1 maja to święto pracy, więc znakomita większość pracujących, będąca w tzw. wieku późnej młodości, czci ten dzień w sposób godny, czyli pracuje od rana do wieczora. W tym roku akurat pogoda, która nas jakoś nie rozpieszcza, była na tyle ładna, że postanowiłem – pod wpływem delikatnej perswazji małżonki - uruchomić kosiarkę i skosić trawnik. Ale, zanim to warczące urządzenie można uruchomić po zimie, trzeba wymienić olej. Oczywiście, zanim się wleje nowy, trzeba wylać stary. I co z nim zrobić? Wylać sąsiadowi za płot nie wypada, bo jeszcze zobaczy, wylać na własny trawnik też jakoś nie uchodzi, więc trzeba wlać go do jakiegoś pojemnika i zanieść do garażu, gdzie już stoi cała kolekcja takich butelek. I wtedy właśnie sobie uświadomiłem, że przecież na terenie naszej Gminy nie ma punktu, gdzie można takie odpady jak zużyty olej oddać i przy okazji nie tylko uporządkować garaż, ale być zarówno trendy, jak i eko oraz przestrzegać prawa.
Wprawdzie z książki autorstwa Beaty Sabały-Zielińskiej i Pauliny Młynarskiej „Zakopanie. Nie ma przebacz”, zapamiętałem kapitalną anegdotkę dotyczącą segregacji odpadów przez mieszkańców stolicy Tatr, ale wszyscy przecież wiemy, że każdy z nas troszczy się o ekologię i środowisko, w którym mieszka. A jak to robią w Zakopanem? Otóż, jak twierdzą autorki, mieszkańcy stolicy Tatr segregują odpady i dzielą je. Na te, które można spalić w dzień. I na te, które można spalić w nocy. Ale dość żartów, przejdźmy do konkretów.
Zgodnie z art. 3.6 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gminy: tworzą punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych w sposób zapewniający łatwy dostęp dla wszystkich mieszkańców gminy, które zapewniają przyjmowanie co najmniej takich odpadów komunalnych jak: przeterminowane leki i chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, odpady zielone oraz odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne.
Najczęściej tworzony przez gminy PSZOK to wyznaczony zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego teren: utwardzony, ogrodzony, oświetlony, nadzorowany całodobowo, wyposażony w urządzenia lub systemy zapewniające zagospodarowanie wód opadowych i ścieków przemysłowych pochodzących z terenu punktu, zgodnie z wymaganiami określonymi przepisami, m.in. ustawy prawo wodne, wyposażony w oznakowane pojemniki (kontenery), umożliwiające selektywne gromadzenie odpadów komunalnych oraz opróżniane z częstotliwością, która zapobiegnie ich przepełnianiu oraz zapewni ciągłość dostarczania odpadów komunalnych przez mieszkańców gminy, zapewniający swobodny dostęp do pojemników na odpady pojazdom odbierającym odpady komunalne, osiadający uszczelnione podłoże oraz zadaszenie dla magazynowania odpadów niebezpiecznych oraz odpadów urządzeń elektrycznych i elektronicznych, wyposażony w wagę, która umożliwia dokładne określenie masy przyjmowanych odpadów komunalnych, wykaz rodzajów przyjmowanych odpadów komunalnych, dni i godziny przyjmowania od mieszkańców selektywnie zebranych odpadów komunalnych oraz regulamin ustalający zasady korzystania z punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Koszt budowy i wyposażenia PSZOK są dość zróżnicowane; wynoszą od kilkudziesięciu tysięcy do kilku milionów złotych. Oczywiście, uzależnione jest to od lokalizacji i wyposażenia. W 2013 roku szacowano koszt budowy małego punktu na 100-300 tys. zł; średniego od 300 do 600 tys. zł, a dużego powyżej 600 tys. zł. Biorąc jednak pod uwagę, że jeden PSZOK powinien przypadać na ok. 70 tys. mieszkańców, a nasza Gmina nie liczy więcej niż 10 tys. mieszkańców, wydaje się, że mały punkt będzie w wystarczającym stopniu spełniał wymagania.
Na stronie internetowej: https://zamowieniarpo.podkarpackie.pl znalazłem ogłoszenie z 17 marca 2017 roku, którego przedmiotem: jest opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej, adaptacji projektu budynku garażu położonego przy budynku GPGK na budynek administracyjno-magazynowo-garażowy, projekt wiaty stalowej, stanowisk zbiórki odpadów oraz zagospodarowania działki o nr ewid. 255/5 w Nowym Żmigrodzie celem utworzenia punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK). Termin wykonania usługi został oznaczony na 1 lipca 2017 roku. Działka o nr ewidencyjnym 255/5 mieści się na ul. Jasielskiej.
Dokładną lokalizację można sprawdzić w wyszukiwarce np. GEOPORTAL – wystarczy wpisać nr działki na stronie: http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/