mateuszowi Smyce nie tylko zdecydowane zwycięstwo ale też ponad dwukrotne zwiększenie swego elektoratu. Czy Rada Gminy to kres możliwości samorządowych tego jednego z najmłodszych radnych? 

 

                                         Okręg wyborczy nr 3 – Sadki, Toki

   imię i nazwisko

                       komitet wyborczy

 liczba głosów 

       Alicja Rysz

               KW Wójta Grzegorza Bary

        84

    Maria Topolska

                          Kukiz´15

        11

   Michał Kuznecki

           Samorząd dla Mieszkańców

       131

  Bolesław Sokołowski  

 Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami 

        38

    Tadeusz Dziadosz

                  KW Zdzisława Czekaja

        32

 

Sołtys Toków Michał Kuznecki zdecydowanie pokonał obecną radną Alicję Rysz, która odnotowała największy spośród radnych kadencji 2014-2018 spadek poparcia liczony głosami wyborców.

 

                                                   Okręg wyborczy nr 4 – Nienaszów

         imię i nazwisko

                        komitet wyborczy

 liczba głosów 

          Dawid Kmiecik

                  KW Wójta Grzegorza Bary

        69

          Halina Źrebiec

                                  Kukiz´15

        10

            Piotr Suski

               Polskie Stronnictwo Ludowe

       140

 Iwona Sokołowska-Bazan 

 Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami 

        15

          Piotr Skołuda

                      KW Piotra Skołudy

        25

        Józef Dziadosz

                  KW Zdzisława Czekaja

        13

 

Piotr Suski potwierdził, że w swoim okregu wyborczym jest bardzo mocnym "zawodnikiem" i zdobył w sumie więcej głosów niż jego kontrkandydaci razem wzięci.

 

                                          Okręg wyborczy nr 5 – Nienaszów

  imię i nazwisko

                     komitet wyborczy

  liczba głosów  

  Antoni Tomasik

               KW Wójta Grzegorza Bary

          96

  Lucyna Mermer

                            Kukiz´15

          14

  Grzegorz Munia

                  KW Grzegorza Muni

         134

 Paweł Łukaszewski 

           Nasz Społeczność Wiejska

           8

   Renata Dziedzic

 Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami 

          23

   Krzysztof Szurlej

                KW Zdzisława Czekaja

          8

 

Grzegorz Munia w trzecim swoim kolejnym starcie zdobył mandat pozostawiając w pokonanym polu obecnego radnego Antoniego Tomasika, któremu nie pomógł start z KW Wójta Grzegorza Bary.

                                            Okręg wyborczy nr 6 – Łysa Góra

   imię i nazwisko

                          komitet wyborczy

 liczba głosów 

 Teresa Laskowska

                   KW Wójta Grzegorz Bary

        121

 Barbara Wójtowicz

                               Kukiz´15

          3

 Zenon Książkiewicz 

               Polskie Stronnictwo Ludowe

       127

  Gabriela Grzywacz

 Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami 

        44

    Lucyna Musiał

                   KW Zdzisława Czekaja

         2


Najbardziej wyrównany pojedynek, w którym były radny Zenon Książkiewicz, tradycyjnie - dla wyborów samorządowych w Łysej Górze - 6 głosami, pokonał obecną radną Teresę Laskowską. Najgorszy ze wszystkich startujących w tegorocznych wyborach do Rady Gminy "osiągnęła" Lucyna Musiał z KW Zdzisława Czekaja.

 

                                              Okręg wyborczy nr 7 – Łężyny

 imię i nazwisko

               komitet wyborczy

  liczba głosów  

 Krzysztof Janusz 

        KW Wójta Grzegorza Bary

             218

     Zofia Czaja

      Samorząd dla Mieszkańców 

              111


Bez niespodzianek - obecny radny Krzysztof Janusz zdecydowanie pokonał byłą radną Zofię Czaję.

 

                                          Okręg wyborczy nr 8 – Gorzyce

  imię i nazwisko

                     komitet wyborczy

 liczba głosów 

  Tadeusz Czajkowski  

              KW Wójta Grzegorza Bary

         76

   Stanisław Rozmund

  Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami  

         39

     Łukasz Forystek

                   KW Zdzisława Czekaja

         56


Wygrał obecny radnt Tadeusz Czajkowski ale uwagę zwraca wynik, jaki osiągnął Lukasz Forystek z KW Zdzisława Czekaja - to najlepszy wynik kandydata tego komitetu w tegorocznych wyborach do Rady Gminy.

 

                   Okręg wyborczy nr 9 – Siedliska Żmigrodzkie, Stary Żmigród

   imię i nazwisko

                      komitet wyborczy

  liczba głosów  

   Henryk Strzelec

               KW Wójta Grzegorza Bary

        259

  Katarzyna Reichert

                              Kukiz´15

         21

    Edward Bakuta

  Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami  

          6

  Joanna Maciejczyk  

                      KW Zdzisława Czekaja

         57

 

Henryk Strzelec, po raz kolejny osiągnął najlepszy w gminie wynik w wyborach do Rady Gminy! Czy na fatalny wynik Katarzyny Reichert miał wpływ kolportowany "wiejski fake news", iż wycofała się z wyborów?

                                         Okręg wyborczy nr 10 – Brzezowa, Skalnik

  imię i nazwisko  

                   komitet wyborczy

  liczba głosów  

    Maria Homlak

             KW Wójta Grzegorza Bary  

            242

    Łukasz Czekaj

                KW Zdzisława Czekaja

             37

 

Każdy inny wynik niż zdecydowane zwycięstwo Marii Homlak byłby nie tyle niespodzianką, co wręcz sensacją. I pani Maria nie zawiodła swoich wyborców osiągając najlepszy procentowy (86,74) wynik w Gminie.

                                        Okręg wyborczy nr 11 – Makowiska

  imię i nazwisko  

                       komitet wyborczy

  liczba głosów  

    Wioleta Mucha

                KW Wójta Grzegorza Bary

          110

  Zofia Wojnarska

  Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami  

           89

  Zdzisław Czekaj

                    KW Zdzisława Czekaja

           3


Najmłodsza radna obecnej kadencji Wioleta Mucha bez wiekszych problemów ponownie zdobyła mandat, miomo, że Zofia Wojnarska osiągnęła najlepszy w gminie wynik spośród kandydatów wystawionych przez Pororozumienie Samorządowe Ponad Podziałami. Fatalny wynik zanotował lider KW Zdzisława Czekaja, który startując w Makowiskach zdobył tylko 3 głosy.

 

                                      Okręg wyborczy nr 12 – Desznica, Jaworze

  imię i nazwisko

              komitet wyborczy

  liczba głosów  

  Marcin Piwowar

                       Kukiz´15

              9

  Andrzej Żarnowski  

          Polskie Stronnictwo Ludowe

            81

     Adam Harowicz

      Razem dla Powiatu Jasielskiego  

          103


Gdyby nie wygrana Adama Harowicza, to PSL osiągnąłby w wyborach do Rady Gminy 100% skuteczność, bo wystawiając 5 kandydatów miałby 5 mandatów. A tak to odnotował skuteczność na poziomie 80%.

 

                                 Okręg wyborczy nr 13 – Mytarz, Mytarka

  imię i nazwisko  

                       komitet wyborczy

  liczba głosów  

    Łukasz Baran

                KW Wójta Grzegorza Bary

         127

  Barbara Kutrzeba  

                               Kukiz´15

         24

  Andrzej Głodziak

  Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami  

         56

   Ryszard Bęben

                          KW Ryszarda Bębna

        142

  Czesław Olszyna

                       KW Zdzisława Czekaja

         21


Ryszard Bęben wygrywając w swoim okręgu został najstarszym radnym (70 lat) nowej kadencji Rady Gminy. Zrewanzował się też Łukaszowi Baranowi za porażkę w wyborach uzupełniających w 2015 roku.

 

                                              Okręg wyborczy nr 14 – Kąty

   imię i nazwisko  

                       komitet wyborczy

  liczba głosów  

  Andrzej Mroczka

                 Polskie Stronnictwo Ludowe

           105

     Piotr Źrebiec

  Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami  

            81

  Barbara Lisowska  

                   KW Zdzisława Czekaja

           14


Obecny radny Andrzej Mroczka bez większych problemów zapewnił sobie reelekcję, pozostawiając w pokonanym polu Piotra Źrebca i Barbarę Lisowską.

 

Okręg wyborczy nr 15 – Kąty

  imię i nazwisko  

komitet wyborczy

  liczba głosów  

Tadeusz Źrebiec

  Polskie Stronnictwo Ludowe  

 142

       Paweł Olszyna

              KW Zdzisława Czekaja

                29

 

Jedna z par w których zwycięzcę można bylo obstawiać w "ciemno". Zgodnie z przewidywaniami zwyciężył Tadeusz Źrebiec osiągając jeden z najlepszych wyników procentowych w Gminie.

 

W gminie Nowy Żmigród startowali kandydaci z 13 komitetów wyborczych. Najwiecej kandydatów wystawił KW Zdzisława Czekaja - 13. Nieco mniej, bo po 11 kandydatów wystawił KW Wójta Grzegorza Bary i Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami. Który z tych Komiteów wygra wybory do Rady Gminy? Czy ilość kandydatów przełoży się na ilość mandatów i zapewni władzę w Radzie Gminy?

 Niewątpliwie największym przegranym tegorocznych wyborów do Rady Gminy jest KW Zdzisława Czekaja, który wystawiając 13 kandydatów nie zdobył ani jednego mandatu, a jego kandydaci zajmują czołowe miejsca w malo chwalebnym rankingu tych, którzy otrzymali najmniej głosów. Bo bądźmy szczerzy, 2 czy 3 głosy w wyborach do Rady Gminy, to - jak mawiają młodsi - "obciach".

Kolejne miejsce zajmuje Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami, które na 11 kandydatów także nie zdobyło ani jednego mandatu, a 6 głosów dla lidera tego ugrupowania Edwarda Bakuty w wyborach do Rady Gminy w Starym Żmigrodzie powodów do dumy raczej nie powinno przynosić.

Trzecie miejsce w rankingu największych przegranych zarezerwowaliśmy dla Kukiz. 9 kandydatów, 0 mandatów i tylko 214 głosów. Cóż więcej dodać?

Żartem na serio

Czytaj więcej: Żartem na serio

Z Grzegorzem Barą, wójtem i kandydatem na wójta w przeddzień wyborów samorządowych o mijającej kadencji i planach na przyszłość…

Red. – Fajny film wczoraj widziałem…

G. Bara – (śmiech) … momenty były?

Red. – Nie było, bo to był film na Twoim profilu facebookowym. Ładny film ale parę miejscowości opuściłeś…

G. Bara – Bo film krótki, z lotu ptaka robiony, więc wszystkich rzeczy, które zrobiliśmy w tej kadencji nie udało się zmieścić. Ale, by film uzupełnić, dodam: remont Domu Ludowego w Siedliskach, w Gorzycach wykonaliśmy termomodernizację remizy OSP, remont drogi wraz z wykonaniem oświetlenia „Pod las”, budowę parkingu w Makowiskach czy zakup działki pod stadionem „Gaudium” w Łężynach. Obszarem zainteresowań była każda miejscowość z terenu gminy, ponieważ wszystkich należy traktować na równych zasadach. Osobiście uważam, iż takie podejście pozwala na zrównoważony rozwój Gminy. Na filmiku tego nie widać, ale to zostało zrobione i dzięki temu, albo poprawiła się jakość życia mieszkańców albo Gmina zyskała możliwości inwestycyjne, jak w przypadku stadionu „Gaudium”.

Red. – Odnoszę wrażenie, że urzędującemu Wójtowi dość trudno jest przedstawić program wyborczy pisany na zasadzie „dla każdego coś dobrego”…

G. Bara – Po pierwsze urzędujący wójt, po 4 latach, już wie, jakie są ograniczenia i możliwości finansowe Gminy. Po drugie, stawiam na rozwój poprzez kontynuację podjętych działań wynikającej z obowiązującej Strategii Rozwoju Gminy. Byłoby z mojej strony czymś zupełnie niepoważnym, gdybym nagle przekreślił to wszystko co zrobiliśmy przez 4 lata i ogłosił swój program według tej Twojej zasady. Oczywiście, mamy wiele pomysłów a wszystkie wynikają albo z realizacji tej Strategii albo z bieżących problemów zgłaszanych przez mieszkańców. Ważne są przecież nie tylko duże inwestycje, ale także mniejsze działania, które poprawiają standard życia. Przykładowo remont drogi koło kapliczki w Siedliskach nie jest wielką inwestycją, ale poprawi jakość drogi i zimą na tej górce nie będzie lodu, dzięki czemu poprawi się też bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Pewne przedsięwzięcia już zostały wyposażone w dokumentację, aby Gmina mogła aplikować o dofinansowanie w ramach naborów do różnych programów pomocowych. Złożyliśmy wnioski i czekamy na pozytywne rozstrzygnięcia. Mam na myśli warty blisko 3 mln złotych projekt rozbudowy i przebudowy stacji uzdatniania wody oraz wodociągu czy projekty drogowe w poszczególnych miejscowościach. Naturalną potrzebą jest kontynuacja działań na rzecz dalszej rozbudowy kanalizacji sanitarnej.

Red. – W moim prywatnym rankingu inwestycji, które zostały zrealizowane na pierwszym miejscu stawiam budowę Halę Sportowej…

G. Bara – Decyzja o rozpoczęciu budowy hali została podjęta na jednej z pierwszych sesji i dzięki temu dzisiaj możemy być naprawdę dumni z tego obiektu, który praktycznie wykorzystywany jest od rana do wieczora. Bo trenują tam dzieciaki z Uczniowskich Klubów Sportowych, kilkadziesiąt dzieci uczy się grać w siatkówkę, organizowane są turnieje i zawody. I wypada się z tego tylko cieszyć.

Red. – Sport zawsze był Ci bliski...

G. Bara – Grałem w Wisłoce Nowy Żmigród i Czarnych Jasło. Nigdy nie byłem zbyt grzecznym zawodnikiem (śmiech) ale sport nauczył mnie gry zespołowej, co bardzo mi się przydało, gdy zdecydowałem się startować w wyborach wpierw do Rady Gminy, gdzie zasiadałem przez prawie dwie kadencje a potem na Wójta. Teraz taką „moją” drużyna, której jestem kapitanem jest mój zastępca, skarbnik, sekretarz, pracownicy Urzędu Gminy, radni, sołtysi, dyrektorzy szkół, przedstawiciele organizacji społecznych. Wspólnie mamy jeden cel: chcemy by nasza Gmina ciągle się rozwijała, była miejscem przyjaznym dla życia, gdzie ludzie chcą mieszkać. I są dumni z faktu, że są mieszkańcami tej Gminy!

Red. – Ładnie brzmi…

G. Bara – Owszem, ładnie, ale gdy przejeżdżam przez poszczególne miejscowości to liczę nowo budowane domy, bo to najlepiej świadczy o potencjale rozwojowym. I o tym, że ludzie z naszą Gmina wiążą swoją przyszłość. Na przykład na odcinku od krzyżówki w Tokach do krzyżówki w Nienaszowie naliczyłem kiedyś 17 domów w różnym stadium budowy! W innych miejscowościach jest podobnie.

Red. – Ludzie domy budują ale do tego, by mieszkało się wygodnie potrzebna jest infrastruktura społeczna. Szkoły, przedszkola, ośrodki zdrowia…

G. Bara - Pod tym względem kadencja była trudna. Wszyscy mamy świadomość rosnących wydatków w sferze oświatowej. Udało się jednak, mimo problemów z reorganizacją szkół w Desznicy, Makowiskach i Łysej Górze, przeprowadzić reformę edukacji. Placówki oświatowe są regularnie doposażane w pomoce pedagogiczne, korzystamy z rezerw subwencji oświatowej będących w dyspozycji Ministra Edukacji Narodowej. Wspólnie z okolicznymi gminami zrealizowaliśmy duży projekt podnoszenia kompetencji nauczycieli poprzez udział w szkoleniach, udało się także doposażyć placówki w sprzęt komputerowy oraz pomoce naukowe. Bardzo ważną sprawą jest remont obiektu Przedszkola Gminnego. Obiekt poddano termomodernizacji, zakupiono nowe wyposażenie dla przedszkolaków a przed budynkiem powstał nowoczesny plac zabaw. Cieszę się z dużego dofinansowania do tego projektu, a jeszcze bardziej z jego realizacji - po trzydziestu latach od powstania przedszkola - mogę powiedzieć, że znów mamy jeden z najnowocześniejszych obiektów w regionie. Dużo angażowaliśmy się w służbę zdrowia. Wielkim wyzwaniem były zrealizowane inwestycje, dzięki którym budynki ośrodków zdrowia w Nowym Żmigrodzie i Nienaszowie otrzymały nową estetykę i poprawę funkcjonalności, ale przede wszystkim zostały dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki wspólnym działaniom mieszkańcy mogą korzystać z nocnej i świątecznej opieki medycznej której funkcjonowanie było przez pewien moment zagrożone. Gmina dofinansowała również zakup nowoczesnego aparatu USG.

Red. - … i infrastruktura drogowa, kanalizacja, wodociągi…

G. Bara - Bardzo dużą inwestycją, którą udało się zrealizować jest kontynuacja budowy kanalizacji sanitarnej oraz modernizacji i rozbudowy oczyszczalni ścieków. Dzięki temu kolejne miejscowości mają uporządkowaną gospodarkę ściekową, a oczyszczalnia zyskała nowe moce przerobowe dla kolejnych miejscowości. Oddaliśmy do użytku Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Wspólnie z Samorządem Województwa Podkarpackiego realizujemy zadanie modernizacji drogi wojewódzkiej w Kątach, które zgodnie z deklaracją władz Województwa Podkarpackiego, będzie kontynuowane w kolejnych latach. Gmina Nowy Żmigród partycypowała w kosztach inwestycji na drogach powiatowych zarówno w zakresie odnowienia nawierzchni jak również budowy chodników. Nie zapominaliśmy o naszych drogach gminnych, których wyremontowano kilkadziesiąt odcinków w większości przypadków wykorzystując dofinansowane ze źródeł zewnętrznych.

Red. – 21 października wybory. Masz 3 kontrkandydatów…

G. Bara – Cztery lata temu mieszkańcy opowiedzieli się za zmianą stylu funkcjonowania samorządu, a przede wszystkim za zmianą pokoleniową, zarówno na stanowisku wójta jak również w radzie gminy, która w chwili obecnej stanowi połączenie młodości i doświadczenia. Otrzymałem zaufanie mieszkańców i starałem się go przez ten czas nie zawieść. A demokracja to prawo do otwartego wyrażania swoich poglądów i uczestnictwa w życiu publicznym na równych zasadach. Każdy z mieszkańców będzie miał możliwość podjęcia decyzji który z kandydatów zasługuje na jego zaufanie. Staram się w swoim przekazie operować konkretnymi rozwiązaniami - tymi które udało się zrealizować lub tymi które dopiero są w fazie projektowania. Energia i zaangażowanie to cechy które chcę spożytkować w przyszłości dla rozwoju Gminy Nowy Żmigród. Myślę, że były to dobrze przepracowane cztery lata. Decyzja o kandydowaniu była podyktowana kontynuacją podjętych działań, ale także chęcią sprawdzenia czy mieszkańcy widzą w moich działaniach potencjał do dalszego rozwoju.

Red. – W programach dwóch Twoich kontrkandydatów pojawia się postulat budowy żłobka czy nawet żłobków…

G. Bara – W naszej Gminie rodzi się w ostatnich 3 latach przeciętnie po 90 dzieci rocznie. Czy zainteresowani rodzice będą skłonni oddawać dzieci do żłobka i ponosić z tego tytułu częściową odpłatność? Sądzę, że najlepszym rozwiązaniem będzie poznanie stanowiska bezpośrednich zainteresowanych, czyli rodziców. Przygotujemy szczegółowy biznesplan takiego przedsięwzięcia, wyliczymy koszty, przedstawimy ofertę i podejmiemy decyzję.

Red. – W czym widzisz swoja największą przewagę nad kontrkandydatami?

G. Bara - Przez ostatnie lata zdobyłem wiele nowych doświadczeń, wiedzę, poznałem wiele osób na różnych szczeblach władzy publicznej, które pozwolą mi efektywniej poruszać się w gąszczu problemów jakie często spotyka się na drodze samorządowca. Mówiąc inaczej: poznałem korytarze władzy i wiem, jak się po nich poruszać. Często się mówi, że pierwsza kadencja, służy do nauki, a druga jest konsumowaniem doświadczeń. Z całą pewnością w chwili obecnej mam znacząco większy stan wiedzy, niż miałem cztery lata temu. Bo wbrew temu, co się może niektórym wydawać: wybór na jakiekolwiek stanowisko, czy to wójta czy radnego nie jest równoznaczny z automatycznym nabyciem wiedzy. Tę wiedzę trzeba zdobywać każdego dnia. I uważam, że byłoby czymś niepoważnym, gdybym tej wiedzy nie zechciał wykorzystać z pożytkiem dla wszystkich mieszkańców Gminy!

Red. – Masz poglądy polityczne?

G. Bara – Mam!

Red. – Jakie?

G. Bara – Własne!

Red. – Pytam, bo ludzie wiążą Cię z różnymi partiami politycznymi…

G. Bara – Moim zdaniem, wójt ma być przede wszystkim apolitycznym urzędnikiem, który działa w imieniu i dla dobra wszystkich mieszkańców! Uzyskanie tych nadrzędnych celów wymaga współpracy z wieloma politykami z różnych opcji politycznych. Oczywiście, bądźmy realistami, ale dysponentem pieniędzy są zawsze ci, którzy sprawują władzę w kraju czy województwie. I w takiej sytuacji mamy po prostu wspólny interes: my chcemy zrealizować jakąś inwestycję, a polityk szczebla wojewódzkiego czy krajowego też ma okazje do pokazania, że sprawowanie władzy przez jego ugrupowanie wiąże się z rozwojem. Taka wzajemna koegzystencja na której zyskują mieszkańcy. Niektóre zadania wymagają zabezpieczenia środków finansowych w dwóch budżetach: gminnym i wojewódzkim, dlatego tez korzystając z okazji chciałbym podziękować wszystkim osobom, które wspierały Gminę. Na szczególne podziękowania zasługuje radny Wojciech Zając, który wielokrotnie był ambasadorem naszej Gminy w Sejmiku Wojewódzkim i prowadził starania o pozyskanie środków finansowych na wiele inwestycji. Dziękuję również lokalnym parlamentarzystom.

Red. – Dziękuję za rozmowę.

 

Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image ''
There was a problem loading image ''
b_250_250_16777215_00_images_IMG_20181111_165143.jpg

Uroczyście i poważnie

Każdy z nas ma własną wizję tego, jak powinno się obchodzić taką szczególną rocznicę jak 100-lecie odzyskania Nie....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_11listopad.jpg

O gminnym świętowaniu 100-lecia odzyskania Niepodległości

W ubiegłym roku, gdy opisywaliśmy obchody 99 rocznicy odzyskania Niepodległości jeden z naszych forumowiczów napi....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_kluczdosukcesu.jpg

Sukces mijającej kadencji

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” przedstawiło najnowszy ranking, w którym za pomocą ....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_wybory-wynik.jpg

Wyniki!

Po wyjątkowo nijakiej kampanii wyborczej w której kandydaci nie zrobili praktycznie niczego albo prawie niczego, ....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_kww.jpg

Żartem na serio

Z Grzegorzem Barą, wójtem i kandydatem na wójta w przeddzień wyborów samorządowych o mijającej kade....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_Ranking.png

Miejsce w rankingu

Wejście do Unii Europejskiej przeszło 10 lat temu otworzyło nam szeroko drzwi do pieniędzy o jakich jedynie wcześniej mo....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_wybory_sa.jpg

Wybory czas zacząć

  27 sierpnia minął termin na zgłaszanie do właściwego terytorialnie komisarza wyborczego lokalnych komitet&oacu....

Czytaj więcej:
b_250_250_16777215_00_images_spadek.jpg

Dwieście miejsc w dół…

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach rankingu na najbogatsze samorządy w Polsce, sporządzanych przez Pismo Samo....

Czytaj więcej:

W krzywym zwierciadle

Generalnie nasza wiedza o ustroju państwa w którym żyjemy i którego jesteśmy obywatelami jest na poziomi....

Czytaj więcej:

Najnowsze komentarze

 • Między powołaniem a wyborem
  • redaktor redaktor 17.04.2019 20:30
   Powołanie sołtysów bez głosowania; możliwość głosowania przez ludzi, którzy ...

   Czytaj więcej...

    
  • redaktor redaktor 17.04.2019 20:22
   Z całym szacunkiem ale publikowane przez nas teksty wymagają "nieco" więcej pracy ...

   Czytaj więcej...

    
  • kermit kermit 16.04.2019 14:23
   Statuty sołectw mówią, że "prawo wybierania ma każdy mieszkaniec sołectwa, ktory ...

   Czytaj więcej...

    
  • Kasiek Kasiek 16.04.2019 14:03
   Przecież sytuacja, gdy ktoś nie mieszka w miejscowości od lat a tylko przyjeżdża ...

   Czytaj więcej...

 • To inaczej powinno być
  • redaktor redaktor 17.04.2019 20:25
   Strajk zorganizowany przez ZNP i FZZ stracił jakikolwiek sens w momencie w którym ...

   Czytaj więcej...