Rynek – już od czasów najdawniejszych – zawsze stanowił centralny punkt każdej miejscowości a jego kształt i wygląd świadczył o zamożności mieszkańców. Kiedyś był miejscem handlu a obecnie jest, albo przynajmniej powinien być, miejscem, gdzie przychodzi się by odpocząć czy też spotkać się ze znajomymi, więc wypadałoby by te funkcje spełniał.
Jaki jest żmigrodzki rynek każdy widzi: krzywe ławki, rachityczne drzewa, nierówna powierzchnia pokryta kostką, która być może jest zgodna ze stanem historycznym, ale jakoś niezbyt odpowiada współczesnym wymaganiom oraz parkujące samochody, których kierowcy często wjeżdżają na płytę. To może się zmienić, gdyż – jak wiedzą Czytelnicy portalu – gmina Nowy Żmigród otrzymała 6 mln złotych m.in. na przebudowę płyty rynku. Przedstawiamy zatem, jak ma wyglądać nowy żmigrodzki rynek według koncepcji opracowanej przez Pracownię Architektury Pawła Potempy, która stanowiła podstawę do ubiegania się o środki finansowe z Programu Inwestycji Strategicznych. Koncepcja przebudowy, zarówno płyty rynku jak i drogi gminnej nr 113518R, zakłada – w pierwszym etapie - urządzenie nowych miejsc postojowych w obrębie północnej, zachodniej i południowej pierzei (pierzeja to ciąg frontowych elewacji budynków ustawionych w szeregu po jednej stronie ulicy bądź placu). Na północnej pierzei rynku zostaną stworzone 3 miejsca parkingowe o wymiarach 2.5x6 m. Większe zmiany czekają zachodnią pierzeję, gdzie planuje się wyznaczenie 15 miejsc postojowych (2.5x6 m) oraz jednego miejsca dla osoby niepełnosprawnej (3.6x5 m). Jako, że nie ma możliwości przesunięcia budynków, to tworzenie miejsc parkingowych odbędzie się kosztem zmniejszenia płyty rynku. Miejsca parkingowe zostaną oddzielone od płyty rynku za pomocą pasów ułożonej ciemnej kostki. Różnica między miejscem parkingowym a płytą rynku będzie też widoczna, gdyż miejsca parkingowe będą układane w tzw. rybią łuskę (płyta runku jest ułożona ortogonalnie pod kątem 45⁰). Warto zauważyć, że miejsca parkingowe nie będązróżnicowane wysokościowo w stosunku do płyty rynku, a zabezpieczeniem przed wjeżdżaniem na płytę rynku mają być słupki żeliwno-stalowe w kolorze czarnym. W związku ze zmniejszeniem powierzchni płyty rynku planowane jest przeniesienie ławek wraz koszami na śmieci oraz zamontowanie stojaków na rowery. Wzdłuż pierzei południowej planowane jestposadzenie szpaleru klonów kulistych, które mają stworzyć przesłonę dla „zabudowań szpecących architekturę i krajobraz rynku” pomiędzy którymi mają się znaleźć ławki-gabiony. Uzupełnieniem małej architektury będzie wbudowane w posadzkę oświetlenie, które będzie podświetlało drzewa od spodu. Za obecnie istniejącym przystankiem autobusowym zostanie także wyznaczone miejsce postojowe dla autobusu o wymiarach 3x12 m. Oczywiście, po zakończeniu I etapu inwestycji zostanie zmieniona organizacja ruchu.
Tradycyjnie, bo już przy poprzedniej przebudowie żmigrodzkiego rynku o tym mówiono, w drugim etapie przebudowy zostanie wykonana fontanna, która nie będzie bryłą kubaturową a jedynie efektem wodnym. Planowane jest też odwzorowanie kształtu ruin dawnego żmigrodzkiego ratusza poprzez zastosowanie łamanego piaskowca lub łupka wbudowanego w posadzkę.
Jakby na to nie popatrzeć, to trudno nie oprzeć się wrażeniu, że to wszystko już było, bo przy poprzedniej przebudowie rynku też z ust ówczesnego wójta Krzysztofa Augustyna można było usłyszeć o odtworzeniu kształtu żmigrodzkiego ratusza czy fontannie. Skończyło się zaś na rabatce zwanej złośliwie "żmigrodzką patelnią", która zapewne ma imitować fontannę?
Koncepcja przebudowy płyty zmigrodzkiego rynku zostala opracowana w kwietniu 2019 roku i zapewne niejednokrotnie była omawiana na zebraniach wiejskich mieszkańców Nowego Żmigrodu, więc zamieszczone plany przedstawiamy tylko po to, by wiedzę o nich mieli pozostali mieszkańcy Gminy... :)